Invasion of the Body Snatchers

0 kişi izlemiş. | 1 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Invasion of the Body Snatchers
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 7.1 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (38 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Kaliforniya'nın küçük bir yerleşimi olan Santa Mira'nın sakinleri, bir süredir yakınlarının tuhaf davranışlar göstermesinden şikayetçidir. Doktor Miles Bennell olayı soğukkanlılıkla araştırmaya başlar. Mantıklı bir adam olan doktorun ilk başlardaki kuşkucu tavırları, kaçınılmaz gerçeğe yaklaştıkça yerini panik ve dehşete bırakır. Zira tüm işaretler, uzak bir gezegenden gelen bitkisel bir takım istilacıların, insanların vücutlarını yok ederek onların yerini almaya başladığını göstermektedir.

Santa Miralıların çoğu uykudayken, uzaylı taklitleriyle değiştirilmektedirler. Üstelik artık uzaylılar çoğunlukta olduklarından, kimin gerçek kimin taklit olduğunu anlamanın mümkün olmadığı bir kaos başlamıştır. İnsanlık için hiç umut yoktur...

1950'lerde ABD'de yaygın olan komünizm korkusuna ilişkin toplumsal şartlanmışlık, bilim kurgu edebiyatına ve sinemasına iyi bir ilham kaynağı olmuştur. Kızıl tehlikenin yerini uzaydan gelen tehtidin aldığı bu yapımların en güçlülerinden biri de kuşkusuz Invasion of the Body Snatchers'tır. Tüm filmin oya gibi işlenmiş bir ritmde, psikolojik bir gerilimle ilerlediği öykünün epeyce karamsar olan finali, sonradan film şirketinin eklediği bir "yardım yolda dayanın" karesiyle değiştirilmiştir. Kimbilir, belki de izleyicinin bu kadar tansiyon ve moral çöküntüye dayanamayacağı düşünülmüştür.

Pek az kişi filmin senaryosunda sonradan efsaneleşecek Sam Peckinpah'ın da imzası bulunduğunu bilir. Body Snatchers'ın sonradan bir remake'i yapılmış ve Stepford Wives, Fakülte gibi filmlere de ilham kaynağı olmuştur. X-Files dizisi mitolojisine olan katkısı ise tartışma götürmez.

Ç.K.

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • Soğuk savaş döneminin paranoyak atmosferini en iyi yansıtan çok başarılı bir psikoljik gerilim.Tüm zamanların en iyi 10 bilim kurgu filmlerinden olan yapım çevridikten sonra 53 yıl sonra bile izlendiğinde aynı etkiyi yapan bir sinema klasiği.Mutlaka izleyin.

  • Diğer versiyonlarını henüz izlemediğim film için tek söyleyebileceğim: dönemi içerisisnde gayet etkileyici lakin sadece sinema ile ilgili kişilerce taktir toplayacak bir zaman aşımına uğramış (kastım genel bir izleyici kitlesince beğenilmez zaten bunu beklemek günümüz için fazla safça bir yaklaşım). Temel olarak toplum üzerinde etki etmeye çalışan bir gücün (politik, sosyal, kültürel) zamanla bireydeen bireye sonrasında toplumun bu düşünceye karşı çıkan bireye zorla dayatmasını anlatmakta. Dönemi ve ülkesi ABD nin o zamanki politik pakış açısıyla 'bizden değilsen onlardansın' yani yönetimin ve çoğunluğun dediği neyse odur onu düşün onu yap mantığını vurgulmakta film. Tabi film bende bu itibarı yarattı siz izleyenler için farklıdır.

  • ceset yiyenlerin istilası fevkalade bir film. iki ayrı çevrimi daha var.ama en iyisi bu tabiki .ilginç okumalara açık bir film. kimisi aşırı muhafakazar bir film diyor,tam tersi görüşte olanlarda var-ki bende onlara katılıyorum .body snatchers çevrildiği yılın(1950ler amerikası) bir nasıl derler sinemadaki yansıması bana göre.izlenmeli

  • bu tarihe kadar hic kimsenin bu film hakkinda yorum yazmamasi ilginc olmus. izlenmesi gereken filmlerin biri bu. ben de dvd kopyasini kapagindan ve isminden etkilenerek tesaduf eseri satin aldim sonradan ne kadar harika bir film oldugunu anladim. bu filmi es gecmeyin diyorum.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Invasion of the Body Snatchers filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Invasion of the Body Snatchers filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir