Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

All Quiet on the Western Front

0 kişi izlemiş. | 11 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 7.8 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (39 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, savaşın anlamsızlığını gözler önüne seren ve savaşta herkesin kaybettiğini savunan Erich Maria Remarque'nin "Im Western nichts Neues" isimli romanından uyarlanan bir klasik.

Film, Birinci Dünya Savaşı'na bağnaz öğretmenlerinin kendilerine empoze ettiği militarist-milliyetçi duygularla gönüllü olarak katılan Alman gençlerinin savaşın ağırlığı ve acımasızlığı altında nasıl ezildiklerini, bedenen kurtulsalar bile geri dönüşü olmayan verdikleri bu kararın ruhların da açtığı derin yaraları çarpıcı bir biçimde gözler önüne serer.

Hem film hem kitap yayınlandığı dönemde birçok milliyetçinin tepkisini çekmiş, İtalya ve Almanya'da filmin gösterimi yasaklanmış; kitap ise Nazi Almanyası'nda 1933 yılındaki "Kitap Yakma Eylemi" sırasında yakılmıştır. Film aynı zamanda, en iyi yönetmen ve en iyi film dallarında Oscar ödülünün de sahibi olmuştu.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok - All Quiet on the Western Front

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • çekildiği yıl itibariylede anlamlı bi film birinci dünya savaşınında ikincisinden aşağı kalır yanı olmadığını çok iyi anlayabiliyorsunuz filmi izleyeli yaklaşık 10 yılı geçti ama hala yeni izlemiş gibi hatırlıyorum hastanade ölmek üzere olan arkadaşının botlarına göz koymaları, hocalarının yaptığı savaş propagandasıkitabını daha sonra okumuştum oda gerçekten müthiş bir kitap önsösüzüde savaşı yaşayan kuşakların karşı karşıya kaldıkları gerçeklerin bir özetidir bulursanız izleyin ve okuyun derim...

  • Tüm zamanların en iyi savaş karşıtı filmi... 10/10

  • Anlaşmazlıkların çözümü savaş olmamalı, savaşlar sonuca götürmekten çok yıkıma, gerilemeye ve hatta çöküşe bile sebep olabilir. 2'nci dünya savaşı sonrası tüm dünya devletleri ekonomik olarak gerilemesi gibi özellikle Almanya da erkek nüfusunun azalmasına sebep verdi ve bu Almanya da çok evliliğin nedeni oldu. Bunlar savaşın getirdiği sonuçların sadece bir kısmı. Filmde dikkatimi çeken bir sahne vardı ki, birçok durumu özetliyor ve ders veriyordu, filmi izlemeyenler okumasın.-Spoiler-Savaşın ortasında aynı çukurda kaldığı düşman askerini öldürdükten sonra, filmin ve romanın başkarakteri Paul'un düşünceleri:"Arkadaş, ben seni öldürmek istemedim. Bu çukura bir daha atlayacak olsan, sen de akılsızlık etmediğin takdirde, yapmam böyle bir şey. Ama sen benim için önceden sadece bir tasavvur, bir karar uyandıran bir tertiptin, ben bu kombinezonu bıçakladım. Senin, benim gibi bir insan olduğunu ancak şimdi görüyorum. Ben senin el bombanı, süngünü, silahlarını düşündüm, karını, yüzünü, ortak taraflarımızı ben şimdi görüyorum.Affet beni arkadaş, biz bunları daima geç görürüz. Ne diye bize daha önce söylemezler, sizin de bizler gibi çaresiz yaratıklar olduğunuzu, sizin annelerinizin de bizimkiler kadar endişe ettiğini, hepimizin ölüm karşısında aynı acıları yaşadığımızı ne diye söylemezler?Affet beni arkadaş, sen benim nasıl düşmanım olabilirsin? Biz bu silahları, bu üniformaları çıkarıp atsak sen benim kardeşim olabilirdin, Kat gibi, Albert gibi. Al ömrümden yirmi seneyi arkadaş, al da kalk! Al daha fazlasını, ben bu ömrü ne yapacağım, artık bilmiyorum çünkü."-Spoiler-Film 2. dünya savaşından önce çekilmiş olup, belki de gelecek olan savaşın habercisi niteliğindedir kim bilir belki de Almanya'daki anti militaristler tarafından bir uyarı idi. Bu sefer savaşa Almanların gözünden bakılır. Genç ve cahil beyinlerin, kışkırtmayla nasıl yoldan çıkacağının anlatıldığı filmde,"bu devran böyle gelmiş böyle gider." olgusu, bir önceki zamanda kandırılan gençlerden birinin, yeni nesli kandırmaya çalışan sapkın öğretmene karşılık verdiği sahnede çok iyi anlatıyor. Fakat bu sahne de yeni neslin gençleri çarptırılmış milliyetçilik duygularının kurbanı oluyor ve onlara doğruyu göstermeyi amaçlayanı azarlıyor, dinlemiyorlar.Film özgürlüğün değeri, hapsedilmiş duyguları ve tecrübeli ile tecrübesizin hayat mücadelesini etkileyici bir dille sinemaseverlere aktarıyor. Müfreze (Platoon) ile birlikte, içinde savaş sahnelerin bulunduğu bir savaş karşıtı olan bu filmi tavsiye ederim.

  • Film o kadar çok ilgimi çekti ki 1 gün sonra yeniden seyrettim. Her anını daha iyi yaşamak ve sindirebilmek için. Bence günümüze kadar çevrilmiş en iyi savaş karşıtı film. Savaşın acımasızlığını bir tokat gibi izleyicinin yüzüne çarpıyor. 1930 yapımı olmasına rağmen savaş sahneleri gerçeğe çok yakın ve çarpıcı. söyleyecek fazla birşey yoktam bir başyapıt. 10/10

  • Görsel bir şölen olduğu söylenemez, oyunculuk ve sinema açısından da kanımca çok bir içerik taşımıyor. Ama yapıldığı dönem itibari ile savaş karşıtlığının simgesi olabilecek yapısı ve muhalif bir altyapının hazırlayıcısı buna eklenen 2. dünya savaşı gerçekliği...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir