7 Aralık 2015 15:58

Yoda gramerini öğreniyoruz

Yoda neden tersten konuşuyor?

Hande Nur Başar

Hiçbir resmi Star Wars kaynağı Yoda'nın neden tersine doğru konuştuğunu açıklamadı.

Bir olasılık Yoda'nın ait olduğu halkın yerel konuşmasının bu şekilde olması. Kanıt yetersizliği bu tezin doğru ya da yanlış olduğunu söylememiz için yeterli değil. Star Wars evreninde Yoda'nın halkından sadece birkaç kişiye daha rastlıyoruz. Yoda'nın kendisi, Prequel üçlemesinde karşılaştığımız kadın Yoda Yaddle, Star Wars Tales'den Minch ve Knights of the Old Republic'den Vandar Tokare.Yaddle ve Minch'in konuşma şekli Yoda'nınki gibi fakat Vandar Tokare'nin konuşması alıştığımız gramere uygun. Bunun nedeni hikayelerin arasındaki zaman farkı olabilir. Tokare dil açısından asimile olmuş olabilir.

Bu farkın bir diğer açıklaması, 900 yaşındaki Yoda'nın ana dilini İngilizce'ye ancak bu şekilde uyarlıyor olması. Tokare daha genç olduğu için İngilizce'ye daha hakim olabilir.

İlginç bir açıklama daha var. 900 yıldır yaşayan Yoda aynı şeyleri duymaktan sıkıldı ve bu yüzden yeni eğlenceli bir cümle düzeni getirdi.

George Lucas bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadığı için Yoda'nın cümle-yüklem düzlemini tersten söylediği dilin gizemi devam edecek.

ŞİMDİ AKLINIZDA İKİ SORU VAR: JEDI NEDİR, NEDEN OLUNUR?

17 ARALIK'I BEKLERKEN KAÇIRMAMANIZ GEREKEN STAR WARS OYUNLARI

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir