Avrupa

Europa

0 kişi izlemiş. | 10 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Avrupa
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 8.4 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (135 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Büyük savaş sonrası Almanya'da geçen film, trenlerde iş bulan bir Amerikalının öyküsü ile açılıyor. Amcası ile beraber çalışan Leopold Kessler savaşın kalıntıları üzerinde hayatının yönünü belirleyecek bir aşk ilişkisine girer.

Avrupa, öyküsü ile ön plana çıkan bir yapım değil. Savaş sonrası Avrupa, karakterler ve hepsini kucaklayan tekinsiz ve belirsiz atmosfer, filme damgasını vuruyor. Lars Von Trier'in filmle yarattığı etki neredeyse hipnoza yaklaşıyor. Öyküsünün belki de zorunlu kıldığı koyu gerçekliğe rağmen gerçeküstü bir atmosfer yaratan son derece önemli bir deneme.

Amerikan baskısı için Zentropa isminin seçildiğini hatırlatalım. Trier'in egosunu bütün çıplaklığı ile ortaya koyduğu film, Cannes'da beklenen ödülü alamasa da yönetmenin muhakkak izlenmesi gereken çalışmalarından.

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • Trier'in "sinema izleyiciyi yönlendiren bir güçtür. Yönetmen-seyirci ilişkisi bir anlamda hipnozdur" sözü bu filmde tamamıyla vücut buluyor. Film boyunca gözlerinizi bile kırpmaya zamanınız kalmayacak; çünkü her sahnesiyle Avrupa çıkmazının bir parçası olduğunuzu farkedeceksiniz ve bu sert tokat uzun süre kendinizden geçmenizi sağlayacak....Avrupa serisinin en son ve sinema tarihinin en başarılı filmlerinden biri...Mutlaka izleyin...

  • Muhtesem sartlarda cekilmis Trier basyapiti.

  • Bu film bana göre yönetmenliğin ete kemiğe bürünmüş bir şöleni, biçimsel bir meydan okuma, film ilerlerken gitgide içine hapsoluyorsunuz, sinemanın estetiği budur herhalde düşüncesi uyandıran film..eşi benzeri olmayan bir şekilde kurgulanmış savaş sonrası Almanya'sı(daha doğrusu Avrupa'sı, suç unsuru filmide Avrupa'da bir yer diye başlar hikayenin başlamasıyla birlikte Avrupa'nın Almanya'ya eşitlendiğini görülür keza 5 senede olağanüstü büyüyen Nazi Almanya'sı tüm Avrupa'yı ele geçirir taşlar burada yerine oturuyor.)görkemli bir ihtişamdan sonra dayanılmaz bir çöküş, emperyalist Abd'nin kuşatması altında debelenen çok değil 1-2 sene öncesinin en güçlü, tersine çevrilen zamanın içinde de eriyip yok olan bir faşist imparatorluğu ve enkazın altında kalan daha dün yaşanılanları, acı geçmişini unutmaya zorlanan bir halk.. sözün özü savaş sonrası Avrupa'da ne oldu? Sorusunun cevabını merak ediyorsanız cevaptan fazlasını veren bir film izledikten sonra 10'a kadar sayın ve sorgulayın, şimdi ben 10 a kadar sayacağım henüz izlemeyenler 10 dediğimde filmin başına geçsin..(filmi izledikten sonra ne demek istediğim anlaşılır.) 10!

  • filmin geçtigi zamanın havası hissediliyor, anlatım basarılı. dış ses etkileyici. ama fazla kasvetli havasıyla beni yer yer sıktıgını söylemeliyim. tarzınıza uyarsa sevebilirsiniz.

  • Lars von Trier'in Avrupa üçlemesi Suç Unsuru,Salgın ve Avrupa'dan oluşur.Bu filmlerin en ilgi çekici yanı Trier'in Avrupa'nın son 50 yıllık tarihini gözden geçirme tutkusudur.Üçlemenin en derinlikli filmi kanaatimce Avrupa.Orson Welles tarzı kamera açıları,bazen siyah-beyaz bazen de renkli kadrajlar,etkileyici müzik,Max von Sydow'un dış-sesi,yaratılmaya çalışılan hipnoz atmosferi,Jean Marc Barr'ın,Sukowa'nın,Udo Kier'in enfes kompozisyonları bu filmi seyreden herkesi büyülemeye yeter.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Avrupa filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Avrupa filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir