29 Nisan 2016 01:08

Yetişkinler için bilim-kurgu

Daha çok yetişkin izleyiciye hitap eden 16 bilim-kurgu filmi.

Birçok türün kendine özgü izleyici kitlesi vardır ama Hollywood bilim kurguya bayılır. Özellikle yetişkinler için uygun olanları izleyiciler tarafından daha çok sevilir. İşte yetişkinler için liste haline getirilmiş en iyi bilim-kurgu filmleri.1. A Clockwork Orange (1971)
Stanley Kubrick'in bu distopik ve karanlık evreni şüphesiz şu anda, 40 yıl evvel olduğundan daha da kuvvetli bir halde.2. Alien (1979)

Alien serisi, hikayenin yaratıcısı Ridley Scott'tan sonra başka yönetmenlar tarafından devam ettirilmeye çalışılsa da asla eskisi gibi olmadı. Filmin etkisi kendi türü içerisinde o kadar büyüktü ki bugün izlediğimizde dahi onun büyüsüne kapılmaktan kendimizi alamıyoruz.3. Mad Max 2: The Road Warrior (1981)
Fury Road vizyona girmeden evvel bu film, kıyamet-sonrası evrenindeki en iyi George Miller yapımıydı. Ayrıca hala başarılı bir aksiyon filmi olarak kendisini izlettiriyor. Benzine, kurşuna ve kana selam olsun.4. Blade Runner (1982)
Ridley Scott'un konu ve görsellik açısından fazlasıyla zengin bu filmi, halen tazeliğini koruyor. Bir de işin içine Harrison Ford'un performansı girince bize sadece oturup, büyük keyif almak kalıyor.5. The Thing (1982)
John Carpenter'in en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen The Thing, onun neden büyük bir sinemacı olduğunu hepimize kanıtlıyor.6. The Terminator (1984)
Ölümcül makinelerle insanların savaşında, sinemanın temel taşlarından biri olan Terminator bununla birlikte, oluşturmaya çalıştığı zaman atlamarıyla da türünün eşsiz yapımları arasına giriyor.7. The Fly (1986)
"Kork. Çok fazla kork." Jeff Goldblum'un ışınlanması ve tüpün içindeki sinek sebebiyle sinekleşmesinin hikayesi çekileli 30 yıl geçmiş olmasına rağmen hala ilk günkü gibi korkutucu.8. RoboCop (1987)
Yönetmen Paul Verhoeven, bizlere geleceğin kolluk kuvvetleri hakkında çok başarılı bir evren yaratmıştı. Robocop, birçok ögesi ile unutulmazlar arasına girmeyi hak ediyor.9. Total Recall (1990)
Birçok insanın yaptığı gibi "yeniden-yapım" versiyonunu görmezden gelmek, galiba en iyi seçeneği oluşturuyor. Eğlenceli, akıl dolu bir klasik kesinlikle Arnold'un en iyi filmlerinden biri.10. The Matrix (1999)
"Bir kaşık yok". Matrix'i anlatmaya gerek var mı? Hem biçimi hem de içeriği ile dünyanın sinema algısında çığır açmış bir esere denilebilecek tek şey, "Tekrar tekrar izleyin." olacaktır.11. Donnie Darko (2001)

Uçak kazaları, zaman yolculuğu ve ürkünç bir tavşan kostümü... Kağıt üstünde bu ögelerden yapılan bir karışım çok da başarılı olamayacaktır. Ama oldu ve bu karışım kült bir film yarattı. Jake Gyllenhaal'ın muhteşem performansını da unutmamak gerekiyor.12. Children of Men (2006)
Artık üreme kavramının kalmadığı bir evren yaratan bu yapım ne yazık ki hak ettiği ilgiyi görememişti. Childeren of Men tekrar tekrar izlendikçe değeri daha da anlaşılan bir film.13. District 9 (2009)
Uzaylı dostlarımızın gemileri bozulup dünyanın içinde mülteci olarak kalırlarsa onlara nasıl davranırdık? "Mockumentary" olarak anılan "kurmaca-belgesel" kategorisinde değerlendirilecek film, bu post-modern anlayışın yanı sıra bize, çok kaliteli bir bilim-kurgu da sunmayı başarıyor.14. Her (2013)
Filmin yönetmeni ve senaristi Spike Jonze'nin aşkın kelimenin tam anlamıyla bir işletim sistemi olduğu ve romantizmin bilgisayar kodlarına indirgendiği yakın gelecektiki bir dünyayı kurguluyor. Joaquin Phoenix'in etkileyici performansını da ekleyince karşımızda, çok başarılı bir filmi buluyoruz.15. Ex Machina (2015)

Romancı ve Senarist Alex Garland'ın yapay zeka üzerine çektiği film, son on yılda bilim kurgu türündeki en ilham verici ve başarılı filmlerden biriydi.16. Mad Max: Fury Road (2015)
Yılının en iyi filmlerinden olan Mad Max: Fury Road başarılı karakterleri, etkileyici çekimleri ve şaşırtıcı bir şekilde yakaladığı duyguyla gelecekte değeri daha da anlaşılacak filmlerden biri. Etkileyici çekimlerine değinmişken filmde kullanılan özel efektlerinin çoğunun "gerçek" olduğunu söylemeden de geçmeyelim.AHMET TOĞAÇ

Yorumlar
  • BU GERÇEK ZATEN REPTİRYANLAR ÜNLÜLERİN İÇİNDE

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir