Alphaville

Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution

0 kişi izlemiş. | 2 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Alphaville
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 7.8 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (52 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Amerikalı özel dedektif Lemmy Caution, başka bir gezegendeki baskıyla yönetilen bir ülkenin başkenti Alphaville'e gelir. Amacı ülkenin başkanına suikast düzenlemektir. Alpha 60 isimli başkan aslında insan benzeri bir robottan başka bir şey değildir.

Ne var ki Lemmy olaylar esnasında çekici bir kadın olan Natacha'yla tanışıp aşık olur. Güze kadın, Alpha 60'ı tasarlayan bilimadamının kızıdır. Dolayısıyla Lemmy'nin görevi önündeki en büyük engen bu kızla yaşadığı ilişki oluverir.

Yeni Dalga'nın öncülerinden olan yönetmen Godard, adeta eski Fransız avantür filmlerinden ödünç oldığı karakterleri ve karanlık film atmosferi ile tüm özel efektlerden arınmış deneysel bir bilim kurguya / film-noir'a imza atıyor. Alphaville şehrinin görüntüsü, bırakın fütürist olmayı, adeta bildiğimiz Paris'i andırıyor.

Ç.K.

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • Godardın bu filmini efsaneleştiren çekimi kadar, bilgisayar kontrolünün, günümüz söylem teorilerinde temel toplumsal yükü taşıyan ortak akla benzer rolüdür. Alphaville postmodern bir aşk filmidir, aşkın sözlüklerden bile kaldırıldığı bir toplumda.

  • Harikaydı...Godard sıradışı anlatımıyla mekanik bilim kurgusallığın yerini diyalektiğe dayalı bir öyküsellik almış, asla sıkıcı olmayan bir film, şiddet ötesiyle tavsiye ederim...

  • özgün bir bilim kurgu-ütopya denemesi.konu mantıki bir felsefenin üzerine inşa edilmiş.bilim kurgu severlerin izlemesi gereken öncü niteliğinde bir film.daha sonra bir çok büyük filme konu olmuştur filmdeki makine-insan ilişkisi..

  • anna karanina'nın donuk bir yüz ifadesi ile anlattığı fıkrada çok ilginçtir.bu arada ilk mesajı yazan arkadaşında dediği gibi bilgisayarın sesi o kadar üğrkütüçüdürki ne zaman filmi izlesem(trt hep aynı bozuk kopyayı gösteriyor) sesi kısarım.gercek ise dahada korkunç duydugumuz o ses üstünde oynanarak bozulmuş bir ses degil .bizzat savaş sırasında(hangi savaş bilmiyorum) bogazından vurulmuş ve ses telleri tahrip olmuş bir gazinin sesini kullanmış yönetmenimiz.en sevdiğim dedektif filmlerinden biri .izlemesi kolay bir film degil ama en azından bir defa izlenmeli

  • Her yönüyle bir başyapıt.Bilim-kurgu türünün, sanatsal bir açılımlı ne denli etkileyici olabileceğinin kanıtı.Eddie Konstantine'in oyunculuğu en üst düzeyde.Düşündüren bir film.(Filmden birkaç cümle yazayım.Geçmişte kimse yaşamamıştır.Gelecekte de kimse yaşamayacaktır.Şimdiki zaman hayatın kendisidir).

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Alphaville filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Alphaville filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir