Afili Delikanlı

Sweet Sixteen

0 kişi izlemiş. | 1 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Afili Delikanlı
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 7.0 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (83 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Glasgow'da yoğun bir hayat mücadelesinin verildiği bölgedeyiz. Annesi hapiste olan Liam, sefil yaşamından uzaklaşmak ve anlamını bilmediği aile ortamı için yanıp tutuşmaktadır. Ailesindeki bütün kemirgenlere rağmen, yeniden bir aile yaratmaya karar verir.

On altıncı doğumgününde annesi içeriden çıkacak ve yeniden eve dönecektir. O güne kadar Liam, hazırlıklara başlamaya karar verir. Fakat bunun için para gerekmektedir ve önündeki bütün yollar, o nefret ettiği yasadışı sona götürmektedir genci.

İşçi sınıfının usta yönetmeni Ken Loach, bir kez daha çıkış yolu arayan insanların kuşatılmış yaşamını gözler önüne seriyor. 2002 Cannes Film Festivali "en iyi senaryo ödülü" sahibi, etkileyici bir çalışma.

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • - Bildiğimiz Loach Bir Loach Filmi -Cannes'da 'En İyi Senaryo' ödülünü kapmış ve genç başrol oyuncusuna katıldığı festival ve ödül törenlerinde ödülle dönen, en kaba ifadeyle tipik bir Ken Loach filmi "Sweet Sixteen". Yine sistem karşıtlığı filmde izleyenin gözüne sokulmadan alttan alta vurgulanıyor, Loach usulü.Tıpkı "My Name is Joe"daki gibi "Sweet Sixteen" de karakter merkezli bir film. Hayata tutunmaya çalışan orta yaşlı bir karakter yerine bu sefer ergenlik çağındaki bir genci görüyoruz baş karakter olarak. Arada bunca yaş farkı olsa da karakterlerin amaçları aynı: Hayata tutunma ve her şeyi yoluna koyma isteği… İçerisinde yaşadığı dünya Liam'ın bu amacına ulaşmasına bir türlü izin vermiyor önüne türlü zorluklar çıkararak. Babasını hiç tanımamış, annesi hapiste ve kız kardeşiyle de pek de iyi geçinemeyen bu genç 'adam' Liam; okulunda derslerini çalışıyor ve güzel günler geçiriyor olması gerekirken bir uyuşturucu satıcısı haline geliveriyor. Tek hayali tahliyesine birkaç ay kalmış annesini sevindirip, onunla birlikte hiç olamadığı mutlu aileyi oluşturmak. 16 yaşına basmasına kısa bir süre kalan bir çocuk için çok zor bir hayat Liam'ınki; ama o ne olursa olsun hiçbir zaman bu hedefinden vazgeçmiyor ve her şeyin üstesinden gelmeye çalışıyor. Tabii şartlar ona izin verdiği sürece.Liam'ın en yakın dostuyla giriştiği uyuşturucu satıcılığı işi ile girdiği bölgenin suç şebekesinden ötürü her ne kadar yan hikayeler filme dahil olsa da (bazı suç filmi klişeleri yer buluyor bölümlerde) filmin üzerinde durduğu nokta hep Liam'ın ailesini toparlama ve hayata tutunma çabası oluyor. Zaman zaman film; biz bunu daha önce defalarca gördük Loach dedirtse de yönetmenin kamerasının gücü izleyeni ekrana kilitleyip, hikayeyi etkileyici bir hale getirmesini de biliyor.Loach'ın birçok filminde rastladığımız doğallık ve yarı belgeselimsi geçekçi atmosfer "Sweet Sixteen"a da hakim. Yine oyuncular abartıya kaçmadan hem gösterişli hem de doğal bir oyunculuk sergiliyorlar. Yine renk ve ışık kullanımı olabildiğine mat ve karamsar… Yine, yine… Bildiğimiz bir Loach filmi işte!- 'Sweet Sixteen' {Afili Delikanlı, 2002} / Ken Loach -

  • nasıl bir filmle karşılacağımı biliyordum. Yani durağan sade bir film olacağını biliyordum ama bu kadar da tatsız tutsuz olacağı aklıma gelmemişti.Açıkçası filmi izlerken sıkıldım ve bana da pek bir şey hissettirmedi oysa böyle durağan olup insanda soğuk duş etkisi yaratan çok güzel filmler de var ama bu film olmamış 5/10

  • ne kadar bu filmi beğenmeyen olsa da ben çok etkilenerek izledim.bu yönetmenin başka filmlerini izlemedim.bir yönetmenin takıntısı olup da filmlerini takip etmek saçma olabilir,doğru ve bence diğer filmleri de bu film gibi diye olumsuz eleştiri yapmak da saçma bence.filmi izledik beğendin mi beğenmedin mi?diğerleri gibi olması bence o kadar önemli değil.film güzeldi.10/10 favori filmlerimden!!

  • Ken Loach tam kendi tarzına uygun çektiği bu filmde 15 yaşında bir çocuğun İskoç sokaklarında pis işlere bulaşma sürecini aile ilişkileriyle paralel bir şekilde anlatmış. Sade gösterişsiz yalın bir film ortaya çıkmış.Film bu yönüyle Lilya Forever ile de pek çok benzerlik taşıyor-acımasız sokaklarda hayatta kalmaya çalışan çocukların hayalleriyle beyazperdeye aktarılması - Türün Klişelerini de bolca bünyesinde barındırması ve tahmin edilebilir son dahi filmden alacağınız tadı bozmuyor. Başrol oyuncusu Avrupa film festivalindeki aldığı pek çok ödülün hakkını veriyor. Ama ben Kenneth Loach 'ın yine sinemalarımıza İstanbul Film Festivaliyle gelmiş My Name is Joe filmini daha çok sevdiğimi belitmek isterim. Tabii bu filmde de My Name is Joe kadar olmasa da futbol sahneleri serpiştirilmiş - Bizim gibi futbol tutkunları için sahnede kısa süreli de olsa meşin yuvarlağı görmek heyecanlanmamıza yetiyor..

  • bu filmin vcd sinde,paramparça aşklar ve köpekler die bi filmin fragmanı çıktı abi şöle bi an irkildim bi fragman bukadarmı gusel yapilir yaaa,muzikler mukemmel,hersey mukemmel,afili delikanlıyı izlemedim gittim vcd ciye paramparça aşklar ve köpekler'in filmini aradım bulamadım gelincede bu filmi izlemedim :)),manyak yorum oldu ;)

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Afili Delikanlı filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Afili Delikanlı filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir