Dogville

0 kişi izlemiş. | 5 kişi izlemek istiyor.

Fragmanlar


Dogville
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 8.0 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (871 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

30'ların Amerika'sında Rock dağlarında bir kasabadayız. Peşindeki gangsterlerden kaçan güzeller güzeli Grace, bir kasabaya sığınmak zorunda kalır. Kadına acıyan kasaba halkı, başlangıçta iyi niyetlerle kadına sahip çıkar ve arasına alır.

Fakat kadının konumunun kendileri açısından da bir tehlike arz etmesiyle, aralarındaki ilişki farklı boyutlar kazanmaya başlayacaktır. Grace, kasabalının öteki yüzünü görmeye başlar ve çaresizliği bir kurban konumu almasına neden olur.

Her filmi olağanüstü bir heyecan yaratan, günümüz sinemasının dahi isimlerinden Lars Von Trier, bir kez daha kamerasını Amerika'ya çevirerek yeni bir üçlemeye başladı. Her filmde sınırları zorlayan deneysel bir üslupla karşımıza çıkan yönetmen, bir kez daha her anlamda sarsıcı bir yapıma imza attı. Dogville - Dogville

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • Doğru bildiklerimizi -ki bu doğru kime göre doğruysa- tersköşe bakış açısıyla sorgulatan filmde konu o kadar iyi seçilmiş ve diyaloglar öylesine kuvvetli ki görsellikte çarpıcılık olmadan da film belli bir noktaya gelebiliyormuş diye hayrete düşürüyor.Baştan itibaren süren durağan havası,uzun süresi ve tek sahne tiyatroya benzeyen çekim şekli izlerken asla yanıltmasın,sonunu görünce başka türlü anlatılamazdı dedirtiyor.iyi bir sona sahip ender filmlerden.

  • iyi olmanin kisiyi zirhsiz, korumasiz, incitilmeye cirilciplak biraktigini muthis bir kurgu ve anlatimla sunan carpici bir film.. İyilik yapma ve yardım etme edimlerinde içten içe gizlenmiş tecavüze kadar varan müdahale etme dürtüsünü deşifre eden ve gözler önüne seren Dogville, böylece aynı zamanda “temsil” sorununu da masaya yatırıyor ve bize şu soruları sordurtuyor: “Ahlakın ve iyinin tanımı neye göre ve kim tarafından yapılacaktır? Başkaları adına iyinin ve doğrunun tanımını yaparak bu ilkeler doğrultusunda onları kurtuluşa götürmeye çalışmak en büyük kibir değildir de nedir?” Cevabı yine filmin kendisi veriyor: "İyilik, fedakarlık, merhamet ve alçakgönüllülük, tüm bu ahlaki değerlere sahip olma arzusu, aslında en büyük kibirdir! Üstelik bu kibir, çok vicdanlı olduğunu, kibirli olmadığını söyleyen, kibri yerin dibine batırarak yükselen, iki yüzlü bir kibirdir." İşte Trier’in film boyunca şiddetle vurguladığı en önemli mesajı bu.

  • sanat filmiyle alakam yok ama dogma 95 manifestosunu merak ettiğim için ve tabii ki nicole kidman etkisiyle de izledim. film saçmalıyor artık derken sonu filmin şok edici gerçekten tersköşe oluyorsun.uyumamak için üç günde bitirdim dizi izler gibi izledim.zaten film bölümlerden oluşuyor.film ne sinema ne de tiyatroya benziyor bence.filmin sonu için ve sabrınızı sınamak için izleyin derim.

  • küçücük bir sahnede geçen 165 dk. duvar bile yok, evler tebeşirle çizilmiş. köpeği bile tebeşirle yere çizmişler ama demek ki bir filmin mükemmel olması için mutlaka milyon dolarlar harcamak gerekmiyormuş. Harika bir film çekmiş kuzey Avrupalılar. Nicole Kidman beni hiç yanıltmamıştı, bir kez daha hayranlıkla izledim.

  • feci bir film.lars von triere bağlanmanızı,takip etmenizi ve sırada neler yapacak diye sabırsızlıkla beklemenizi sağlayacak dogville.bir kere herşeyden önce teknik inanılmaz deneysel ve inanılmaz ilgi çekici.ilk saniyeden son saniyeye kadar sürekli hayran kalıyorsunuz ve sürekli yeni bir ayrıntı keşfediyorsunuz.izlenmesi gereken bir eser lars von trierden,önceden izlediğim filmleri olmuştu ama aralarında bir numara bu.insana,topluma,ahlaka dair harika tespitler,harika anlatımlar.son derece etkileyici.bu yönetmen çok farklı.kendine özgü tarzı çok belirgin.sinema sanatı işte budur diyorsunuz pek çok işinde.dogville hakkında fazla konuşmak istemiyorum,izlemeniz lazım.ve o finaline gelince...o kadar farklı düşünceler sarıyor ki aklınızı,yönetmenin yapmak istediğine,anlatmak istediğine o kadar çarpıcı bir şekilde tanık oluyorsunuz ki...belki de sinema tarihine bir şekilde geçmesi gereken bir final.sade gibi durur,şatafatlı değildir ama derinden etkiler.son 15dakika tam anlamıyla doruğa çıkıyor dogville.bu film izlenir.üzerine konuşulur.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Dogville filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Dogville filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir