11 Eylül

Eleven Minutes, Nine Seconds, One Image: September 1111'09''01 - September 11

0 kişi izlemiş. | 17 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

11 Eylül
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 7.5 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (161 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

11 Eylül 2001'de ABD'yi kalbinden vuran saldırıların ardından film yapımcısı Alain Brigand, dünyanın her tarafından 11 tane yönetmenden, tarihi günle bağlantılı birer kısa film yapmalarını istedi. Bütün dünyayı etkileyen ve her ülkeden farklı yaklaşımlarla ele alınan olay, 11 dakika 9 saniye süren kısa filmlerle, işte bu 11 sinemacının gözüyle sunuluyor. Dolayısıyla da değişik coğrafyaların ve kültürlerin 11 Eylül'e bakışı görsel bir antolojiye dönüşüyor.

Yapıma katkıda bulunan yönetmenler şunlar; Mısır'dan Youssef Chahine, İsrail'den Amos Gitai, Meksika'dan Alejandro Gonzales Innaritu, Japonya'dan Shohei Imamura, Fransa'dan Claude Lelouch, İngiltere'den Ken Loach, İran'dan Samira Makhmalbaf, Hindistan'dan Mira Nair, Burkina Faso'dan Idrissa Ouedraogo, Amerika'dan Sean Penn ve Bosna-Hersek'ten Danis Tanovic.

Filme katkıda bulunan yönetmenlerin, projeye dahil olmaları nedenleri de farklılık arz ediyor. Ken loach, bu tür olayların yorumu, kitlesel medyanın güdümünde ve politikacıların ilgilerine yönelik olduğu için, farklı seslerin önemine vurgu yapmak için katkıda bulunmuş.

Samira Makhmalbaf, İkiz Kuleler'in başına gelenlerin, batılı olmayan şehirlerde yaşayan insanlar üzerindeki etkilerini göstermeye soyunmuş. Olayla ilgileri olmamasına rağmen, olayın sonucunda yoksul ve evsiz kalan insanların trajedelerine dikkat çekmek istemiş.

Fransız Claude Lelouch ise filminin ilhamını, yaşadığı bir olaydan almış: " Yapımcılar aradıktan sonra düşünmek için dışarı çıkıp koşmaya başladım ve iki dilsizin diyaloğuna rast geldim. Ve trajik olayda ölenlere saygı niteliğinde 11 dakikalık bir sessizlik yapmak istedim..."

Mira Nair ise 11 Eylülden sonra ortaya çıkan İslam fobisi üzerine bir film yapmak istemiş.

Fransız sermayesi ile yapılan film, gösterildiği festivallerde tartışma yarattı. Film en çok da, ABD karşıtı okumalar içerdiği iddiasıyla, bu ülkedeki muhafazakarlar tarafından protesto edildi. 11 Eylül - 11'09''01 - September 11

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • İranlı Yönetmen Samira Makhmalbaf'ın kısa filmi çok etkileyici.. Öğretmen, minik öğrencilerine 11 Eylülde yıkılan ikiz kuleden bahsederken çocukların "Kule de nedir?" sorusuna yanıtı süperdi.. Film bir nevi şu soruları tekrar gündeme getiriyor.. Afganlar bu saldırıyı gerçekleştirmiş olabilir mi? Yoksa bu, Afganistan'ı işgal için bir tezgah mıydı?

  • Aranızda hala 11 eylülün terörist bir saldırı olduğuna inananlar var mı

  • Gerçekten güzeldi izlenmeye değer bir film bence.Ben tavsiye ediyorum izlemeyenler mutlaka izlesin ilginç bir bakış açısı yaratılmış.

  • en çok begendiğim ken loach'ın kısa filmi oldu.yönetmen ne kadarda ustaca kurmuş filmini.bir mektup var ortada bir şilili tarafından yazılan.yıllar yıllar önce ne ilginç bir 11eylül günü şilide olan darbeyi hatırlatıyor.ve ikiz kulelerde yaşamlarını kaybedenlere ve ailelerine sesleniyor.öğüt vermiyor ders vermiyor.sadece acıyı paylaşıyor.bence toplamın en iyisi.yusuf şahin mısır sinemasının en büyük yönetmeni ,onun kısa filmini çekerken neler düşündüğünü bilemiyeceğim istemeden komik olmuşve en vasat filme imza atmış.....birde toplamda bizden bir yönetmen olsa o neler anlatırdı acaba hep merak etmişimdir

  • süper bir bakış açısı. çok etkileyici ve gerçekten çok toplumsal. en iyi film bence sean penn' e ait. böyle bir bakış açısı kimin aklına gelebilir ki.. ve de çok şaşırtıcı.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle 11 Eylül filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve 11 Eylül filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir