Ararat

0 kişi izlemiş. | 0 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Ararat
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 2.8 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (155 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Bu film-içinde-film, dünyayı pek ilgilendirir görünmese de iki ulusu sürekli meşgul eden bir tartışma konusunu kendisine ana eksen edinmiş durumda.

Ararat 1915 ve 1923 yılları arasında, Birinci Dünya Savaşı ve sonrasında, Ermenilerin pek hoşnut olmadıkları, Türklerin de üzerinde durulmasından öfke duydukları bir dönemi konu alıyor. Ermeni asıllı Kanadalı sinemacı Atom Egoyan, kariyerindeki bunca yılın sonunda, nihayet bu tartışmalı dönemdeki olayları beyazperdeye taşımaya soyunmuş. Tarihin bu diliminde Osmanlı İmparatorluğu'nun 1.5 milyon Ermeninin ölümünden sorumlu olduğu iddiası yıllardır Ermeniler tarafından propaganda malzemesi olarak kullanılıyor. Osmanlı İmparatorluğu'nun ardından kurulan modern Türkiye Cumhuriyeti ise, bu dönemde sadece bir zorunlu göç hareketi olduğu tezini savunuyor.

Filmin kendisi, tarihteki mevzubahis dönemi anlatan bir filmde çalışan genç bir şoförün (David Alpay) gözünden anlatılıyor. Çekimler sırasındaki çalışmaları, genç adamın kendini kendisini keşfetmesine yolaçıyor.

Senarist-yönetmen Egoyan, verdiği röportajlarda, Ararat'ta Türk düşmanlığı bulunmadığını, filmin olabildiğince objektif olduğunu iddia ediyor ve dikkatle izlenmesi gerektiğini savunuyor. Oysa hem Ermeniler hem de Türkler filmden mutsuz görünüyor. Her iki taraf da kendi tezlerine haksızlık yapıldığı iddiasında.

Geçtiğimiz yıllar boyunca -Türk kamuoyunda abartılı derecede komik ve gerçekdışı olduğu konusunda konsensus bulunan- Geceyarısı Ekspresi'nin anıları hala sıcakken, Ararat'ın ülkemizde vizyona girme ihtimaline pek sıcak bakılmıyor. Filmle bağlantılı SineKritik yazısı için buraya tıklayın. Ararat - Ararat

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • yönetmen adam agopyan bilm ''objektif'' bu nasıl objektifliktir.. filmin yapım asamasında türk kaynakları gözden geçirilmiş ve tarnmış mıdır? tamamıyla ermeni tarihi kaynaklarından yararlanmış ve tarih sapıtılmıştır..izlemeyin demiyorum kesinlikle izleyin en azından olaya nasıl bakılıyor herkes öğrensin..

  • film tamamen taraflı. Etkileyici bir hava büründürülmek istenmiş ama yalanlar üzerine kurulu olduğu için ancak cahil birinin aklını çelebilcek güçte etkileyici olmuş. Türkiyedeyiz. Her gün tuhaf, komik, anlaşılması güç şeyler oluyor. Ama bizim insanımız hiç bir zaman bir nazi olmaz, olamaz. İzler izlemez sildim. sizde izlemeyin, izlettirmeyin.

  • atom egoyan ii bir yönetmen. film kötü olabilir ön yargılı da olabilir.ama puanının filmin kalitesi degerlendirildikten sonra verilmediği ortada. lütfen farklı görüşlere saygı duyalım.en azından bizanslara kahpe deyip kara murat ve malkoçoğlunun karşısındaki düşman karakterleri palyaço kılığında olabilecek en komik şekilde milyonlara izlettiren bi toplum olarak bu kadar aşırı teki vermeyelim

  • bu resmen bir propaganda, provakatörün bir bir flim yapmış tüm avrupa ona inanmış. çünkü inanmak istedikleri yalan o. ben kesinlikle inanmıyorum türklerin bunları yapabileceğine. artı resmi bir kayıt yok delil yok. ama tarihi film olarak değerlendiriliyor. hayal ürünü ve dram olarak fena sayılmaz ama bu flim kesinlikle birşeyler hakkında kanıya varmak için referans olamaz.

  • Sacma sapan bir propaganda filmi.Türklerin kana susamis canavar, ermenilerin ise nasil iyi insanlar oldugunu anlatmaya calisan, inandiriciliktan uzak sacma sapan bir film.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Ararat filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Ararat filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir