13 Mayıs 2003 23:41

Yeşilçamdan Yüzler'in Konuğu Safa Önal

İstanbul Belediyesi Kültür İlşleri Daire Başkanlığı'nın düzenlediği ve Türk Sineması'nın unutulmaz oyuncularından Hüseyin Baradan ile başlayan "Yeşilçam'dan Yüzler" yolculuğu yeşilçam tarihinin canlı tanığı Senarist-Yönetmen Safa Önal ile devam ediyor.23 Ocak Çarşamba günü, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde düzenlecek olan etkinlik saat 18.00 de yönetmenin meslek hayatını anlatan "Safa Önal Sinema Belgeseli " ile başlayacak."Vesikalı Yarim", "2000 Yılın Sevgilisi", "Dönüş", "Bodrum Hakimi" gibi yüzlerce Türk Sinema klasiğinin senaryo yazarı ve "İnleyen Nağmeler" "Yüreğimde Yare Var", "Umut Dünyası", "Yalı" filmlerinin usta yönetmeni Safa Önal'ın sinemasının tartışılacağı, Türkan Şoray, Memduh Ün, Yılmaz Atadeniz, Halit Refiğ, Sinan Çetin ve Tarık Akan'ın katılımıyla gerçekleşecek olan "Sinema Sanatçısı Dostlarının Gözünden Safa Önal" isimli açık oturumun ardından başrollerini Tarık Akan ile Necla Nazır'ın paylaştığı 1973 yapımı "Umut Dünyası" filmi gösterilecek.. Sefa Önal Kimdir?Safa Önal, 1931 yılında İstanbul'da doğdu. Haydarpaşa Lisesi'nden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında öykü yazarak başladığı yazı hayatını 1945 yılından beri sürdürüyor. "Hafta", "Yelpaze"ve Peyami Safa'nın "Türk Düşüncesi" dergilerinde yazı işleri müdürü olarak görev yaptı. "Dünya'nın En Güzel Gemisi" isimli bir öykü kitabı yayınlandı. İlk senaryosu 1953 yılında "Kanlı Para" adıyla filme çekildi. 1960 yılından beri Türk Sineması'na emek veren ÖNAL, Altın Koza, Altın Portakal, Gümüş Palmiye(İtalya) ödüllerini aldı. Zeki Müren'in oynadığı 1973 yapımı "İnleyen Nağmeler" filmiyle yönetmenliğe ilk adımını atı. Çeşitli gazete ve dergilerin açtığı "Yılın Senaryosu" ödüllerini de birkaç kez kazandı. Nisan 2000 'de Sadri Alışık Sinema Onur Ödülü" ile ödüllendirilen ÖNAL, halen sinema ve televizyon kanallarına dizi senaryoları yazıyor ve "Türvak" Sinema ve Televizyon Okulu'nda senaryo dersleri veriyor.
Yorumlar
  • sefa önal türk sinemasına çok emek vermiş ve halada vermekte olsn bir insan bu katılımı izliyemedim ama çok olduğunu düşünüyorum.bu oturumu hazırlamakta emeği geçen bütün insanlara teşekkür ediyorum.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir