Büyük Yolculuk

Le grand voyage

0 kişi izlemiş. | 4 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Büyük Yolculuk
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 7.7 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (130 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Reda Fransa'nın güneyinde yaşayan müslüman bir ailenin oğludur. Kendini yaşadığı ülkeye ait hissetse de ailesi kendi geleneklerine göre yaşamaktadır.

Sadece Arapça konuşan babası oğlundan bir iyilik ister. Hayattaki en büyük arzusu için ona yardım etmesini. Fransız kız arkadaşını bırakmak zor gelse de Reda fazla direnemez ve Fransa'dan Mekke'ye zorlu bir Hac yolculuğu başlar.

Aralarında zorunlu olmadıkça tek bir cümle bile kurulmayan bu ikili yine de baba-oğul olduklarını anımsayacaktır. Yolculuğun sonu yaklaşırken yıllar sonra birbirlerini de anlamaya başlayacaklardır. Büyük Yolculuk - Grand voyage, Le

S.T.

GaleriYorumlar
  • izlenmesi gerekenler arasında olacak kadar önemli bir filmdir!

  • Baba ve oğulun "Büyük Yolculuk"larında aralarındaki tüm farklılıklara rağmen oluşturdukları duygusal bağı en sade biçimde anlatıyor.Sıcacık,izlenesi bir film tavsiye ediyorum.

  • 2004 Venedik Film Festivalinde en iyi film seçilen ''Büyük Yolculuk''sinemasal belleğimde önemli bir yere sahiptir.Faslı yönetmen Ferrukhi'nin Avrupa'ya yerleşmiş göçmen bir müslüman aileyi merkez alarak şekillediği film,yolculuk metaforu altında kuşak çatışmalarına ve kültürel farklılıklara vurgu yapan çok değerli bir çalışmadır. Hayattaki son isteği hacca gitmek olan dindar bir baba ile Fransız okullarında okumuş,Avrupa kültürünü özümsemiş oğlu Reda zorunlu bir yolculuğa çıkarlar.Fransa'dan başlayan yolculuk İtalya,Slovenya,Hırvatistan,Bulgaristan,,Türkiye ve Ortadoğu üzerinden S.Arabistan ile noktalanacaktır.Bu 5000 kilometrelik hac yolculuğu sırasında Reda babasının şöförlüğünü yapar.Mavi külüstür bir arabayla yola koyulan ikili arasındaki iletişim kopukluğu üst düzeydedir.Başlarda zorunlu olmadıkça konuşmazlar bile.Sessizlikten ses yaratmaya çalışırlar.Babanın uhrevi dünyası ve bu bağlamda yolculuğa yükeldiği mistik anlam ile Reda'nın yolculuğa yüklediği eğlence ve macera kokan anlam çok farklıdır.Babaya göre ''yayan gitmek deveyle gitmekten,deveyle gitmek,atla gitmekten,atla gitmek arabayla gitmekten arabayla gitmek uçakla gitmekten daha sıkıntılı, dolayısıyla da daha çok sevap getirir.Oğlunun dünyasında bu sözler fazla yankı yapmaz.Baba ve oğlun farklı dünyaları ve yolculuk sürecinde karşılaşılan sorunlar(üç öğün ekmek arası yumurta yemek gibi)çatışmaların keskinleşmesine neden olacaktır.Baba oğlu üzerinde denetim kurmaya çalıştıkça şiddetli bir dirençle karşılaşır.Başlarda gözlenen bu çatışmalı ortamın yolculuğun sonlarına doğru birbirini anlama,hoşgörü ve empati kulvarına evrilmesi son derece sade ve bir o kadar da canlı bir sinema diliyle yansıtılmıştır.Filmin dokunaklı,yarı melodram finali ise ''kazanırken kaybetmenin''ne olduğunu bilenler için adeta şok edici türdendir.Tematik bütünlüğün sağlanmasında final sekansı en işlevsel role sahip olmuştur kanımca. Filme dönük eleştirilerin ''oryantalizm''noktasında keşişmesi tartışmaya değer bir noktadır.Kimilerince ''Fransızlaşmış''bir yönetmen olarak nitelenen Ferrukhi'nin bu filmde oryantalizm batağına saplandığını düşünmüyorum kesinlikle.Muhafazakar baba ile Avrupa değerleriyle yetişmiş oğlu arasındaki kuşak çatışmasını kalın çizgilerle çizen yönetmen,yapıtına gölge düşürecek meşum bir oryantalizme saplanmış olsaydı,bu iki ayrı dünya bu denli sağlam bir maya oluşturamazdı.Bu bağlamda kültürel hegomanyacı ya da ''öteleyici''emareler de sızmamıştı filme. ''Büyük Yolculuk''sinemaseverlerin mutlaka izlemesi gereken bir yapım.Sade senaryosunda duygu yüklü metaforlar barındıran gerçek bir başyapıt…

  • Şu an bu cümleleri kurarken ağlıyorum desem bilmem inanırmısınız.Filmi henüz tv de izledim ve tam babamı kaybettiğim güne denk gemesi ile gözlerime hakim olamıyorum...gerçekten çok iyi bir yapım...

  • bu filmi izlerken bir baba oğul portresi önüme çıktıı ..çok şahane bence on üzerinden on puan alacak bir film harika bişey..ibadet için bu kadar zorluklara göğüs gelen birini görüncee insan başka dünyalarda hissediyor kendinii..bence izlemeyen varsa hemen alsın izlesinnn.benden on puann..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Büyük Yolculuk filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Büyük Yolculuk filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir