30 Ekim 2012 01:00

Yeşilçam'a ''telif''e formül arayışı

Kültür Bakan Günay, Yeşilçam filmlerinin telif haklarıyla ilgili açıklama yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AA muhabirinin yeni Telif Hakları Yasa Tasarısı'yla ilgili sorularını yanıtlarken, tasarının, bütün meslek birlikleriyle ortaklaşa bir çalışmanın sonucunda hazırlandığını belirterek, ''Şu anda kurum görüşlerini alıyoruz. Muhtemelen bütçeden veya Kurban Bayram'ından sonra konuyu Bakanlar Kurulu'na ve ardından da Meclis'e getireceğiz'' dedi.

Aralarında Janset Paçal, Mehmet Ali Alabora, Tuncay Akça ve Suna Yıldızoğlu'nun da bulunduğu Sinema Oyuncuları Meslekler Birliği (BİROY) üyesi sinema sanatçılarının, Yeşilçam filmlerinin telif haklarını almak üzere dava açılması talebiyle savcılığa suç duyurusunda bulunduğunun hatırlatılması üzerine Günay, ''Ben de temsilcileriyle görüştüm. Kendileriyle her zaman bir diyalog içindeyiz. Ama hem sanatı üretenlerin hem de bu eserlerden yararlananların karşılıklı biçimde hak kullanım yükümlülüklerini düzenleyen bir çalışmayı olgunlaştırmaya gayret ediyoruz'' diye konuştu.

Türk filmlerinden birisinin finale kalmasının, Oscar almasının kendisini çok sevindireceğini belirten Günay, ''Türk sinemacılığı son yıllarda iyi bir yere geldi. Uluslararası ödüller da alıyoruz ama tabii bu alanda Oscar'ın özel bir anlamı var. Oscar, Nobel ödülü almak gibi. Sinema dünyasında o yüzden bir Türk filmi, İsmail Güneş, Ateş'in Düştüğü Yer alırsa bundan galiba en büyük sevinci duyanların başında gelirim'' ifadelerini kullandı.

AA

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir