Ateşkes

Joyeux NoelJoyeux No

0 kişi izlemiş. | 0 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Ateşkes
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 7.7 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (182 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

55 milyon insanın öldüğü İkinci Dünya Savaşı, Avrupa'da(ve Amerika Birleşik Devletleri'nde) öylesine derin bir etki yarattı ki; sinema sanatı, görece insanlığa daha az darbe vurduğu düşünülen Birinci Dünya Savaşı'nı görmezden gelmek zorunda kaldı. Halbuki 19. yüzyılın taktiklerini 20. yüzyılın silahlarıyla buluşturan Birinci Dünya Savaşı da en az ikinci savaş kadar trajik sonuçlara yol açmış, birbirinden ilginç binbir hikayeye ve efsaneye ev sahipliği yapmıştı…

Christian Carion'un yazıp yönettiği "Ateşkes"; onbinlerce traji-komik harp hikayesinden, belki de en çok düşündürücü olanı üzerine inşa edilmiş, hümanist bir melodram. Noel'i müjdeleyen 24 Aralık 1914'te cepheler arasında yapılan özel bir anlaşmayla kısa süreli bir ateşkes ilân edilir. Bir gün yeniden dirileceğine inanılan İsa'nın doğum gününde, önce acımasızca ve anlamsızca öldürülmüş askerler gömülür daha sonra birbirleriyle savaşan taraflar beraberce Noel'i kutlarlar. İçkilerini, purolarını paylaşırlar. Birbirlerine eşlerinin ve çocuklarının resimlerini gösterirler, beraber futbol oynarlar, dans ederler, müzik yaparlar. Ateşkes biter ve birbirlerini öldürmeye devam ederler.

Birçok ayrıntıyla örülü bu sürrealist hikayenin asıl vurucu yanı ise tamamen gerçek olaylara dayanması. "Yılbaşı Ateşkesi" adı verilen bu benzersiz olayın son tanığı Alfred Anderson 21 Aralık 2005'te, İskoçya'da 109 yaşında ölmüş. Efsane o ve onun gibi tanıkların mektuplarından, anılarından yola çıkılarak gerçeklenmiş, defalarca televizyon dizilerine, filmlere konu olmuş ve günümüze ulaşmış. Savaşın anlamsızlığı gösteren ve genelde es geçilen Birinci Dünya Savaşı fonunu ele alma cesaretini gösteren "Ateşkes"; İngiliz ordusuna mensup İskoç askerleri, Fransız askerlerini ve Alman askerlerini sürüp giden çatışmaların ortasında ilginç bir şekilde bir araya getiren bu olayı masaya yatırarak eşsiz bir eleştiri örneği sergiliyor.

1. Dünya Savaşı başyapıtlarından "Paths of Glory", "Batı Cephesinde Yeni Birşey Yok" ve "Kayıp Nişanlı"nın bulunduğu mertebeyi hak eden Ateşkes'in; en iyi yabancı film Oscar'ını "Tsotsi"ye kaptırdığını, birçok festivalin yarışma bölümüne katıldığını ve ödüllendirildiğini de not düşelim… Ateşkes - Joyeux Noël

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • barışın önemini ve savaşın ne kadar anlamsız olduğunu en güzel ve en objektif yönleriyle anlatan güzel bir yapıt.

  • harika bi filmdi arşive eklenmesı gereken fılmlerden birisi.bence verilen puanı haketmiyor çok daha iyi bi puanı hakediyor.10 numara.mutlaka ızlenmelı!!

  • her zaman ikinci dnya savaşı önemsenir evet ama onun zeminini hazırlayan ve cok daha önemli sonuçları olan savaş birinci dünya savaşıdır.aslında birbirlerini öldürmek istemeyen ama mecbur olanların kurtuluş umudu olmuş filmde noel.ve büyük üstat bach ın eseri bist du bei mir in söylendigi sahneyi defalarca izliyorum her gün.

  • Filmi izlerken bir kez daha savaşın anlamsızlığını ve küçük insanlar üzerinde bıraktığı tahribatı çok iyi anlıyorsunuz. İnce mesajları da içinde saklı tutan film, yaşamın ve hoşgörünün önemini hatırlatıyor.

  • Kendisinden 20 yıl sonra 2. dünya savaşı çıktığı için sinema sektörü içinde biraz üvey evlat muamelesi gören 1. dünya savaşı konulu bir Avrupa filmi. Açılış sahnesi bile filmin ana fikrini mükemmel bir şekilde yansıtıyor. "Üsttekilerin" paylaşım savaşı için birbirlerini öldürmeye zorlanan, cepheye gönderilen "alttakilerin" hikayesi. Alman bölük komutanının da bir Yahudi olması filmin ince mesajlarından sadece biri. Güzel bir savaş karşıtı film...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Ateşkes filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Ateşkes filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir