Dalgaları Aşmak

Breaking the Waves

0 kişi izlemiş. | 18 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Dalgaları Aşmak
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 8.5 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (208 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

1970'lerin dünyasında Kuzey İskoçya'da ufak bir kasaba. Yabancıların hoş karşılanmadığı ve yaşanan her günün Tanrı'nın isteği doğrultusunda yaşanıldığına inanılan tutucu bir kasabada Bess, kendisinin bile hayal edemeyeceği bir güzellikte aşk yaşar.

Danimarkalı bir petrol işçisi Jan'a aşık olan Bess hızlı bir şekilde evlenir ve hayat onun için kusursuz hale gelir. Aşkla beraber öğrendiği seksin de korkutucu hiçbir yanı olmadığını anlayan, hatta dünyadaki en güzel duyguları yaşamaya başladığına inanan genç kadın her gün daha fazla Tanrı'ya dua etmeye başlar. İstediği tek şey mutluluğunun bozulmamasıdır.

Ancak Bess'in korktuğu şeyler başına gelir ve petrol kulesindeki işine dönen Jan ağır bir kaza geçirip boynunu kırar. Tamamen felç geçiren Jan'la Bess arasında hiçbir cinsel bağ kalmamıştır. Jan karısından kendisine yeni bir sevgili bulmasını ve onunla sevişirken yaşadıklarını anlatmasını ister. En başta bu fikirden ürken Bess zamanla tüm bunlamrın Tanrının buyruğu olduğuna inanmaya başlar.

Danimarka sinemasının en çarpıcı yönetmenlerinden Lars Von Trier'in perspektifinden yine zor bir konu. Aşk, cinsellik ve Tanrı inancı arasında gidip gelerek dalgaları aşmaya çalışan Emily Watson'ın en azından oyunculuk kariyerinde büyük engelleri aştığı gerçek. Güzel oyuncu bu filmdeki performansıyla Oscar ödülüyle tanışmıştı.

Dalgaları Aşmak- Breaking the Waves

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • durduğunuz yere göre bir kadın filmi olarak da okuyabileceğiniz tam bir açık yapıt niteliğinde olan film. dini değerler etrafında örgütlenmiş kapalı bir cemaate mensup, duygularını açıkça ifade etmesi bile günah ve yasak olan kadınlar arasında bir kadın olan bess'in dramını anlatır bize lars von trier. bess, aşkının diyetini öder tanrı'ya. bence filmin insana "işte bu!!!" diye çığlık attıran sahnesi, dodo'nun -filmin başından itibaren bess'e sahip çıkan, onu koruyup kollayan, gözeten tek insan olan yengesi- bess'in cenaze törenine müdahale ettiği sahnedir. erkek egemenliğine ve cemaatin normlarına güzel bir şamardır dodo'nun sözleri. her ne kadar trier nihayetinde lafı "inanç herşeye kadirdir"e getiriyor olsa da, mutlaka görülmesi gereken bir filmdir "dalgaları aşmak".

  • Trierin dehasına hayranlık duyduracak yine bir Trier klasiği...O kadar çok olumlu en yüklenebilecek bir film ki, hangisi söylenmeli bilemiyorum. İzlediğim en iyi aşk filmlerinden biri yada aşk ekseninden yola çıkarak, varolan tüm ahlakilik ve normallik standartlarını karşısına alan en iyi aşk filmi...Dini yargılamanın günahkarı,bilimsel yargılamanın anormali, ahlaki yargılamanın kötüsü olan Bessin eylemleri,yıkılması gerekenleri, insanı her türlü iyi ve kötü yargılarının ötesinde tavır aldıran, her türlü kutsala darbe vurma olanağı sunan kutsalla, yani aşkla yıkar. Yıkıcı ve yeniden kurucu nitelikler sergilemesi bağlamında aşka ancak bu kadar insansal bir anlam yüklenebilirdi, bunu da bu kadar iyi ancak Trier yapabilirdi...

  • Dünyanın en uç noktadasındaki aşk hikayesiydi bu filmde anlatılan. Hollywood'un elinde çerezlik hüzünlü bir aşk filmine rahatlıkla dönüştürülebilecek bir senaryosu olan fakat Lars Von Trier'in tüm çıplaklığıya ve doğallığıyla resmedip seyircinin karakterle kendisini özdeşleştirmesini engelleyerek sunduğu harikulade bir filmdi "Breaking the waves"...İzlemeden ölmeyin...

  • saf,katışıksız aşk nasıl olabilir sorusunu cevaplıyor sanki film.aşkın tutkudan çıkıp saplantıya dönüştüğünü de düşünebilrisiniz.filmin bölümlere ayrılması da senaryoyu daha anlaşılır ve derli toplu hale getirmiş.bölüm geçişlerindeki kartpostallık görüntüler güzel,aynı yerde kullanılan müzikler ise vasat.filmin ana karakterine yani bess e ayrı bir pencere açmak lazım aslında.oyuncunun yarattığı karakter ve oyunculuk kabiliyeti takdire şayandı.böylesine sorunlu bir karakterin altından ziyadesiyle kalkmış.sonuç olarak güzel ve izlenesi bir film var ortada.10/10

  • insanı rahatsız eden bir film. cinsellik üzerine kurulu bir konu. psikolojik rahatsızlıkları olan isterik bir kadın ile onun normalliği şüpheli kocası arasındaki tuhaf ilişkiyi konu alıyor. birbirlerini sevip sevmediklerine, yalnızca cinsellik için mi beraber olduklarına, kendi içlerindeki boşlukları doldurmak için mi birbirlerine tutunduklarına karar vermek zor. izlerken sürekli her ikisinin de durumunu, içinde bulunduklarını ruh hallerini ve aralarındaki ilişkiyi sorgulayacaksınız. Holywood filmlerinden hoşlananların kesinlikle uzak durmaları gereken bir film.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Dalgaları Aşmak filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Dalgaları Aşmak filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir