10 Ocak 2019 12:01

Yeşilçam'ın aykırı komedyeni Öztürk Serengil

Kendine özgü tiplemeleriyle tanınan Yeşilçam'ın komedi oyuncusu Öztürk Serengil, vefatının 20. yılında anılıyor.


Öğretmen bir anne ve babanın çocuğu olarak 2 Mayıs 1930'da Artvin'de dünyaya gelen Serengil'in çocukluğu, ailesinin görevlerinden dolayı Anadolu'nun farklı şehirlerinde geçti.


İlk öğrenimine Antakya'da başlayan Serengil, ortaokulu Giresun'da tamamladı.Çocukluk yaşlarında gittiği yazlık sinemalarda izlediği filmlerden etkilenen Serengil, Giresun Lisesi'ni yarıda bırakarak,1949 yılında İstanbul'a geldi.


Serengil, kısa bir süre Haydarpaşa Lisesi'nde ve Trabzon Lisesi'nde eğitim görüp çeşitli nedenlerle okuldan ayrıldı veeğitim hayatı boyunca sürekli oyuncu olma hayali kurdu.


1959'da Şehir Tiyatroları'na adım attı


Trabzon'dan sonra, çocukluk arkadaşı ressam Cemal Akyıldız'la tekrar İstanbul'a dönen Öztürk Serengil, filmlerde küçük roller alarak 1950'li yılların başında sanat hayatına başladı.Akyıldız'ınBabıali'deki atölyesinde reklam kapakları ve sinema afişleri çizen Serengil, profesyonel tiyatro oyunculuğuna 1953'te "Oğlum Edvard" adlı oyunla adım attı.


Serengil, 1956'da vestiyer görevlisi olarakçalıştığıOda Tiyatrosu'nda 1958'de sahnelenen bir oyunda küçük bir rol alınca Muhsin Ertuğrul'un dikkatini çekti ve 1959'da Şehir Tiyatroları'nda görev aldı.


Ses Tiyatrosu'nda da bir süre dekor yardımcısı ve dansçı olarak çalışansanatçı, sinema alanındaki ilk profesyonel çalışmasını'Üçüncü Kat Cinayeti'' adlı filmle yaptı.


Serengil,ilk olarak kötü adam karakterlerini canlandırdı ve1958'de rol aldığı "Karasu" filmiyle tanınmaya başladı.Hayatı boyunca yaklaşık 300 filmde rol aldı


Daha sonraargolu komedilerin aranan oyuncusu haline gelen usta oyuncu, hayatı boyunca yaklaşık 300 filmde rol aldı.


Serengil, kendine özgü tiplemeleri,"kötü adam" karakterlerine getirdiği sevimli ve aykırı yorumuyla izleyicilerin beğenisini kazandı ve Türk sinemasına yeni bir ivme kattı.


Daha sonra Ekrem Bora ve Fikret Hakan'la birlikte gittiği Almanya'da o tarihte popüler olan twist dansıyla tanışan ve Türkiye'ye döndükten sonra bu dansı kendi tarzına uyarlayan sanatçı,''Twist Kralı'' olarak anılmaya başlandı.


Ünlü oyuncu,"abidik gubidik", "yeşşe", "şepkeminaltında", "kelaj" ve "bilekis" gibi kendi ürettiği birçok absürt kelimeyi, izleyicilerin diline pelesenk etti.


Serengil, 1963'de oynadığı "Adanalı Tayfur" tiplemesiyle tanınırlığını artırarak, 1966'da sinema oyunculuğunun yanı sıra şovmenliğe başladı.


Bir televizyon kanalında "Gülünüz Güldürünüz" adlı yarışma programı da hazırlayıp sunan Serengil,bu yarışma vasıtasıyla birçok kişiyi sahne ve sinema dünyasına kazandırdı.


Serengil, çeşitli dizilerde de rol aldı ve sanat hayatındapolitik güldürü tarzında çeşitli 45'lik plakları sevenlerinin beğenisine sundu.


Bir dönem kendi şirketini kurup film yapımcılığı da yapan Öztürk Serengil, dönemin ünlü oyuncuları Fatma Girik ve Sadri Alışık'ın yanı sıra Ajda Pekkan'a ilk plağını çıkardı.

Hayatı boyunca dört kez evlilik yapan Serengil'in ayrıcakendi yaşamının özeleştirisini yaptığı "Yeşilçam'ı Benden Sorun" adlı kitabı bulunuyor.


Serengil, geçirdiği beyin kanseri rahatsızlığından dolayı11 Ocak 1999'da İstanbul-Kozyatağı'ndaki evinde 69 yaşında vefat ederek,Çengelköy mezarlığına defnedilmişti.


Rol aldığı filmlerden bazıları ise şöyle:


"İstanbul Macerası, Son Yuva, Kaderin Önüne Geçilmez, Meteliksiz Aşıklar, Genç Osman, Yaralı Arslan, Son Karar, Adalardan Bir Yar Gelir Bizlere, Yalancının Mumu, Abidik Gubidik, Babasına Bak Oğlunu Al, Şepkemin Altındayım, Cezmi Bond, Yaşamak Ne Güzel Şey, Hamsi Nuri, Çulsuz Ali, Babanın Evlatları, Adana Urfa Bankası, imparator."


Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir