Dr. Garipaşk

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

0 kişi izlemiş. | 3 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Dr. Garipaşk
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 8.4 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (403 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Soğuk Savaş döneminde Ruslara saldırmak için bahane aramakta olan çılgın general Jack D. Ripper, Rusların "Amerikan halkının vücut sıvılarını kirlettiği" gerekçesiyle SSCB'ne sürpriz bir nükleer saldırı yapmaya karar verir. Nükleer silahlarla yüklü bir Amerikan uçağı Rus sınırına yakın bir bölgede Soğuk Savaş döneminin tipik devriye uçuşlarından birini yapmaktayken mürettebat Ripper'dan SSCB'ne saldırı emrini alır.

Bu esnada Amerikan Başkanı Pentagon'daki danışmanlarıyla bir toplantı yaparak durumu değerlendirir. Savaş yanlısı general Turgidson bu durumun Komünizmle hesaplaşmak için güzel bir fırsat olduğu görüşündedir.

Fakat Rus büyükelçisi DeSadesky Amerikan makamlarına Rus savunma teknolojisinin geldiği son noktanın ürünü olan "Doomsday Device"dan bahsettiğinde ve Başkan'ın danışmanlarından eski Nazi bilimadamı Dr. Strangelove buluşun varlığını onayladığında durum daha da tehlikeli bir hal alır; "Doomsday Device", SSCB'ne yapılacak herhangi bir nükleer saldırıda dünyadaki tüm canlıların yok olmasını sağlayacak bir karşı tehtid silahıdır...

Dr. Strangelove, Soğuk Savaş döneminin en gerilimli ve buhranlı döneminde, Küba krizinin hemen sonrasında, "Nükleer Çağ"ın başlangıcında Amerika ve SSCB arasındaki gerilime dair mizahi bir yaklaşım getirebilmesiyle Stanley Kubrick'in kariyerinin ve söz konusu dönemin en cesur yapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Dr. Garipaşk - Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • Amerika ve Sovyetler Birliği arasındaki iki kutuplu Soğuk Savaş politikalarını, Kıyamet Günü ekseni etrafında işleyen Dr. Strangelove, Or: How I Learned To Stop Worrying and Love the Bomb( Dr. Strangelove, Ya da: Endişelenmeyi Bırakıp Bombayı Sevmeyi Nasıl Öğrendim ) Çarpıcı konusu, hiciv dolu anlatımı ve zekice hazırlanmış hikaye kurgusuyla oldukça başarılı bir kara-komedi denemesi.Strangeloveun bu başarısında yönetmenin olduğu kadar, hiç şüphesiz, Peter Georgeun Kırmızı Alarm ( Red Alert ) adlı romanından uyarlanan, mizah öğesinin ağır bastığı senaryosunun da önemli bir payı var.1950li yılların Soğuk Savaş atmosferi içerisinde yoğunluk kazanan apokaliptik korkuları açığa çıkaran bu film, aynı zamanda 1960lı yıllarda baş gösteren, kontrolden çıkan ve giderek insanlığa hükmederek adeta kabus haline gelen teknoloji temasını ele alıyor.Bilim-kurgu ve kara-komedi türlerinin tarihsel gelişiminde bir dönüm noktası teşkil eden Dr. Strangeloveun bir kült film olmasındaki en büyük faktör ise, yoğun ve sıra dışı bir üslupla işlenmiş olan karakterleri aracılığıyla, geniş açılımlı ve alternatif çözümlemeler sunan bir tarihsel perspektifi getirebilmesidir.Her ne kadar bir bilim-kurgu filmi olsa da, Dr. Strangeloveun esas vurgulamak istediği nokta, bilimden ziyade insan doğasıdır. Nükteli ve oldukça alaycı bir şekilde insan doğasının şüphe götürür özelliklerini ele alan Stanley Kubrick, aklını kullanma yeteneğine sahip olmasına rağmen, insanın, kana susamışlık, kontrol edilemeyen cinsel arzu, yabancı düşmanlığı gibi irrasyonel davranışların esiri olduğunun altını çiziyor.

  • Soğuk savaş olgusunu en ince detayına kadar muhteşem bir şekilde anlatan kült Kubrick filmi.Kaygı gütmeyen mizahı ise tam yönetmene mahsus.Peter Sellers mükemmel.9/10

  • kubricke güvenip izledim.hayalkırıklığı yaşadım.sevene de sevmeyenede saygı duyalım.

  • savaş borusu öttü, kovboylar mahzene indi, çarlar klozetin sifonunu çekti, kubrickte içsel fotoğraf makinasının deklanşörüne kurşunların kan geçimez kör noktasında basıverdi. ortaya da bir daha tadına ulaşılamayacak lezzette evrimin postmodern big-bang little brain kokteyli çıkıverdi. Başbaşbaşyapıt.

  • komikten ziyade eğlenceli bir filmdir.peter sellersın 3 ayrı karaktere hayat vermesi ayrı bir güzellik taşır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Dr. Garipaşk filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Dr. Garipaşk filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir