Andrei Rublev

Andrei RublevAndrey Rublyov

0 kişi izlemiş. | 3 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Andrei Rublev
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 8.4 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (127 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

15. yüzyılda Tatarların saldırıları altında inleyen Rusya'dayız. Andrei Rublev hem bir keşiş hem de ikona ressamıdır. Barbarlık, şiddet ve kana kontrast olarak doğanın mucizevi güzelliği ve inanç Rublev'in beslendiği kaynaktır. Ne var ki bir köylü kızını tecavüzden kurtarmak için bir adamı öldürmek zorunda kaldığında hayatı ve Tanrı inancını yeniden sorgular.

Yaratıcılık ateşinin, konuşmama ve resim yapmama yemini eden Rublev'in içinde yeniden yanmaya başlaması için toy bir delikanlının dev bir çan imal etmesini seyretmesi gerekecektir. Bu aslında sanatçı keşişin eserlerine gerçek renk ve hayatın da gelmesinin işaretidir.

Einsenstein'ın Korkunç İvan'ıyla birlikte geçen yüzyılın en önemli sinema yapıtlarından biri sayılan Andrei Rublev'in gün yüzü görmesi için uzun bir süre geçmesi gerekti. Dış dünyadaki romantiklerin sandığını aksine Sovyetler Birliği sadece resmi ideolojinin dümen suyundan çıkmayan sanatçıları baştacı ediyordu. Uzun yıllar engellenen, defalarca sansürlenen ve montajlanan film, 70'li yıllardan itibaren yavaş yavaş kendini uluslararası arenada göstermeye başladı.

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • genel anlamda sinema adına filmin her karesi ayrı bir güzellik ayrı bir farklılık sunuyor. tarkovsky andrei rublev'i ve o dönem rusya'sını zaman zaman belgesel estetiğiyle birleştirerek anlatıyor. savaş sahnelerinde, çan yapım sahnelerinde bir çok kez belgesel izleme hissine kaptırabilir insan kendini. rublev hikayede bir kesişme noktası gibi. dönemin olaylarını bu rus ressam üstünden anlatılıyor. dönemin çöküşteki din anlayışı, iktidar hırsı, kısacası dönemin parçalanmış karanlık rusyası ve karanlık rusyanın parçaladığı insanlar filmin başrölünü üstleniyor. bu anlamda bu filmde tarkovsky için, rus edebi klasikleri tadında bir film çekmiştir denebilir.

  • Süper Film, kendinizi ikon ressamı sanıyorsunuz, karakterler arası diyaloglar, sahneler, gerçeklik, ortam hepsi süper, alkışlar 9 puan

  • Anderi Tarkovskyle yıldızımın barıştığı filmdir...Çok etkileyici bazı savaş sahneleri var ve çok beğendiğimi söyleyebilirim...

  • bana göre film hoş vakit geçirmektir,öğretici olmak gibi ikincil etkileri vardır ama filmin amacı bu değildir,filmi 3 günde ancak izledim,kesinlikle bana hitap etmiyor,bir rus veya hristiyan izlerse sevebilir ama bana verebildiği hiç birşey yok

  • her filmde propaganda vardır arkadaslar abartmayın.ABDnin kahraman askerlerinin karsısında duran barbar vahşi(!)kötü kalpli(!) vietnanam gerillarıını vs unutmadık.Türk filmlerinde de var bir türk dünyaya bedel gibi abuk sabuk fikirler.ona göre yazın..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Andrei Rublev filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Andrei Rublev filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir