12 Nisan 2012 00:00

Yeraltı'nda Nuri Bilge Ceylan'a gönderme

Zeki Demirkubuz son filminde Nuri Bilge Ceylan'a gönderme mi yaptı?

Sinema çevreleri, Zeki Demirkubuz'un yeni filmi "Yeraltı"ndaki yazar karakterinin yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ı işaret edip etmediğini konuşuyor

Zeki Demirkubuz'un "Yeraltı" filminin basın gösterimi önceki gün gerçekleşti. Filmden sonra konuşulan konulardan biri, Serhat Tutumluer tarafından canlandırılan ödüllü roman yazarı karakteriyle, Demirkubuz'un Nuri Bilge Ceylan'a bir gönderme yapıp yapmadığıydı.


SIKINTILI GÖNDERME
Bunu düşündüren iki nokta vardı filmde. İlki, yazarın, filmde sık sık sözü geçen ödüllü "Ankara Sıkıntısı" romanının adının, Nuri Bilge Ceylan'ın "Mayıs Sıkıntısı" adlı ödüllü filmini hatırlatmasıydı.

'GİT OSCAR'I DA AL GEL!' REPLİĞİ
İkinci nokta ise filmin ana karakteri Muharrem'in, bir sahnede yazara "Git Oscar mı, Nobel mi, ne alacaksan al" demesiydi. Bilindiği gibi, Nuri Bilge Ceylan daha önce iki kez Türkiye'nin Oscar aday adayı oldu. Gün boyu sosyal medyada konuşulan konu, dün Radikal gazetesinde yer alan "Yeraltı'ndan sansasyon çıktı" başlıklı yazıyla yeni bir boyut kazandı.


UZAK'I SEKANS SEKANS ANLATMIŞ
Kemal Yılmaz imzalı yazıda "uzun zamandır sinema çevrelerinde dolaşan dedikodulara" göre Nuri Bilge Ceylan'ın 'Üç Maymun' filmini Zeki Demirkubuz'un fikrinden hareketle çektiği, "Uzak"ın da Demirkubuz'un Ceylan'a sekans sekans anlattığı bir film projesi olduğu aktarılıyordu. Bu dedikodulara inanmadığını söyleyen Kemal Yılmaz, iki yönetmenin arasının uzun süredir açık olduğunu da belirtti.


FİKİR HIRSIZLIĞI
Eleştirmen Uğur Vardan, yan sayfada "Yeraltı"yla ilgili verdiği görüşte Demirkubuz'un filmde Nuri Bilge Ceylan'a çok sayıda gönderme yaptığından söz etti. Muharrem karakterinin yazarı "fikir hırsızlığı" ve başkalarının hikâyelerini çalmakla suçladığı düşünüldüğünde bu dedikoduların ve görüşlerin sinema dünyasında daha çok konuşulacağını tahmin etmek zor değil.

Zeki Demirkubuz'un "Yeraltı" filmi 13 Nisan Cuma günü gösterime girecek.Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir