Jules ve Jim

Jules and JimJules et Jim

0 kişi izlemiş. | 1 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Jules ve Jim
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 8.2 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (93 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

İki erkek ve bir kadın arasındaki üç kişilik aşkın sinema tarihindeki en güzel anlatımlarından biri olan Jules ve Jim, sadece aşk değil, dostluk üzerine de sözleri olan bir film.

Yakın arkadaş olan Jules ve Jim'in hayatları, Catherine ile tanışınca bambaşka bir yöne doğru savrulur. Her ikisi de aynı kadına aşık olsa da Catherine, ilk başlarda sadece Jules'a ilgi duyar. Bildik kadın kimliğinin çok dışında bir karaktere sahip olan Catherine için hayat, alışıldık sınırların çok ötesinde bir anlam taşımaktadır. İlk zamanlardan beri Jim'in ilgisinin de farkında olan Catherine, yıllar sonra onunla da bir yakınlaşma içine girer. Catherine'i terketmeyi düşünmeyen Jules'un da varlığıyla bu unutulmaz üçlü, birlikte yaşamaya başlarlar. Jules ve Jim -Jules ve Jim

Z.S.

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • tüm zmanların en iyi filmleri arasında gösterilen Jules ve Jim, sinema tarihinin en çarpıcı "üç kişilik aşk" öyküsüdür. Her ne kadar sayısız okumaya tabi tutulmak istenmişse de truffautnun derdi kabaca bir aşk hikayesi anlatmak. , bizde aşk üçgeni denip geçilen, muhatabı iki değil, üç olan... Ve giderek bu modelin imkansızlığını dile getirmek üç insanın her biri, bir diğerini ölesiye sevse de mutlu son ne mümkün! Ya insan talihi? Bütün bir yazgının küçük bir tesadüf karşısındaki edilgenliği, ya bilinen en zeki yaşam formu olan insanın göz göre göre gelen hazin sonu, kendi sonunu geri çeviremeyişi, yetmezmiş gibi yangına körükle gidişi... Bu da olsa olsa takip eden bir tema, yönetmenin hemen tüm filmlerinde belli ölçüde hakim olan.Modernitenin eleştirisinden, toplumun gerçeklerini dışlayan bohem hayatın sorgulanması ve buradan en küçük toplum olan aile kurumuna geçişte ortaya çıkan sancılara, tek eşlilik-çok eşlilik sorunsalından, kıyıcı kıskançlık olgusuna, varoluşu sanat ,aşk üzerinden tanımlama karşıtlığından, bir sanat nesnesi olarak kadına, esarete dönüşen özgürlük hırsından, toplumların ve insanların kaderindeki ortaklığa, savaşa kadar dallanıp budaklanan yollar ve izlendikçe açılan katlardan bahsedilebilir. jules ve jim'i zenginleştiren, demode olmasını imkansızlaştıran üç unsurdan biri bu işte: metnin giriftliği, meselelerin zaman aşırılığı, güncelliği. Diğer ikisine gelince... Biri pekala kusursuz bir karakter çalışması ve dipdiri, yaşayan karakter. 42 yıldır yaşlanmayan, çok sevip, bağrımıza bastığımız... diğeri truffaut nun çocuksu enerjisine ayna tutan yönetmenlik tekniği. Sessiz film dönemine ait bürlesk estetiği, sinemanın görüntüleme ve kurgulama olanaklarının neredeyse tamamını işe koşarak yenileyişi, yeni dalga'nın özgür ruhunu, yaratıcılığını eşsiz bir işçilik marifetiyle yüksek sanat' diyebileceğimiz bir şeye tahvil edişi.Adeta mutluluğun resmini yapışı. güzelliğin, sanata özgü güzellik duygusunun, yaşamın içinde de orada öylece durduğunun ve yok edilemeyeceğinin altını çizişi. onu görmekse bize kalmış; tıpkı jim gibi, tıpkı Jules gibi...

  • Senaryosu her şekilde okumaya açık olan filmde Truffautın istegi bir mutluluk resmi yada kabaca bir aşk hikayesi anlatmak.Toplumun salt gerçeklerini kabul etmeyen bohem hayatı sorgulama bu noktadan sonra aile yaşamına geçişteki sıkıntılara,kıskançlık çıglıklarına ,tek eşlilik -çok eşlilik sorunlarından,sanata ve aşk getirdigi tanımlamalarla,özgürlükten insanın kaderlerindeki çıkmazlara uzanan bir film.Yeni dalganın özgür ve sert ruhunu, sesiz filmler dönemindeki bürlesk estetigini filme çok iyi yediren,sinemanın görüntü ve kurgulama olanaklarını yenileyerek filmde sergilemesi ve o müthiş Truffautın yönetmenlik teknigi.Bunlar Jules ve Jim'in zenginleştiren ve her daim taze kalmasını saglayan unsurlardan bir kaçı.

  • ilişkiler üzerine mükemmel bir film.açıkçası 400 darbe'den sonra truffaut'tan böyle güzel bir film daha gelmesi onun sadece eleştirmen olarak değil,yönetmen olarak da çok iyi olduğunu kanıtlıyor bize.olağanüstü etkileyici son sahnesi ve özellikle filmin tamamına yayılan unutulmaz görüntüler filmden aklımda kalanlar.

  • uzun uzun yazmamalı... sinemaseverlerin, seyretmediklerinde günaha girecekleri bir başyapıttır. 10/10

  • İzlediğim truffaut filmleri içinde 400 darbe filminden sonra en fazla etkilendiğim film.Olaylar 1910 yılında gerçekleşiyor fakat çekildiği dönemi(1960'lar) de bir hayli iyi betimlemesi,üstelik bahsedilen olguların günümüzde de sıkça tartışılması(ki bu olgular kısmı sadece 3'lü bir aşktan ibaret değil) truffaut'un ne kadar güçlü ve zamandan bağımsız bir sinemacı olduğunu gösteriyor.3'lü aşk tavanlı fakat tabanda birçok alt okumalarla da kendini gösteren eskimeyecek bir başyapıt.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Jules ve Jim filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Jules ve Jim filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir