5 Ekim 2014 00:00

'Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek'e Altın Portakal'dan davet

Festival programından çıkartılan 'Gezi' belgeseli programa tekrar dahil edildi.

Altın Portakal, Reyan Tuvi'nin 'Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek" belgeselini yarışmaya tekrar davet etti.


Yapılan açıklamada "Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Reyan Tuvi'nin 'Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek' filminin yeniden gönderilen versiyonunu yapılan değerlendirme sonucunda yarışmaya davet etmiştir." denildi.

Reyan Tuvi'den açıklama:
" 'Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek' 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Belgesel Yarışması'nda yarışacak. Bir haftaya yakın süredir devam etmekte olan ve sinema sektörüne topyekün çok önemsediğim bir tartışma başlatan bu durum, filmin ingilizce altyazısındaki bir küfür çevirisini kaldırmamla sona erdi. Belgeselimiz, İstanbul ve diğer festivallerde izleyici ile buluştuğu haliyle, kurgusuna dokunulmadan Antalya izleyicisi ile buluşacak. Sokaklarda, duvarlardan küfürleri boyayarak silen ve "küfürle değil, inatla diren" diyen kadınları selamlıyorum. Bana destek veren, yanımda duran herkese, içtenlikle teşekkür ederim."

Reyan Tuvi’nin yönettiği, daha önce İstanbul Film Festivali’nde, Adana Altın Koza’da gösterilen “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” adlı Gezi Belgeseli’nin Altın Portakal Film Festivali’nden çıkarılması ‘sansür’ tartışması yaratmıştı.

Gelişen olaylar üzerine Ulusal Belgesel Film Yarışması Ana Jüri Başkanı, Can Candan jüri başkanlığından çekildiğini twitter’dan duyurmuştu.

Gezi belgeselinin Altın Portakal’da yarışmadan çıkarılmasına ne tepki vereceği merak konusu olan festivalin jüri başkanı Yılmaz Erdoğan, “Bu tartışmanın benimle ilgisi yok, sorumlu ben değilim” demişti.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir