Cuma Kızı

His Girl Friday

0 kişi izlemiş. | 0 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Cuma Kızı
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 6.8 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (14 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Chicago'da büyük bir gazetenin editörü olan Walter Burns ve onunla çalışan gazeteci Hildy Johnson boşanmıştır. Hildy, nişanlısı olan sigortacı Bruce Baldwin'le evlenip sakin bir aile hayatı sürmek için işten ayrılacağını Walter'a iletir.

Fakat Walter'ın yazarını kaybetme gibi bir isteği yoktur. Bu yüzden Bruce'u takibe alıp, onun başını belaya sokma çalışmalarında bulunurken Hildy'i gazeteye döndürmeye ikna etmekle uğraşır.

The Front Page filminin yeniden yapımı olan His Girl Friday, Amerikan Film Enstitüsü'nün 100 Yıl, 100 Gülüş kategorisinin 19. sırasında yer alır.

Cuma Kızı- His Girl Friday

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • hoş bir romantik komedi filmi.

  • - Geveze Bir Cuma Kızı -Howard Hawks'ın en sevilen filmlerinden biri olan His Girl Friday, Lewis Milestone'nun 1931 yapımı "The Front Page" adlı filminin bir bakıma yeniden çevrimi. Çünkü His Girl Friday de The Front Page gibi bir tiyatro oyunu uyarlaması. Daha sonra 1974 yapımı The Front Page adıyla Frank Capra'dan da bir yeniden çevrim izlemiştik. Kuşkusuz içlerinden en bilinenin ve sevileni Hawks'ın "His Girl Friday"i.Başarılı bir gazeteci olan Hildy; gazeteciliği bırakıp, kendisine daha normal bir hayat sürmek üzere sigortacı Bruce ile evleneceğini eski eşi ve patronu Walter'ın yanına gider. Walter hala eski eşini sevmektedir. Hildy'nin bu az hareketli, normal hayata alışık olmadığına emindir. Sadece Albany'ye gidecekleri trene binmesini engellemeli ve bıraktığını açıkladığı mesleğine ufak bir dönüş yaptırarak onu eski yaşantısına döndürmesi hiç de zor değildir. Walter; iyi bir kariyer sahibi, aşırı düzenbaz ve hazır cevap biridir. Film boyunca Bruce ile evlenmekte direnen Hildy'yi her seferinde aşırı ikna yeteneği sayesinde o trene bindirmekten alıkoymayı başarır. Bir gün içerisinde geçen filmde, Hildy-Walter-Bruce ilişkisinin dışında ertesi sabah asılacak olan suçlu Earl Williams'ın hikayesi baş gösterir. Earl, seçimlerde oy toplamak amacıyla büyük bir süratle bölge yönetimi tarafından asılmak istenmektedir. Hildy'nin bu durumu engellemek istemesi Walter'ın bir bakıma aradığı fırsattır. Hem onu sevdiği mesleğine döndürebilecek hem de onunla daha fazla vakit geçirecektir. His Girl Friday'de büyük bir basın eleştirisi yapılır. Gazetecilerin, ne kadar yalancı oldukları ve vurdumduymazlıkları birçok diyalogda vurgulanır. Bunun yanında eyaletlerin yönetimi de aynı şekilde eleştirilir. Diyalog demişken, film izlenebilecek belki de en geveze filmdir. Her diyalogda birçok anlam bulunurken, film mizahi yönünü hiçbir zaman kaybetmez. His Girl Friday, Quentin Tarantino'nun en sevdiği 10 filmden biriymiş. Oldukça geveze filmler çeken ve diyalog yazmada ustalığını düşünürsek Tarantino'nun filmden nasıl etkilendiği de ortaya çıkıyor gibi. Ses miksajında düzenlemeler sonucu aynı anda birçok karakterin konuştuğu ilk filmlerden olan filmdeki oyunculuklar da çok başarılı. Alfred Hitchcock'un fetiş oyuncularından olan İngiliz aktör Cary Grant film boyunca ne kadar iyi bir komedi oyuncusu olduğunu ispatlarken, kariyeri boyunca 4 Oscar adaylığından hiçbirini kazanamayarak hatırlanan güzel oyuncu Rosalind Russell de film boyunca çok başarılıdır.Howard Hawks'ın en önemli filmlerinden olan His Girl Friday; diyalogların havalarda uçuştuğu, temponun hiç düşmediği, eleştirisel, çok iyi bir romantik-komedi görünümünde.- His Girl Friday {Cuma Kızı} / Howard Hawks (1940) -

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Cuma Kızı filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Cuma Kızı filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir