4 Mayıs 2012 00:00

Yeşilçam'ın ünlü oyuncusunun acı durumu

Yeşilçam'ın efsane oyuncusu Eşref Kolçak, 'garanti olsun' diye mezar taşını hazırlattı... Emektar oyuncu dertli mi dertli.

Türk sinemasının emekta oyuncusu Eşref Kolçak, yıllar yılı sosyal güvencesiz çalıştı. En sonunda da tarım işçisi olarak sigortalattılar.

Akşam gazetesinin haberine göre Türk sinemasının emektar ismi Eşref Kolçak, ölmeden mezar taşını hazırlattı... Ekrem Bora'nın ölümüne çok üzüldüğünü belirten Kolçak sitem ediyor: Türk sinemasını sevdiren 5 kişiydik, 3 kişi kaldık... Bir tanesinin bile mezarı belli değil...

Ekrem Bora'nın 1 Nisan'da hayatını kaybetmesinden dolayı çok üzüldüğünü ifade eden Kolçak, 'Biz Türk sinemasını sevdiren 5 kişiydik, 3 kişi kaldık: Ben, Ahmet Mekin ve Fikret Hakan. Ekrem Bora ve Ayhan Işık gitti. Bayanlardan sadece Muhterem Nur kaldı. Bir tanesinin bile mezarı belli değil. Eşimin mezarı Bursa Gemlik'te. Ben de onunkinin yanına mezar taşımı diktirdim, o bari garanti olsun' diyor.

'TARIM İŞÇİSİ' OLDUM!
Kolçak sitemli: "98 yıllık sinemamız var. Kanunlarda müzisyen, opera sanatçısı, hamal var ama sinema sanatçısı yok! 1949'da Tepebaşı Gazinosu'nda çalışırken SSK'lı oldum. Gelip tahakkuk ettiler. Ama oyunculuk yaptığım dönemlerde sosyal güvencem olmadı. Yıllar sonra Ümit Utku beni yeniden SSK'ya kaydettirdi. 45-50 yıllık sanatçıyım, kayıt sırasında resmi kurumdan, 'bu kadar sene çalıştığınıza dair belge gösterin' diye yazı gönderdiler. SSK'da tarım işçisi diye sigortaladılar. Kültür Bakanımız inşallah ilgilenir bu konularla."

ADINI KULLANARAK DOLANDIRICILIK YAPILMIŞLAR
Usta oyuncu, dolandırıcılardan da dertli. 20 yıldır sonuç almadığını belirtiyor: 'Jübilemi yapacaklarını söylüyorlar ve para topluyorlar. Bir ara Bursa'da bir belediyeden almışlar. Beni gördüklerinde, 'Ağabey söz verdin, neden gelmedin?' diye sordular. Almanya'da binlerce Türk işçisinden para toplamışlar. Ankara'daki Mercedes fabrikasının ikinci müdürü aradı. 'Yıllardır Mercedes kullanıyor, özellikle size gönderdi' deyip fabrikada 50 TL'den 250 bilet satmışlar. Ankara Emniyeti'nden, 'Canı gönülden yardım etmek isteriz' şeklinde destek için telefon ettiler. Eşimi kaybedeli 2 yıl oldu. Eşim, 'Şunların cezalandırıldığını görsem de öyle ölsem' dedi, maalesef göremedi.'

Yorumlar
  • kazandıkları tüm parayı yatırma çevirmeden o günün şartlarında lüx bir hayat gecirerek bu güne gelmişler elden ayaktan düşünce devlet nerede devlet nerede.bu filmleri çeken yönetmenler aktörlerininde sigortasını yapsınlar nasıl inşaat sahibi çalıştırdığı işçisine sigorta yapıyorsa filmcilerde şirketleride yapsın..

  • nedir bu Yeşilçam ünlülerinin kaderi. devlet yasa çıkartsın, oynadıkları filmler tesbit edilerek bunlar üzerinden sigorta primi ödeme imkanı getirilsin.

  • usta sanatçı,hakikataen dediğin gibi yeşilçamın direklerisiniz..sizin filmleriniz ile büyüdük..Fakat yeşilçam öyle bir yerki ne yazıkki emektarlarını çabuk unutuyor..Bir film sever olarak sana saygı duyuyor ve seviyorum..sağlık ve esenle kal büyük üstad..!

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir