1 Mart 2005 14:59

Yüzük Kardeşliği Bitti

Peter Jackson yapımcısı New Line'a dava açtı

Peter Jackson, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin oldukça ağır olan maliyetini kendi yapım firması Wingnut'un yanı sıra esas olarak New Line ile paylaşmıştı. Ancak filmlerin uluslararası dağıtımı sadece New Line tarafından yapılmıştı. Üçlemenin ilk filmi olan Yüzük Kardeşliği'nin üstünden dört yıl geçti ve Peter Jakcson, New Line'ı ilk filmin hesaplarındaki tutarsızlık ve para çaldıkları gerekçesiyle mahkemeye verdi.Los Angeles'ta açılan davada ünlü yönetmenin avukatları, Yüzük Kardeşliği'nin Amerika'da 314.8 milyon dolar, dünya çapında ise 556.6 milyon dolar kazandığını kabul ettiklerini ama sorunun zaten gişe gelirleri olmadığını söylediler. Peter Jackson'ın film ve DVD gelirleri üzerinde hakkı var ancak New Line bu ödemeyi en aza indirebilmek için alt dağıtımcılara yaptığı film satışlarının gelirlerini yarı yarıya az göstermiş. Yani filmi 2'ye sattıysa resmi kontrat 1 olarak yapılmış ve aynısı DVD dağıtımlarında da tekrarlanmış. En azından Jakson'ın iddiası bu.Yüzük Kardeşliğini'nin dağılmasına Jackson'ın bu derece sinirlenmesine neden olan davayla ilgili tüm gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Eğer ünlü yönetmen haklı çıkar ve davayı kazanırsa, dev stüdyolara büyük bir darbe ineceği ve tüm hesaplarının daha dikkatli inceleneceği de açık.
Yorumlar
  • keşke ßöyle ßi durum ortaya çıkmasaydı gerçekten çok kötü olmuş belkide butür sıkıntılar yüzünden üçüncü seriden sonra filmi devam ettirmediler..ya insanoğlunun şu para hırsı nezaman sona ericek sonuçları ortada işte

  • yazık diyorum new line nın ordan gelcek paraya çokmu ihtiyacı var acaba.

  • Eğer ortada böyle bir durum varsa bu zaten ispatlanır. Ama biraz zaman alır, yüzüklerin efendisi için talihsiz bir haber bence büyük bir cesaret kendisi suan aynı şirkette ve king kong'u cekiyor.

  • Amariken popülerist sinemasında olur, normaldir. Hayali dünyanın kahramanlarıyla daha çok dans ederiz!Yaşam KAYATiyatro eleştirmeni

  • bagginsin dediklerinin aynını diyorum. Üzerine tek eklemem emeğe saygı, biraz saygı..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir