4 Mart 2011 01:00

Yeşilçam'da büyük kavga!

Sinema meslek birlikleriyle Yeşilçam Ödülleri arasındaki kavga kızıştı.

Bu yıl 4. kez düzenlenecek olan Yeşilçam Ödülleri’nde yılın en iyi yapımları ve sinemacıları onurlandırılacak. 28 Mart’ta Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek ödül töreninde 13 dalda ödül dağıtılacak.

BİROY, BSB, FİYAB, SE-SAM, SETEM, SEYAP, SİNEBİR, TESİYAP adlı sinema meslek birlikleri ise Yeşilçam Ödülleri’ni boykot etme kararı aldı. Meslek birlikleri aynı zamanda boykot kararını deklare ettikleri üyelerinin törene katılmalarını da yasakladı. Yeşilçam Ödülleri’ne katılanların meslek birliklerindeki üyeliği iptal edilecek. Adı geçen sinema meslek birlikleri, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’na sızdıracakları ajanlarla ödül törenine katılan üyeleri rapor edecek.

Habertürk'ten Mehmet Çalışkan'ın haberiner göre ödüllere aday olan ünlüler arasında Cem Yılmaz (En İyi Erkek Oyuncu - Av Mevsimi ortak yapımcısı), Demet Evgar (En İyi Kadın Oyuncu), Demet Akbağ (En İyi Kadın Oyuncu), Güven Kıraç (En İyi Erkek Oyuncu), Zafer Algöz (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu) gibi isimler de bulunuyor. Törene davetli olarak katılan meslek birliği üyeleri de ajanlarla belirlenecek.


MYNET SİNEMA'YI FACEBOOK'TAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

'ADİL DAĞITILMIYOR'
Meslek birlikleriyle Yeşilçam Ödülleri arasındaki gerginliğin nedeni ödül dağıtımının adil yapılmadığı iddiasıyla başladı. Sekiz sinema meslek birliği, geçtiğimiz günlerde aldıkları ortak kararla Yeşilçam Ödülleri’ne destek vermemeyi kararlaştırmış ve şu açıklamayı yapmıştı:

“Bu yıl 4. kez yapılacak olan Yeşilçam Ödülleri, önceki yıllardaki yapıcı önerilerimizi ciddiye almamıştır. Üzüntüyle görmekteyiz ki bu yıl da birçok eksiği bulunuyor. Yeşilçam Ödülleri, önümüzdeki yıldan itibaren meslek birlikleri tarafından düzenlenecektir”....

ENGİN YİĞİTGİL: ‘Bizden başkası düzenleyemez’
Yeşilçam Ödülleri’ni düzenleyen TÜRSAK (Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı) Başkanı Engin Yiğitgil sinema meslek birliklerinin bu açıklamasına tepki göstererek “Yeşilçam Ödülleri’nin jüri üyelerinin tabanını zaten sinema meslek birliği üyeleri oluşturuyor. İsim hakkı 10 yıllığına bize ait. Bizden başkası düzenleyemez” demişti.

Yorumlar
  • türkiyede adam gibi tarafsız, izleyicinin gözüyle bekan bir sinema kuruluşu yok. adamlar ödül töreni düzenliyor, ödüller ya okul arkadaşlarına, ya portakallarını gösterenlere veriliyor. ondan sonrada yahu bu film ödül almış deyip izlemeye gidiyoruz. noluyor; horlama sesleri, film arasını beklemeden çıkanlar. tamam sanatsal filmler olacak; ama halkın sevdiği populer sinemaya niye bukadar düşmansınız. sonuçta sanatsal filmler ve siz entellektüellerin ekmeğinide onlar veriyor. siz anca düşünün, oscar törenleri gece 4 de reyting rekoru kıraraken bizim ödül törenine bedava içki ve yemek için bile gelen yok diye.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir