Canterbury Öyküleri

The Canterbury TalesI racconti di Canterbury

0 kişi izlemiş. | 2 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Canterbury Öyküleri
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 7.6 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (15 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Canterbury'e giden bir grup keşiş, yolda vakit öldürmek için birbirlerine öyküler anlatmaya başlarlar. Fakat bütün bu öykülerin ortak bir yanı vardır: hepsi de son derece açık saçık öykülerdir.

Bu noktadan itibaren sırayla anlatılan öyküleri dinlemeye ve izlemeye başlarız. Açık saçık olmalarının yanında aslında hepsi de, kilise ve papazların yaşam tarzlarına yöneltilen bir eleştiri ve insan doğasında bulunan zaafların mizahi bir yoldan ele alınmasını içermektedir.

Pasolini'nin Yaşam Üçlemesi'nin ikinci filmi olan Canterbury Öyküleri, çoğu sinemasever tarafından serinin en başarılı filmi olarak değerlendiriliyor. Filmin, 1972 yılında Berlin'de Altın Ayı Ödülü'nü alarak en iyi film seçildiğini eklemeyi de unutmayalım. Canterbury Öyküleri - I Racconti di Canterbury

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • Canterbury'ye yola çıkan keşiş kafilesi yolun uzun olacağını düşünerek keyifli zaman geçirmek amacıyla bir hikaye yarışması düzenlerler ve biz bu noktadan itibaren Pasolini'nin kendisinin canlandırdığı keşişin hikayelerini izlemeye başlarız. Sanırım 7 veya 8 kısa öyküden oluşuyor filmimiz. Hepsinde papazlar, kilise, inanç eleştirilirken aynı zamanda insani hırslarımız içimizde barındırdığımız kötülükler de masaya yatırılıyor ve hınzırca topyekün hepsiyle dalga geçiliyor. Hikayelerde insanın özünde kötü olduğuna, güvenilmez, entrikacı, menfaatçi olduğunun altı çizilirken, bunu kiliseyi de arka pencereden vererek aktarması Pasolini'nin hayata bakışının da bir temsili resmi olduğu izlenimini doğuruyor. Pasolini öykülerini aktarırken bunu olabildiğince erotik bir şekilde sunmaktan da geri kalmamış, insan bedenini öykülerinin hepsinde başrole koyarak çıplaklığın, tek saf noktamız olduğunun altını kalın puntolarla çizmiş... Pasolini filmlerinde, cinselliğin insan hayatında değer kabul edilebilecek her şeyden daha üstün olduğunu, insanın cinselliğe ulaşabilmek için bütün değerlerini sıfırlayabileceğini ( ki öykülerde bunu sıklıkla görüyoruz) bu da zaten insanın özünde değersizlikler yumağından başka bir şey olmamasından kaynaklandığını filmlerinde defalarca vurguluyor. Gerçekten kimi zaman güldüren ama düşündürmeyi de ihmal ettirmeyen çok hoş bir film var karşımızda kanımca muhakkak seyredilmeli…

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Canterbury Öyküleri filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Canterbury Öyküleri filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir