7 Ocak 2016 17:41

Yıllar Geçse de Unutamayacağınız En İyi Filmler!

Goodfellas – Sıkı Dostlar (1990)

Nicholas Pileggi’nin Wiseguy isimli romanından uyarlanmış, ABD yapımı bir filmdir. Filmin yönetmenliğini ve Nicholas Pileggi danışmanlığındaki senaristliğini Martin Scorsese üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını ise Irwin Winkler üstlenmiştir. Film Henry Hill adındaki bir gangsterin gerçek hikayesini konu alır. Film birçok ödül de dahil olmak üzere 6 farklı dalda Oscar’a aday gösterilmiştir. Filmin baş rollerinde Ray Liotta, Robert De Niro ve Joe Pesci vardır. Filmin konusu, Henry Hill (Ray Liotta), Jimmy Conway (Robert De Niro) ve Tommy De Vito (Joe Pesci) beraber bir soyguna kalkışırlar. Ancak Jimmy ve Tommy, Henry hariç herkesi öldürmesiyle gangsterler arasında hızlı bir yükselişe geçmişlerdir. Bu durum Henry’nin canını sıkmaktadır ve bu konuda bir şeyler yapması gerekmektedir. Eski kült filmlerden olan Goodfellas’ı hala izlemediyseniz, izlemenizi öneririz.
IMDb: 8.7
Forrest Gump (1994)
1994, ABD yapımı sinema filmidir. Film, Winston Groom’un aynı adlı romanından esinlenerek beyaz perdeye aktarılmıştır. Epik,komedi-drama dalında bir filmdir. Filmin baş rollerinde Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise ve Sally Field vardır. Filmin yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis oturmaktadır. Senaristliğini ise Eric Roth üstlenmiştir. Filmin müzikleri ise Alan Silvestri’ye aittir. Film gösterime girdiği andan itibaren pek çok olumlu eleştiri almıştır. Film 677 milyon dolar hasılat yapmıştır. Yönetmen Robert Zemeckis ve Tom Hanks Akademi Ödülleri’ni kazanmışlardır. Film pek çok ödüle de aday gösterilmiştir. Film öğrenme güçlüğü yaşayan ancak atletik olarak inanılmaz özelliklere sahip olan Forrest Gump isimli bir adamı ve yaşadığı dönemi konu almaktadır. Filmi izledikten sonra asıl düşünme problemini kimin çektiğini kendinize sormadan edemeyecekseniz. Bunun dışında tablo gibi sahneleriyle, şiir gibi geçişler yapan film, kendine ait muazzam bir soundtrack ile izleyicisinden tam not almayı başarıyor.
IMDb: 8.8
Pulp Fiction – Ucuz Roman (1994)
1994 ABD yapımı kült filmlerden bir tanesidir. Filmin yönetmen koltuğunda Quentin Tarantino oturmaktadır. Senaristliğini ise yine Tarantino ile beraber Roger Avary yapmıştır. Film 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir. Ayrıca 1994 Cannes Film Festivalinde En İyi Film dalında Altın Palmiye’nin sahibidir. Filmin başrollerinde John Travolta, Samuel L. Jackson Uma Thurman, Tim Roth, Harvey Keitel, Amanda Plummer, Maria de Medeiros, Bruce Willis, Christopher Walken gibi isimler vardır. Filmin konusu ise birbirinden çok farklı karakterde olan kişilerin muhteşem bir şekilde yollarının kesişmesini konu alır. Ringo (Tim Roth) ve Yolanda (Amanda Plummer) birbirlerine aşık ve hayatlarına heyecan katmak isteyen soygunculardır. Öte yandan, Jules (Samuel.L.Jackson) ve Vincent (John Travolta) iki gangsterdir ve günlük işlerinden biri olan, patronlarına ödemeyi geciktiren sahtekarları vurmaya giderler. Vincent aynı zamanda patronun karısına da bakma görevi almıştır. Tam bunlar olurken cesur bir boksör şike yapmamak için şehirden kaçıyordur. İşte kader tüm bu aykırı tiplerini bir araya getirecektir. Henüz, bu sinema filmini izlemediyseniz izlemenizi öneririz.
IMDb: 8.9
Memento – Akıl Defteri (2000)
2000 ABD yapımı sinema filmidir. Film “Memento Mori” adlı kısa hikayeden uyarlanmıştır. Psikolojik gerilim türünde olan filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Christopher Nolan üstlenmiştir. Filmin müziklerini ise David Julyan üstlenmiştir. Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano filmde rol almışlardır. Film, eşini öldürenlerden intikamını almak isteyen bir adamın hikayesini anlatmaktadır. Leonard (Guy Pearce) çok ender rastlanan ve tedavisi olmayan bir hastalığa sahiptir. Sürekli hafıza kaybı yaşamakta ve kısa süreli bellekte sorun yaşamaktadır. Geçmiş olayları detaylarıyla hatırlayabiliyorken yeni hatıraları hatırlayamıyordur. Bu sebeple her şeyi not alan Leonard, en temel şeyleri vücuduna dövme yaptırır. Yakın zamanda tüm vücudu dövme ile kaplı olacaktır. Değişik tarzı ve gerilimiyle izleyiciyi ekrana kitleyen bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 8.5
Twilight – Alacakaranlık (2009)
Stephenie Meyer’in aynı adlı romanının beyaz perdeye uyarlanmış sinema filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Catherine Hardwicke oturmaktadır. Filmin senaristliğini ise Melissa Rosenberg üstlenmişrir. Kristen Stewart ve Robert Pattinson’un baş rollerini üstlendiği film fantastik, gerilim türüyle izleyicisini ekrana kitlemeyi hedefliyor. Film Edward Cullen (Robert Pattinson) adındaki bir vampir ile 17 yaşındaki Bella Swan’ın (Kristen Stewart) aşkını ve yaşadıkları zorlukları ele alır. Çünkü Bella insandır. Aşklarıyla tüm zorlukların üstesinden gelecekler ve mutlu sona kavuşacaklardır. Büyük bir hayran kitlesine sahip filmin “Yeni Ay, Tutulma, Şafak Vakti: Bölüm 1 ve Bölüm 2” şeklinde devam filmleri vardır. Gerilimin ve heyecanın eksik olmadığı bu gerçeküstü aşkı izlerken kendinizi kaybedeceksiniz.
IMDb: 5.2
3 Idiots (2009)
2009 yapımı bir Bollywood, sinema filmidir. Filmin yönetmenliğini Rajkumar Hirani yapmıştır. Filmin yapımcılığını ve senaristliğini ise Vidhu Vinod Chopra üstlenmiştir. Film, üç yakın arkadaşın dostluklarını ve hayatlarını konu alır. Bunları anlatırken aynı zamanda eğitim sistemine de ince bir eleştiri yapılır. Filmde; Aamir Khan, Kareena Kapoor, R.Madhavan, Sharman Joshi, Boman Irani, Omi Vaidya, Mona Singh, Parikshit Moitra gibi oyunculara yer verilmiştir. Film, Hindistan’da en yüksek gişe rekoru ve hasılatı yapan film olma özelliğine sahiptir. Film yurtdışında da en yüksek hasılatı yapan Bollywood filmi olma özelliğini taşır. İçinizi ısıtıcak bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 8.5
Rise of The Planet of The Apes – Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (2011)
2011 ABD, bilim kurgu sinema filmidir. Filmin yönetmeni Rupert Wyatt’tır. Maymunlar Gezegeni’nin tekrar çekimidir. Filmin senaristleri Rick Jaffa ve Amanda Silver’dir. Film kısaca evrim devrime dönüşüyor konusunu işler. Genetik mühendislerin maymunlar üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda, maymunlarda zihinsel gelişmeler olur. Bunları gözlemleyen Will Rodman (James Franco) Cesar ismini verdiği bir maymun ile duygusal bir bağ kurar ve ona evinde bakar, ona işaret dilini öğretir kısaca bir insan gibi yaşamasını sağlar. Bir gün Will’in babası bir araba kazası yapar ve çarptığı arabanın sahibi Will’in babasının üzerine doğru yürümeye başlar tam bu sırada adama saldıran Cesar bu yüzden maymun hapishanesi atılır. Will’in onu almaya geleceği inancını günden güne kaybeden Cesar, maymunların lideri olacak ve o hapishaneden kaçmanın bir yolunu bulup diğer hayvanlarında zekalarının gelişmesine yardımcı olacaktır. Maymunların egemenliğini anlatan film izleyicisinden tam not almayı başarıyor.
IMDb: 7.6
127 Hours – 127 Saat (2011)
2011 yapımı, gerçek bir hikayenin aktarıldığı sinema filmi. Filmin yönetmenliğini Danny Boyle üstlenmiştir. Filmin oyuncuları James Franco, Kate Mara, Amber Tamblyn, Clemence Poesy şeklindedir. Filmin müziklerini A.R.Rahman yapmıştır. Film Aron Ralston (James Franco) adlı bir dağcının başından geçen bir olayı konu alır. Aron, Utah’ta yaptığı bir kanyon geçişi sırasında sağ kolunu sıkıştıran bir kaya parçası yüzünden beş gün yedi saat boyunca sıkışık bir halde kalmıştır. En sonunda kurtulabilmek için kolunu kesmek zorunda kalan Aron’un bu zorluklarla dolu hikayesini izlemenizi tavsiye ederiz.
IMDb: 7.6
Life of Pi – Pi’nin Yaşamı (2012)
2012 ABD sinema filmidir. Film, macera ve drama türlerini bünyesinde barındırır. Yönetmenliğini Ang Lee, senaristliğini ise David Magee üstlenmiştir. Filmde, Suraj Sharma, Irrfan Khan, Tabu, Adil Hussain, Gerard Depardieu ve Rafe Spall yer almaktadır. Filmin müzikleri ise Mychael Danna’ya aittir. Film, 11 dalda Akademi Ödülleri de dahil pek çok dalda ödüle aday gösterilmiştir. Film Piscine Molitor “Pİ” Patel’in (Suraj Sharma) bir Bengal kaplanıyla Pasifik Okyanus’unda verdiği ölüm kalım mücadelesini izleyicilere çarpıcı bir şekilde aktarmayı başarmıştır. Büyüleyici sahneleriyle izleyicisinden tam not alan bu sevimli filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 8.0
Divergent – Uyumsuz (2014)
2014 ABD yapımı bilim kurgu aksiyon filmidir. Film Veronica Roth’un aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Filmin yönetmenliğini Neil Burger üstlenmiştir. Filmin başrollerinde; Shailene Woodley, Theo James, Ashley Judd, Jai Courtney, Ray Stevenson, Miles Teller, Zoe Kravitz , Maggie Q, Tondy Goldwyn ve Kate Winslet vardır. Film pek çok dalda ödül kazanmıştır. Filmde insanlar her biri farklı bir erdemi ve işi temsil eden 5 farklı parçaya bölünmüş bir düzende yaşamaktadırlar. İnsanlar 16 yaşına geldiklerinde, yetenekleri de doğrultusunda kendi bölümünü seçebilme hakkına sahiplerdir. Tris Prior (Shailene Woodley) için ise bu durum biraz daha karışıktır. Çünkü o uyumsuzdur ve her düzene de ayak uydurabilme özelliğine sahiptir. Ancak hayatta kalabilmek için fazla dikkat çekmemeli ve bunu kimseye söylememelidir. Ancak yalnız olmadığını keşfedecek kendi gibi uyumsuz olan Four (Theo James) ile duygusal yakınlık kuracaktır. Kural tanımayan bu aksiyon dolu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 6.8
The Martian – Marslı (2015)
2015 ABD yapımı bilim kurgu filmidir. Film Andy Weir’ın aynı adlı romanının beyaz perdeye uyarlanmasıdır. Filmin yönetmen koltuğunda Ridley Scott oturmaktadır. Filmin senaristliğini ise Drew Goddard üstlenmektedir. Filmin baş rolünde Matt Damon bulunurken, Jessica Chastain, Michael Pena, Kristen Wiig, Jeff Daniels, Kate Mara ve Donald Glover gibi isimlerde filmde rol almışlardır. Filmin konusu ise, 2035 yılında Marsın yüzeyine seferler düzenlenmektedir. Ancak çıkan toz fırtınası yüzünden astronotlar zorlanır ve görevi iptal etmek zorunda kalırlar. Ancak Mark Watney (Matt Damon) tahliye sırasında kaybolur. Uzay boşluğunda yuvarlanıp, öldüğünü düşünen arkadaşları onu bırakıp dünyaya dönerler. Mars’ta tek başına kalan Mark elindeki yiyecek ve malzemelerle yaşamını sürdürmeye çalışırken bir yandan da dünyaya sinyal göndermeye çalışır. Bu çarpıcı filmi izlemenizi şiddetle öneririz.
IMDb: 8.2
Ant Man – Karınca Adam (2015)
2015 ABD yapımı sinema filmidir. Film Marvel Comics çizgi roman serisinden beyaz perdeye uyarlanmıştır. Filmin yönetmeni Peyton Reed’tir. Filmde Paul Rudd, Evangeline Lilly, Michael Douglas, Patrick Wilson, Corey Stoll, Michael Pena, Kevin Weisman, Matt Gerald gibi isimler yer almıştır. Film, Biyokimyacı Hank Pym’nin maddelerin boyutlarını değiştirmeyi keşfetmesiyle başlar. Önce bunu kendinde dener ve icat ettiği araçlarla böceklerle iletişim kurmayı başarır. Kötülüklerle savaşması için Scott Lang’ı (Paul Rudd) seçer ve bu kıyafetin olağanüstü güçlerini kullanarak dünyayı kurtarmaya girişen Scott Lang’in mücadelelerini konu alır. Küçük ama etkili bu adamın maceralarını izlemenizi öneririz.
IMDb: 7.5

Bu da ilginizi çekebilir:

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir