Bir Ulusun Doğuşu

The Birth of a Nation

0 kişi izlemiş. | 6 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Bir Ulusun Doğuşu
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 5.8 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (113 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Amerikan İç Savaşı tüm şiddetiyle ülkeyi kasıp kavurur. İnsanlar yakınlarını kaybeder. Aileler dağılır. Savaş biter. Birlikten ayrılmak isteyen Güney eyaletlerinin kurduğu Konfederasyon yenilmiştir. Yeniden Yapılanma Dönemi başlar. Kölelik yasaklanır. Başkan Lincoln'ün suikastiyle, yeni oluşan güven ortamı yerini kaos ve anarşiye bırakır.

Özellikle güney eyaletlerinde çeteciler beyaz çiftlik sahiplerine saldırır ve ailelerine göz açtırmazlar. Polis gücüne katılan siyahlar ve melezler beyazları taciz eder. Bunun üzerine asayişi sağlamak üzere "Klan" kurulur. Haçlı şövalyelerini andıran giysileriyle Ku-Klux-Klan üyeleri gecelerin hakimidir artık. Devletin sağlayamadığı adaleti onlar getirir.

D.W. Griffith'in sessiz filmi Bir Ulusun Doğuşu, gerçekten de bizlere anlatılan tarih tezinin aksi bir görüşü, üstelik şimdi izlendiğinde epey rahatsız edici bir tonda sunuyor. Siyahları yüzü boyanmış beyazlar oyunuyor vb... Öte yandan sinema tekniğinin sabit tek bir kamerayla teatral bir şekilde kayıttan ibaret olduğu bir dönemde, film montajı adına bir çok devrime imza atıyor. Pudovkin'in Ana'sıyla birlikte, tüm dünyadaki film okullarında kurguya getirdiği yenilikler birlikte ders olarak okutuluyor.

Bir Ulusun Doğuşu - Birth of a Nation, The

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • Atalarımız Yigidi öldür ama hakkını yeme demişler. Filmin birazını seyrettim o zamanın teknolojisiyle güzel bir film olmuş. -şimdi ki teknoloji ile insanların bir kısmı alınıyor Bilgisayarda çogaltılıp sayısı artılıyor. -figüranların biri bile kemaraya hiç bakmıyor bu kadar profesyonelce yapılmış.-Filmin bitiş ve başlangıç yazıları sanki şimdiki teknoloji ile yapılmış gibi.-Artistler rollerini yine çok güzel oynamışlar-Mekanlar çok güzel ayarlanmış.Bu filmi o zamanlar biz yapmış olsaydık şu an öve öve göklere çıkarıyor olurduk.Bu Film her zaman için 10 üzerinden 100 puan eder.

  • adamlar 1910 larda filim cekiyorsa ve bu filim bizim cogu türk filiminden daha iyiyse ben bu filime 10 puan veririm ozamandan belliymiş adamların sinemaya bakış acıları bide bizim bakış acımıza bakarmısın recep ivedik turist ömer uzayda :((:

  • Griffit in aslında bir anlatım ustasıdır. anılarında edebiyatla ilgilendigini ama başaramatınca sinemaya yöneldigini söyler. bu son derece duyarlı ve kurguyu sovyetlere oradanda tüm bir sinema dünyasına ögretmiş adamın böyle bir ırkçı film yapmış olmasına inanamıyorum. izleyeli çok oldu ama bu filmin olumsuz etkisinden hala kurtulamıyorum

  • Sadece sinemaya katkısından dolayı izlenilebiilir...

  • emarica yine savaşlar içinde ne olacak işte...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Bir Ulusun Doğuşu filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Bir Ulusun Doğuşu filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir