24 Ocak 2016 23:17

Yılın en iyi kostüm tasarımları

Yılın en iyi kostüm tasarımı ödülü 28 Şubat gecesi kimin olacak? Adayları tek tek inceleyelim...

Görsel efektten sinematografiye, makyajdan müziğe her alanda ödüllerin dağıtılacağı Oscar gecesinde bu sene rekabetin en çok hissedileceği kategorilerden biri de kostüm tasarımı kategorisi olacak. Birbirinden iyi filmlerin ve tasarımların yarıştığı bu kategoride ödülün hangi filme gideceği şimdilik bir muamma olsa da adayları bir gözden geçirmekte ve bizlere sundukları rengarenk kostümleri incelemekte fayda var. İşte size sinema alanında yılın en iyi kostüm tasarımları...

Mad Max: Fury Road
Bu senenin sürpriz filmi Mad Max: Fury Road, filmdeki aksiyonun kalitesi kadar göz alıcı kostüm ve set tasarımlarıyla da övgü toplamıştı. Seyirciden ve eleştirmenlerden tam not alan filmin incelikle tasarlanmış kostümleri izlediğimiz filmin distopik evrenini sinema adına ölümsüz kılan detaylar olarak öne çıkıyordu. Furiousa'nın kolu ve Immortan Joe'nun maskesi şimdiden unutulmazlar arasına girdi bile!


Max ve Furiosa, Mad Max: Fury Road


Immortan Joe, Mad Max: Fury Road

Carol
Ünlü yönetmen Todd Haynes'in 1950'li yıllarda iki kadının aşk hikayesini anlattığı son filmi Carol, ekranda o kadar şık duruyordu ki sinema perdesinde kaliteli bir dönem filmi görme özlemimizin tümünü tek başına giderdi. Kostüm tasarımını geçmişte yaptığı işlerle 3 Oscar ödülü kazanmış olan Sandy Powell'ın yaptığı filmde özellikle Cate Blanchett'in giydiği her kostüm için bile bu film Oscar'ı hak ediyor denilebilir.


Carol Aird ve Therese Belivet, Carol


Carol Aird, Carol

The Revenant
The Revenant'ın her ne kadar çok iyi tasarlanmış ve en ince ayrıntısına dikkat edilmiş bir kostüm tasarımı çalışması olsa da filmin bu kategorideki en büyük dezavantajı; film boyunca gördüğümüz kostümlerin çeşitliliğinin fazla olmaması. Yine de filmin kostüm tasarımcısı Jacqueline West'in şimdiye dek 3 kez Oscar'a aday olmasına rağmen ödülü hiç kazanamamış olmasının da altını çizmekte fayda var. Kim bilir, belki West'in yıllardır alamadığı ödül bu sene The Revenant ile gelir!


Hugh Glass, The Revenant


John Fitzgerald, The Revenant

The Danish Girl
1920'lerde cinsiyet değişimi operasyonu geçiren Danimarkalı ressam Einar Wegener'in yaşam öyküsünün anlatıldığı The Danish Girl gerek geçtiği dönemin kostümlerini iyi yansıtan gerekse kostümlerin cinsiyetler üzerindeki tanımlayıcı özelliklerini iyi irdeleyen bir film. Özellikle Eddie Redmayne tarafından canlandırılan Einar Wegener karakterinin kostüm tasarımları gerçekten övgüye değer.


Einar Wegener/Lili Elbe, The Danish Girl


Gerda Wegener, The Danish Girl

Cinderella
Cindirella, kostüm tasarımcısı Sandy Powell'ın bu seneki ikinci adaylığı olma özelliğini taşıyor. Powell bu sene aynı kategoriden hem Carol hem de Cindirella'daki çalışmalarıyla adeta kendiyle yarışıyor olacak. Bir Disney filmi olmasına ve defalarca sinemaya uyarlanmış bir masal olmasına rağmen, Cinderella'nın bir film olarak belki de en çok öne çıkan özelliği kostüm tasarımı. Filmin masalsı yanını destekleyen tasarımlar adeta büyüleyici.


Cinderella ve Prens, Cinderella


Üvey anne, Drisella ve Anastasia, Cinderella

BURAK KAPLAN

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir