23 Mart 2004 10:22

Zirvede Yalnız Bir Şerif

Beyazperdenin en iyi western'i seçildi: Kahraman Şerif

Kovboy filmleri beyazperdenin soyu tükenmekte olan önemli türlerinden birisi. Günümüzde artık klasiklerin tadına yaklaşabilen filmler çok fazla üretilmiyor. İngiltere'nin ünlü video kiralama şirketlerinden Choices Video, üyelerinden sinema tarihinin en iyi western filmlerini seçmesini istedi. Ve 20 filmlik listede zirveye, 1952 yapımı Fred Zinnemann filmi Kahraman Şerif (High Noon) yerleşti. Türün en önemli filmleri arasında kabul edilen yapım, pek çok kaynakta sinema tarihinin en iyi filmleri arasında da gösteriliyor. Yapım, Gary Cooper'un canlandırdığı bir kanun adamının evlenip mesleğini bırakmaya hazırlanırken, eski bir düşmanının kasabaya dönmesi nedeniyle planlarını ertelemesini anlatıyor. Kaçmak yerine kendisine meydan okuyan Frank Miller ile yüzleşmeyi seçen adam, bir anda Miller'ın çevrede yarattığı korku nedeniyle yalnız kalacaktır. Kahraman Şerif 1953 yılında dört dalda Oscar ödülünün sahibi olmuştı. Ankette zirveye yerleşen ilk on filmi aşağıda görebilirsiniz:1 Kahraman Şerif (High Noon) 2 Affedilmeyen 3 The Wild Bunch4 İyi, Kötü ve Çirkin 5 The Magnificent Seven6 Pale Rider7 Kurtlarla Dans 8 Silverado9 Bir Avuç Dolar İçin10 The Searchers
Yorumlar
  • en iyi western sergio leone nin üçlemesinden biridir mesela iyi kötü çirkin bence tartışmasız...

  • Pale Rider için yorum yok ama Silverado bu liste için birebir!Oyuncularına bakarsan hepsinin ilk gözagrısı!Sonra L.Kasdan gibi bir Californialı bir yönetmen nasıl es geçilir!!Üstelik vestern bayragını tasıma cesaretini hala gösteren bir yigit olan COSTNERa iki kere yer vermek boyunlarının borcu bence.

  • Liste iyi güzel de Pale Rider ve Silverado'nun ne işi var? İkisi de orta karar filmler

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir