25 Eylül 2009 10:12

Yükselen Sinemalar!

Hollywood'dan destek alan Bollywood'un ve İngiltere sinemasının önü açık. İtalya ve Türkiye sineması da iyi yolda...

Geçmişte İran, Güney Kore ve Latin sinemalarının hızlı yükselişine tanıklık ettik. Bazen çok fazla göz önünde olmayan bir ülke sineması, birkaç sinemacının festivallerde dikkat çekerek dünya sinemasının gündemine gelmesiyle öne çıkıyor. Yukarıdaki isimlere son yıllarda çok çarpıcı filmlerle karşımıza gelen Romanya sinemasını da eklemek lazım. Öte yandan internette keşfettiğimiz bir Oscar sonrası araştırması 2009 ve 2010 yıllarında aktif olacak sinemaları seçmiş. Slumdog'u ödüllendiren Hollywood'un onlarca projeyle ortaklık kuracağı Bollywood'u Hindistan'ın dışına çıkaracağı söyleniyor en başta. Öte yandan, Danny Boyle'ın Oscar başarısı sonrası İngiliz sinemasının da son yıllardaki üretim düşüklüğünü aşacağı söyleniyor. Araştırmada ele alınan diğer iki sinema ise, son yıllarda politik filmlerle gündeme gelen İtalya sineması ve festivallerin gözdesi; Ceylan, Erdem, Kaplanoğlu ve Ustaoğlu gibi isimleri artık tüm dünyaca bilinen Türkiye sineması. Söz konusu araştırmada, festivallerin sinemamızı yakından takip ettiği ve dünya sinemasının yeni yıldızlarını beklediği yazılıyor.
Yorumlar
  • Gerçekten dünya sineması adına son derece sevindirici bir gelişme. Umarım türk sineması için bu haber yarralı olur daha kaliteli filmlerle daha çok adımızdan söz ettirebiliriz...

  • guzel gelismeler.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir