Geçmişi Olmayan Adam

The Man Without a PastMies vailla menneisyytt

0 kişi izlemiş. | 0 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Geçmişi Olmayan Adam
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 7.5 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (111 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Bir adam kendisine yeni bir hayat kurmak için Helsinki'ye gelir. Amacı yeni bir iş bulmaktır. Fakat ölesiye dayak yedikten sonra tüm hafızasını kaybeder...

Soğukkanlılığını korumaya çalışarak, ayakta durmaya çalışır. Kendisine yardımcı olmak isteyen çok fazla gönüllü çıkmaz. İş ve işçi bulma kurumundan da herhangi bir sonuç çıkmayınca, Kurtuluş Ordusu'na yardımcı olmaya başlar. Ordunun bandosu yeni bir uğraşın kapısını aralayacaktır. Fakat hatırlayamadığı geçmişi, kendisine pusu kurmuş beklemektedir..!

Aki Kaurismäki'nin Finlandiya üçlemesinin ikinci ayağı olan yapım, 2002 yılının en başarılı filmlerinden biri oldu. Cannes'da Jüri Büyük Ödülü'nü kazanmasının ardından gösterildiği tüm festivallerde olağanüstü bir heyecanla karşılandı.

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • 4 sene önce izlemişim onun için çok fazla hatırlamıyorum ama hatırladığım kadarıyla güzel bir filmdi...konusu güzel, oyuncuları başarılıydı...

  • seyircinin, baş oyuncuyla bu derece iyi özdeşleşebileceği film gerçekten azdır.geçmişini ismini bile bilmediğimiz m nin yeniden varolma mücadelesi hepimizin yaşama koşturmacamız varlık sorgulamamızdan izler taşıyor bence. yalnız m nin tekrar varolduğu helsinki nin kenar mahallerindeki ortam ve kişilerin birbiriyle ilişkileri belki de türkiye koşullarına göre kıyasladığımdan mıdır,masalsı bir nitelik taşıyor.özünde insanın ,saf haliyle iyi olduğuna yapılan vurgu belki de m nin hastanede nabzı durduktan sonra aslında tekrar hayata dönmediğini düşündürdü bana.belki de yönetmen o zor koşullarda yaşayan ideal güzel insanları kurguladı kendince normal hayatta olmayacak kadar dayanışma içinde bir arada yaşayabilen.tabii ki sistemin ezici bileşkeleri ( sigorta numaraları ,banka hesap numaraları ..) bu küçük insanlarında içlerine girmiş.ama bütün bu bağlantılardan yoksun olarak gönderilmiş m tek başına helsinki nin bu kenar mahallesine. m sistemin dayatmalarından mahrum(!) kaldığı için özünde bulunan iyi davranışlarıyla diğerlerini de etkiliyebiliyor.işte bu etkilenme sürecindeki kolaylık bana belki de m nin hiç o yataktan kalkmadığını bütün gelişen olayların bir kurgu olduğunu düşündürttü.aslında bu da çok önemli değil yoruma açık olduğu kesin.sonuç olarak kendine göre bir üslüpla geliştirdiği yıkıcı tavrı ve insanın özünü arayıştaki varoluşçu tavrıyla hiç sıkılmadan defalarca izlenecek bir film çıkmış ortaya.

  • Kendisine has mizah anlayışı ve yine kendisine özgü ağır temposuyla hafıza kaybının şekil verdiği bir hayatı daha önce fazla değinilmemiş bir taraftan anlatıyor ve insana sıcacık , zevkli mi zevkli bir öykü sunuyor.Oyunculardan birkaçının performansı çok donuk olsa da Kaurismaki yine de filmi kurtarmasını biliyor.Cannes'da aradığını bulması da ayrı bir güzel.Seyredilmesi gereken nadide bir eser...

  • harika bir dram.film sizi resmen koltuğa bağlıyo çok sürükleyici bir film kesinlikle izleyin.

  • bu film kaybediyosa ki umarım kaybetmiyordur, konusundan kaybediyordur eminim..ama film kesinlikle alıştığımız bizim (holivud sayesinde) izlemekten bıktığımız gibi bir hafıza kaybını anlatmıyor.demek istediğim hafıza kaybını çok farklı işlediği.ağlasm mı gülsem mi diyeceğiniz pek çok sahne içeriyor.hafızamı kaybettim diyen bi insana bir sürü anlamsız(bu son sözcüğe gerek yoktu çünkü zaten anlamsız olduğunu herkes biliyor) bürokratik işlem uygulanmak isteniyor.adını soruyorlar bilmiyor, nereli olduğunu, ne iş yaptığını vs. hiç bir şey bilmiyor ne kadar gariptir ki!sonra hapse fln giriyor..bir yığın trajikomik şey yaşıyor adam yahu:)bir yandan da kendine bir yaşam kurmaya çabalıyor sıfırdan.ama burda verilen yaşam mücadelesi kesinlikle seyircinin gözüne gözüne sokulmuyor.bu filmde zaten hiç bie şey seyircinin gözüne sokulmuyor.yönetmen anlatmak istediği herşeyi inceden gösteriyor bizlere..genellikle de mizah unsurundan yararlanıyor..ve siz adam öte dünyaya gidip dirildikten sonra filmin içine giriveriyorsunuz:)kendinizi kah bir banka soygununda, kah ev demekte zorlanacağınız bir barakada vs. buluyorsunuz.ne kadar az film seyircisini içine almayı başarıyor değil mi?ve geçmişi olmayan adam bu ender yapımlardan biri.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Geçmişi Olmayan Adam filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Geçmişi Olmayan Adam filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir