Fahriye Abla

0 kişi izlemiş. | 17 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Fahriye Abla
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 7.2 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (146 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Mahallenin en güzel, en alımlı kızıdır Fahriye. Hayatta hiç bir şeyi de öyle fazla kafaya takmaz. Gerektiği kadar harbi, gerektiği kadar da nazlıdır. Tam ateşli bir aşk yaşadığı gizli sevgilisine kaçacakken Erzurumlu bir adamla evlendirir ailesi onu. Bakire çıkmadığı için kocası kıyameti koparınca Fahriye de onu bıçaklayıp hapsi boylar.

Hapisle birlikte yeni bir hayat başlar Fahriye için. Çıktığında bir fabrikada işe başlar ve burada da aşk onu ya da o aşkı bulur. Oysa geçmişte kapanmamış bazı defterler karşısına çıkacaktır en olmadık zamanda.

Ahmet Muhip Dranas'ın bu çok sevilen şiirinin Yavuz Turgul gibi bir ustanın ilk yönetmenlik denemesine ilham vermiş olması ne güzel bir rastlantıdır. Müjde Ar'ı Müjde Ar yapan filmlerden.

Meraklısı için Dranas'tan bir kaç mısra:

Önce upuzun, sonra kesik saçın vardı;
Tenin buğdaysı, boyun bir başak kadardı.
İçini gıcıklardı bütün erkeklerin
Altın bileziklerle dolu bileklerin.
Açılırdı rüzgârda kısa eteklerin;
Açık saçık şarkılar söylerdin en fazla.
Ne çapkın komşumuzdun sen, Fahriye Abla!

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • yavuz turgulun farklı bir filmi. hikayesi yine harika. müjde ar bir numara

  • Türk Sinemasında Fahriye Ablanın yeri başka :)

  • İşte Türk sinemasının en duygusal filmlerinden biri..Türk insanının belki de en çok bildiği ve söylediği, lise yıllarında en çok okunan şiirinin, "Fahriye abla"nın sinemaya dönüşmüş hali..Yönetmen Yavuz Turgul'un, gelecekteki büyük yapıtlarını (Muhsin bey, Eşkıya gibi) müjdeleyen güzel bir film. Attila Özdemiroğlunun müzikleri ve Özdemir Erdoğanın filmde seslendirilen "Fahriye abla" şarkısı duygu seline boğuyor insanı..Genç Tarık Tarcan ve Müjde Ar rollerinde çok iyi..Şiirdeki "fahriye abla"yı kafasında başka şekilde canlandırmış olanları bilmem ama, Müjde Ar bu filmde gerçek bir "Fahriye abla"..ayrıca, henüz tanınmayan, genç Uğur Yücel'i filmde kısa ama ilgi çekici bir rolde görmek güzel bir sürpriz..Defalarca seyredilip, bıkılmayacak filmlerden...Fahriye, bir delikanlıya âşıktır, ama ailesi onu istemediği bir evliliğe zorlar. Aradan bir hafta geçmeden eşi, onu baba evine geri getirir, "Beni aldattınız, bu bakire değilmiş" deyip bırakır gider. Fahriye'yi evde artık zor günler beklemektedir; ama olsun, sevdiği genç de o mahallededir ve Fahriye en azından onu görebilecektir...

  • çok zaman oldu bu filmi izlemeyeli, bir ara show tv koymustu o da 8 veya 9 yil oluyor, çok begenmistim 11 12 yasindaydim, mujde ar'a hayran kalmistim ve hala buyuk bir hayraniyimdirnot verecegim ama filmi hatirlayamiyorum

  • benim gönlümde hep ama hep bir mumara ooo ooo bir starrrr Müjde Ar

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Fahriye Abla filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Fahriye Abla filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir