Avrupa

Europa

0 kişi izlemiş. | 10 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Avrupa
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 8.4 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (135 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Büyük savaş sonrası Almanya'da geçen film, trenlerde iş bulan bir Amerikalının öyküsü ile açılıyor. Amcası ile beraber çalışan Leopold Kessler savaşın kalıntıları üzerinde hayatının yönünü belirleyecek bir aşk ilişkisine girer.

Avrupa, öyküsü ile ön plana çıkan bir yapım değil. Savaş sonrası Avrupa, karakterler ve hepsini kucaklayan tekinsiz ve belirsiz atmosfer, filme damgasını vuruyor. Lars Von Trier'in filmle yarattığı etki neredeyse hipnoza yaklaşıyor. Öyküsünün belki de zorunlu kıldığı koyu gerçekliğe rağmen gerçeküstü bir atmosfer yaratan son derece önemli bir deneme.

Amerikan baskısı için Zentropa isminin seçildiğini hatırlatalım. Trier'in egosunu bütün çıplaklığı ile ortaya koyduğu film, Cannes'da beklenen ödülü alamasa da yönetmenin muhakkak izlenmesi gereken çalışmalarından.

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • Trier'in biçimsel ustalığının en önemli kanıtlarından biri.Eğer sinemanın bir sanat olmadığını kabul eden tanıdıklarınız varsa onlara bu filmi izletin.

  • Mümkünse iki defa izlenmeli!siz bakmayın yukarıdaki ünlemli cümleye,ben pek kullanmam.beyazperde.com filmle ilgili not düşmüş bu şekilde. peki ama neden?Yönetmen Trier, II. Dünya Savaşı sonrası Amanya'sında, karanlık dehlizler içerisinde yapılan bir tren yolculuğunu ekrana yansıtıyor.Savaşa, " kaka " Almanya- "Gönüllerin sultanı" Abd gözüyle değilde,yok edilmeye mahkum edilen kimi zaman ezilen sömürülen Almanya gözüyle bakmıştır.ya da bakmaya çalışmıştır.Filmde esas çarpıcı olan nokta.yönetmenin yarattıgı hipnoz ortamı.Bu hipnozvari gercekler sayesinde koyu gercekleri sorgulamamak elde değil.Özellikle her filmde farklı mesaj vermeyi seven,monotonlugu ve basitligi reddeden,sinemanın nasıl farklılaşabilecegini ispat eden yönetmenlerden birisi olan Trier bu filmiylede hem şaşırtıyor,hemde buna alışkın olanları yanıltmayarak "şaşırtmıyor."

  • bir dergide trier hakkında "o insanları tanrının olduğu yerden görüyor."yazıyordu.bu filmi daha doğrusu avrupa üçlemesinin tamamını izleyince bu söze çok hak verdim.avrupa nın konumunu o kadar evrensel bir dille anlatmış ki yıllar sonra bile bu filmi izlediğimizde yine aynı şiddette ona hak vereceğiz gibi geliyor bana..

  • benzeri zor bulunur. coşkun bir yaratıcılık örneği bana kalırsa. belli ki o kadar çok fikri var ki, nereye sığdıracağını bilememiş. saygıyla eğiliyoruz. insanlık durumuna, avrupa'nın karanlığına tutulmuş puslu bir fener ışığı bu film.

  • içinde korkunç ama aynı zamanda inanılmaz güzel bir intihar sahnesinin yer aldıgı lars von trier filmi.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Avrupa filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Avrupa filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir