1 Mayıs 2007 06:53

Yumurta

Yusuf Üçlemesi'nin ilk filmi, Cannes Film Festivali Quinzaine des Realisateurs Bölümü'ne seçildi.

Semih Kaplanoğlu, adları sırasıyla Bal, Süt ve Yumurta olan üç uzun metrajlı film projesinden oluşan kronolojik üçlemeyi çekmeye son hikaye Yumurta ile başladı. Filmlerin gösterimi de Yumurta, Süt ve Bal olarak geriye doğru programlanacak. Yumurta, 60. Cannes Film Festivali "Quinzaine des Realisateurs Bölümü"ne seçildi! Aynı zamanda Yusuf Üçlemesi'nin proje aşamasındaki ikinci filmi Süt de Cannes Film Festivali'nin resmi bölümlerinden olan "Cannes Atelier" tarafından dünyaya sunulacak.Yumurta filminde, "şair Yusuf annesinin ölüm haberini alır ve yıllardır uğramadığı kasabadaki çocukluk evine geri döner. Bakımsızlıktan harap düşmüş bir evde onu genç bir kız, Ayla beklemektedir. Yusuf beş yıldır annesi ile yaşayan bu uzak akrabadan habersizdir... Ayla'nın Yusuf'tan bir isteği vardır. Zehra'nın ölmeden önce adadığı adağı oğlu Yusuf yerine getirmelidir. Taşra hayatının durağan ritmi, eski sevgili, dostlar ve hayaletlerle dolu mekanlar ve içini kaplayan suçluluk duygusu yüzünden karşı koyamaz. Ve Ayla ile Yusuf üç-dört saat uzaklıktaki bir yatır türbesinde yapılacak kurban kesimi için yola çıkarlar. Kurbanlığın seçileceği sürünün bulunamaması yüzünden geceyi bir krater gölünün kenarındaki otelde geçirirler ve katılmak zorunda kaldıkları düğünün atmosferi Yusuf'la Ayla'yı birbirlerine yaklaştırır. Yağan ilk kar suçluluğu örterken, koçun kurban edilişi Yusuf'un kaderini değiştirecek midir?"
Yorumlar
 • neden bu filmle ilgili yapılan yorumlar bu kadar özenli anlamıyorum,bu yazdığım 3. yorum ve yayınlanana kadar yazmaya devam edeceğim,semih kaplanoğlu çok iyi isimlerle çalışan bir yönetmen olmasına rağmen ben meleğin düşüşü filminden dolayı çok beğenmem kendisini,bugüne kadar popülerlikten uzak isimlerle çalışmış yönetmenin şimdilerin iki popüler ismiyle çalışmasına anlam veremiyorum,nejat işler çok iyi bir oyuncu saadet ışıl atasoy ise daha çok yeni ve kendini kanıtlayacak yeterli birikimi yok,senaryoyu çok beğendim,umarım film güzel olur semih kaplanoğlu bazı kitlelerce çok sevilen meleğin düşüşü filmini beğenmeyen kesime bu başarıyla unutturur.umarım..

 • ya bu nasıl bir senaryodur ya helal olsun inşallah herkesi etkiler...güzel bi film bekliyo sanırım bizi...

 • Cannes işi zor be :) inşallah tabi kim istemez.

 • Allahım ne kadar güzel bir hikaye demekten kendimi alamıyorum...umarım doğru müzik ve kurgularla doğru ve Cannes da bizi iyi temsil edecek bir film olur...Aslında ne yalan söyliyim umudum var :)

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Yaşar Kemal filmleri Yapı Kredi Kültür Sanat'ta gösterilecek Yaşar Kemal filmleri Yapı Kredi Kültür Sanat'ta gösterilecek

  Türk edebiyatının kilometre taşı olarak gösterilen yazar Yaşar Kemal, vefatının 4. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

 • Sinema tarihinin en seksi karakterleri Sinema tarihinin en seksi karakterleri

  İngiliz sinema portalı Chili’nin katılımcılarına sorarak hazırladığı ve binlerce sinemaseverin tercihlerine dayanılarak oluşturulan “Sinema tarihinin en seksi kadın ve erkek karakterleri” sıralaması yayımlandı.

 • Erkan Petekkaya’lı Kapan’dan ilk teaser Erkan Petekkaya’lı Kapan’dan ilk teaser

  Ünlü oyuncu Erkan Petekkaya’nın başrolünü Öykü Çelik, Kemal Uçar ve Ali Gürer ile paylaştığı Kapan filminin ilk teaserı yayınlandı. Filmin sosyal medya hesaplarından yayınlanan teaser merak uyandırdı.

 • Aquaman 'milyar dolar' kulübünde Aquaman 'milyar dolar' kulübünde

  DC Comics'in son süper kahraman filmi Aquaman, Aralık ayında gösterime girdikten sonra geçtiğimiz hafta dünya genelinde 1 milyar dolar gişe hasılatı yaptı.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir