Guguk Kuşu

One Flew Over the Cuckoo's Nest

2 kişi izlemiş. | 3 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Guguk Kuşu
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 9.1 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (1564 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Randle P. McMurphy tutuklu olduğu cezaevinde çalışmaktan kurtulmak için deli taklidi yapan bir mahkumdur. Tavırları cezaevi otoritesinin gözüne batmaya başlayınca bir süre sonra teşhis için akıl hastanesine gönderilir ve orada kalmasına karar verilir.

Randle hastanede de kurumun kurallarına uymaması ve arkadaşları ile olan ilişkileri ile dikkatleri üzerine çeker. Kısa süre içinde soğuk tavırlı, suratsız, otoriter bir görevli olan hemşire Ratched Randle'ı yakın takibe alır ve her hareketini izlemeye başlar.

Rathced ve Randle gibi birbirlerine son derece zıt iki karakterin arasındaki gerilim Randle'ın yakın arkadaşları için planladığı çeşitli faaliyetlerle onların iyileşmesine yardımcı olmaya başlamasıyla daha da artacaktır...

Guguk Kuşu, önceki filmlerinde de sosyal eleştirilerini metaforik anlatılarla sinemaya aktaran Milos Forman'ın en önemli yapıtlarından biri. Guguk Kuşu - One Flew Over the Cuck

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • kafasına göre davranan, dilediği gibi konuşan, eğlenmek ve hayattan zevk almak için yaşayanlara neden deli derler sorusunun cevabı olan, gerçek bir başyapıt. bize deli yaramaz, bize koyun lazım diyen, otorite ile çatışan jack nicholson ın muhteşem oyunculuğu ile her yıl bir kere arşivden çıkartılıp izlenilmesi gereken harika film.

  • jack icholson - louise fletcher ikilisin mükemmel perfomansları,milos formanın mükemmel yönetimi ve iz bırakan sahneleriyle sinema tarihine geçmiş müthiş bir başyapıt...kesinlikle izlenmeli...10/10

  • akıl hastanesinde bir takım kurallar vardır..ve herkes birşekilde uymak zorundadır..bir adam kuralları delmeye başlar ve aman aman muhteşem bi film çıkar..herşeye muhalefet etmek günümüzünde modası olduğuna filme yapılan yorumlarda çok güzel düzen eleştirisi yapıldığına dair saçmalıklar dahi var..yahu bırakın bu işleri..nedense gereksiz yere oraya buraya çekmeye çalışmış,gereksiz anlamlar çıkartmaya çalışmışsınız..anlamsızca biten ve bittiğinde akılda sandığınızın aksine hiçbirşey bırakmayan gereksiz bir film..zamana yazık..

  • yorumlarda herkes tutturmuş bir harika oyunculuktur gidiyor..tamam nicholson iyi oynamış fakat bu filmin tamamını kurtarmaya yetmiyor..sinema sadece iyi rol yapma yeteneği sanki..kurgu,senaryo,akıcılık nerde..filmi izlerken sıkılıyorsam,2 saat 15 dakika boyunca hep bişeyler olacak beklentisiyle durup sonundada hiçbirşey olmuyorsa isterse 10 dalda oskar almış olsun sıkıcı film sıkıcı bir filmdir..buradaki yorum ve puanları çok abartılı buluyorum..10 üzerinden 6 veriyorum..

  • Film hakkında yazılacak çok şey var..1976 yılında 9 dalda oscara aday gösterilen,kitaptan sinemaya uyarlanmış 5 oscarlı bir film Guguk Kuşu...Akıl hastanesine sevkedilen bir çok suç işlemiş bir mahkumun (Jack Nicholson) orada yaşadığı olaylar,diyaloglar konu alınmış...Asi,Aykırı,başına buyruk,özgürlüğüne düşkün bir karakter olan Randle P.McMurphyi canlandıran Nicholsonın oyunculuğu mükemmeldi...Sinema tarihinin iz bırakan ve oyunculuk dersleri veren nadir filmlerden biridir...Jack Nicholson oynadığı karaktere öyle olağanüstü bir şekilde bürünmüşki etkilenmemek mümkün değil...Filmdeki diğer oyuncularda gerçekten başarılı ve inandırıcıydı...Yer yer kahkahaya boğulup yer yer hüzünlenip sinirleniyorsunuz film boyunca...Kahramanımız hastaneye geldikten sonra diğer hastaları etkilemeye,hastane kurallarını değiştirmeye ve kaçma girişimleri yüzünden hastane Baş hemşiresi Mildredi ve hastane yönetimini karşısına alıyor...Baş hemşire Mildredın acımasız,soğuk dikta rejim liderlerini anımsatan tavırları,hastane yönetiminin katı kuralları,hastaların payına düşen kısıtlı yaşama biçimi,uygulanan psikolojik baskılar filmdeki ince mesajları çok güzel veriyordu...Zaten izlerken de senaryonun siyasi ve sosyal sancılı taraflarını,dokundurmalarını hissediyorsunuz...Bir akıl hastanesinde geçen filmin bu kadar oyunculuk ve diyaloglarla harmanlanıp oscarı alması büyük başarı bence...Sonuda çok anlamlı ve suprizli bitti..Arşivimin en gözde filmlerinden biri olan Guguk Kuşunu herkese tavsiye ederim..İyi seyirler..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Guguk Kuşu filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Guguk Kuşu filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir