Derin Uyku

The Big Sleep

0 kişi izlemiş. | 2 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Derin Uyku
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 7.2 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (14 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

General Sternwood kızının üzerinden ona şantaj yapan Arthur Geiger'dan korunmak için ünlü dedektif Philip Marlowe'u tutar. Marlowe, incelemeleri sırasında aileyi tehdit eden yeraltı çetesi ve General'in kızları arasındaki ilişkiyi fark eder, küçük kızı Carmen'i cinayet suçlamasından kurtarır.

Bu arada General'in büyük kızı Vivien ile de önce nefret dolu bir ilişki başlar, zamanla bu ilişki aşka dönüşür. Görevini başarıyla tamamlayan Marlowe, tüm aileyi tehlikelerden kurtarır ve hayatının kadınına kavuşur.

Raymond Chandler'ın romanından uyarlanan The Big Sleep, önemli bir "film-noir" örneği. Filmin aynı zamanda Michael Winner tarafından 1978'de çekilen aynı isimli bir uyarlaması da mevcut.

Derin Uyku - The Big Sleep

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • Kariyerinin ilk döneminde çektiği türün başyapıtlarından "Scarface" ile suç-polisiye ve film-noir türünde ne kadar yetkin bir yönetmen olduğunu kanıtlayan Howard Hawks'tan -türün erbabı- bir Raymond Chandler uyarlaması 'Derin Uyku'.Senaryo aşamasında filmde olan karmaşık olay örgüsünün anlamını kitabın yazarı Chandler'a sorduğunda "Hiçbir fikrim yok!" gibi bir cevap alan Hawks da filmde karmaşık olaylar silsilesinin önemini göz önüne çıkarmak yerine dedektif Philip Marlowe(Bogart) ile Vivain(Bacall)'ın yakınlaşması ve Marlowe(Yine bir Chandler uyarlaması olan "The Long Goodbye"ın baş karakterinin de adı aynı zamanda) karakterinin üzerinde durmuş.Bu ikili yakınlaşma ve esaslı bir karakter çalışması öne çıkıyor demek; tabii ki filmin olay örgüsü bir önem teşkil etmiyor anlamına gelmiyor. Kaldı ki rejideki Hawks ismi ne kadar stilize ve tedirgin edici atmosferde bir kara öykü izleyeceğimizin sinyallerini veriyor. Zira öyle de oluyor… Tehditler, şantajlar havalarda uçuşurken; kimsenin kimin yanında olduğunun belli olmadığı, güvensiz bir atmosferde kadınlarla arası iyi olan ve ne olursa olsun kendinden emin, ayakta kalabilen bir karakterin hikayesini izliyoruz.İki yıl önce çektiği "To Have and Have Not"da müthiş bir kimya tutturan Lauren Bacall ve Humphrey Bogart(filmden kısa bir sonra evlenmişlerdi.) ikilisinden müthiş bir güç alan Hawks'dan çok etkili bir dedektiflik çalışması. Filmin aynı isimle baş rolünde Robert Mitchum'un olduğu başarısız kabul edilen bir Michael Winner çevriminin de olduğunu hatırlatayım.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Derin Uyku filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Derin Uyku filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir