21 Eylül 2016 11:51

Yönetmen Curtis Hanson hayatını kaybetti

Birçok ünlü yapımda imzası bulunan yönetmen Curtis Hanson hayatını kaybetti.

L.A. Confidential'ın Oscar ödüllü yönetmeni Curtis Hanson, 71 yaşında hayatını kaybetti. Variety ve The Guardian'a göre Alzheimer hastası olan Hanson'ın doğal nedenlerle Hollywood'daki evinde hayatını kaybettiği açıklandı.

Wonder Boys ve 8 Mile gibi pek çok önemli film yapmış olmasına rağmen Hanson, Jame Elroy'un romanını sinemaya uyarladığı L.A. Confidential ile Hollywood'un önemli yönetmenleri arasına girmesini sağlamıştı. Bu filmde Bud White isimli bir dedektifi canlandıran Russel Crowe, Hanson'un ölümünü öğrendikten sonra attığı bir tweet ile ne kadar üzgün olduğunu belirtti.Bad Influence isimli Hanson filminde James Spader'ı canlandıran Rob Lowe ise yönetmeni "oldukça zeki, çok nazik ve iyi bir hikaye anlatıcısı" olarak tanımlayarak kendisiyle çalışmanın bir onur olduğunu söyledi.


Los Angeles'ta büyüyen yönetmen liseyi fotoğrafçı olmak için bırakmıştı. 1970'lerde senaryo yazmaya ve yönetmenliğe başlamasına rağmen 1992 yılında gösterime giren psikolojik gerilimi The Hand That Rocks The Cradle ile ün kazanmış ve başarı sağlamıştı. Bu filmde Rebecca De Mornay, intikam almak için uğraşan yaşlı bir kadını canlandırıyordu. Film büyük bir gişe başarısı yakalamıştı. Bu filmden iki yıl sonr, 1994'te, The River Wlid isimli bir filmde Meryl Streep ve Kevin Bacon ile birlikte çalışmış ancak en büyük başarısını üç yıl sonra L.A. Confidential ile kazanmıştı. Bu film Guy Pearce, Russell Crowe ve Kevin Spacey başrolleri Kim Basinger ile paylaşıyordu. Film, karmaşık bir polis yolsuzluğunu öykülüyordu. Hanson bu filmle en iyi senaryo ödülünü kazanmış ancak aynı yıl neredeyse tüm ödülleri toplayan Titanic yüzünden en iyi yönetmen ödülünü kaçırmıştı. 2001 yılında verdiği bir röportajda ise hep 1950'lerin Los Angeles'ında geçen bir film çekmek istediğini, orada çocukluğunu yaşadığını söyleyerek eklemişti: "Orada büyüdüm ve beni bu kadar çeken bu temayla uğraşmayı çok istiyorum. İllüzyon ve gerçeklik arasındaki farkı anlatabilmek istiyorum. İnsanların ve şeylerin nasıl göründükleriyle ve aslında nasıl olduklarıyla ilgili bir film çekmeliyim. Hollywood da bu illüzyonların şehri. Çok tanıdık, çok yakın ve oldukça kişisel bir tema."


8 Mile'de ise karanlığın farklı bir boyutunu anlatmış ve başrolünde ünlü rap müzisyeni Eminem'e yer vermişti. Film, karanlık Detroit sokaklarında, rap müzisyeni Eminem'in gençlik yıllarına odaklanıyordu. Bu filmde, gerçek mekanlar ve gerçekten yanmış mekanlar kullanmayı seçmişti. "Detroit'te anlatılan her şey, daha iyi hissediliyordu." diyor 2002 yılında Associated Press'e verdiği bir röportajda. Filmin proje aşamasında hip hop ve rap müzikle ilgili kısıtlı bir bilgiye sahip olduğunu da belirtmekten kaçınmıyor.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir