16 Mayıs 2005 14:44

Yıldız Savaşları'ndan Cannes'da Bush'a Darbe

Bu yılın Fahrenheit'ı Sith'in İntikamı

58. Cannes Film Festivali'ndeki en heyecanlı bekleyiş bitti ve Yıldız Savaşları: Bölüm 3 Sith'in İntikamı dünya prömiyerini yaparak eleştirmenlerin karşısına çıktı. George Lucas'ın merakla beklenen Yıldız Savaşları serisinin son filmi tahmin edilen ilgiyi gördü ancak beklenmedik bir şekilde politik tartışmalar başlattı.Filmi seyreden pek çok eleştirmenin, Sith'in İntikamı festivalde bu yılın Fahrenheit 9/11'i oldu demesi, tartışmaların Lucas'ın açıklamalarıyla alevlenmesi Bush hükümetine bir de bilim kurgusal darbe indirdi.Variety'nin yazdığına göre Lucas filmdeki en büyük göndermeyi Anakin aracılığıyla yapıyor. Anakin'in filmde kullandığı ''Eğer benimle değilsen düşmanımsındır'' cümlesi Irak Savaşı sürecinde Bush'un neredeyse sloganı haline gelmişti. Bununla ilgili The Guardian'a cevap veren ünlü yönetmen film yazıldığında Irak Savaşı'nın söz konusu olmadığını ancak eski politikalarla yenileri arasında büyük paralellikler olduğunu söyledi. ''Geçmişte demokrasinin diktatörlüğe nasıl döndüğünü gösteren pek çok örnek var. Yıldız Savaşları'nda olduğu gibi bu eğilim bugün de sürüyor'' diyen Lucas, Fahrenheit benzetmeleriyle ilgili olarak da Wired Magazine'e açıklamalar yaptı.''Fahrenheit 9/11 farklı düşünen insanları etkilemeyi başarabilmiş bir film değildi. Benimse bilim kurgularda en çok sevdiğim şey bu. İmgeleri alıp istediğiniz kültürel mesajlara dönüştürebilirsiniz'' diyen Lucas, Yoda'nın Galaktik Senato'daki bir dövüş sahnesinin de Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki savaşa benzetilmesini de garip karşılamadı. Ne de olsa bir demokrat olduğunu ve filminin de liberal bir hiciv olduğunu açıkça söyleyebiliyor.Heyecanla beklediğimiz Sith'in İntikamı'nda yaşanan gelişmeler merakımızı ve sabırsızlığımızı daha da arttırdı. Cannes'dan gelen haberler gösteriyor ki 19 Mayıs'ta tüm dünya ile aynı anda Türkiye'de de vizyona girecek olan serinin son filminde beklediğimizden fazlası var. Cannes'daki prömiyere ve filmin yıldızlarına göz atmak isteyenler aşağıdaki resimleri tıklayarak inceleyebilirler...sanem TürkYorumlar
  • gerçekten ilginç...

  • İlginç :)

  • Walla helal olsun sen o kadar imkan para sahibi ol ama gene de filmini Amerikan politikasını eleştiren göndermelerle doldur,sanırım son film,bu yıla damgasını vuracak.yabancı sitelerden de okuduğum kadarıyla film bu kez daha derin bir senoryo ve daha çok politik gönderme ile geliyormuş,serinin belki de etliye sütlüye en çok bulaşan filmi imiş,eleştirmenlerden de kötü bir yorum okumadım,sanırım Lucas bu kez herkesi memnun edecek gibi,haydi gel perşembe.Saygılar.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir