Kanlı Pazar

Bloody Sunday

0 kişi izlemiş. | 2 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Kanlı Pazar
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 7.7 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (82 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

30 Ocak 1972 tarihinde Britanya askerleri, Kuzey İrlanda'nın Derry şehrinde, insan hakları için düzenlenen yürüyüşe katılan 13 silahsız sivil vatandaşı vurarak öldürür.

"Kanlı Pazar" olarak bilinen bu olay, modern İrlanda sorunu tarihinde önemli bir dönüm noktası olur. Hafif ölçekte bir uzlaşmazlığı iç savaşa dönüştüren gelişmeler, çoğu genç İrlandalı'nın IRA ordusuna katılmasına ve şiddet dolu 25 yıllık bir mücadele devrinin başlamasına neden olur.

Kanlı Pazar, 2002 Berlin Film Festivali'nde en iyi film ödülünü alarak, İngiliz Parlemanto'sunun 30 yıl önceki filme konu olan olaylar hakkında yeniden soruşturma açmasına sebep oldu. Paul Greengrass filmografisinin en önemli filmlerinden olan Kanlı Pazar, politik sinemanın da en etkileyici örnekleri arasında yer alıyor. Kanlı Pazar - Bloody Sunday

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • yaşadığımız dünyada güç kimdeyse hak onun elinde ve istediği gibi yönlendiriyor. büyük devletlerin hak, özgürlük, demokrasi gibi kavramlardan bahsetmeleri içi tamamen boş kelimeler gibi geliyor. yakın tarihi anlatan güzel bir film olmuş meraklılarının beğeneceğini düşünüyorum.

  • 30 ocak 1972de Kuzey İrlanda özerk cumhuriyetinde gerçek,yaşanmış bir olaydan esinlenerek Don Mullan nın yazdığı aynı adlı kitaptan sinemaya uyarlanan yönetmen Paul Greengrass imzalı etkileyici bir film.Belgeselvari bir anlatıma sahip Kanlı Pazar,Greengrassin usta yönetmenliğiyle dikkat çekiyor.Neredeyse tamamı elde taşınabilir kameralarla çekilen film başarılı kamera hareketleriyle izleyiciği o gerilim ve çatışma atmosferinin içine sokmayı gerçekten çok iyi beceriyor.Teknik anlamda oldukça iyi çekilmiş ve iyi yönetilmiş bir film olan Kanlı Pazar,İrlanda sorunu üzerine yapılmış Ken Loachın Özgürlük Rüzgarı filmiyle birlikte en sarsıcı yapımlardan da biri.Kuzey İrlanda özerk(fiilen bağımsız,yalnızca şeklen Birleşik Krallığa bağlı ,iç işlerinde tamamen serbest bir yönetim şekli;başka bir deyişle yarı bağımsız )bir yapıya sahip olmasına rağmen İngiltereden ayrılarak tamamen bağımsız-ayrı bir ülke olmayı isteyen İRA üyelerinin mücadelesi çok uzun yıllardır devam ediyor bildiğiniz üzere. Peki film bu konuda tarafsız mı derseniz;şaşırtıcı bir biçimde yönetmen Greengrass ,tıpkı Ken Loach gibi İrlandalılardan yana.İngiliz ordusunun acımasızlığı,pire için yorgan yakmaya çalışması,silahsız pek çok İrlanda asıllı insanların ölümlerine neden olmaları,üstüne üstlük hataları örtmek için yaptıkları hileler,13 insanın öldürülmesine neden olan askerlerin,Kraliyet ailesi tarafından ceserat ödülüne layık görülmesi tarihe bu olayın Kanlı Pazar olarak geçmesine neden oldu.Şiddetle tavsiye ettiğim filmlerden biri.Böyle cesur filmler her zaman çekilmiyor.

  • 30 Ocak 1972de gerçekleşen ve tarihe kanlı pazar olarak geçen olayın,o gün yaşanlarını anlatan bir film.Yaşananları gerçekçi bir dilde anlatmaya çalışmış.Genel anlamda başarı sağlasada,özellikle iç mekan çekimlerinde kamera hareketleri ve kamera açıları gereksiz geldi bana.Film konu itibariyle önemli ve izlenmesi gereken bir yapıma dönüşüyor.Barış için insan hakları yürüyüşü yaparken,bir grup kışkırtıcı yüzünden ve İngiliz askerlerinin aşırı şiddetleriyle beraber 13 insan ölümü üzerine ilerliyor.O gün yaşananlara her açıdan bakmaya çalışıyor.Gerçek anlamda abrış için çalışanlar,haklarını şiddetle arayanlar ve karşılarındaki polis,asker vs..Sonuç olarak izlenebilir bir film.Tarihte yerini almış gerçek bir oalyın iç yüzünü merak ediyorsanız kaçırmayın.

  • İngiliz emperyalizmine karşı meşru hakkını kullanan insanların nasıl katliama uğradıklarını anlatan belgesel tarzında hoş bir film. Fakat sürekli zırlayan telefon sesinin diyalogları engellemiş olması insanı filmden soğutuyor. sürekli telefon sesi hem izleyenin konsantrasyonunu yok ediyor hem de sürekli o telefonun çalmasına rağmen kimsenin bakmaması film gerçekçiliğini yok ediyor. Gerçekçi olması adına eklenen telefon sesi filmin en kritik anlarını baltalıyor. Diğer yandan bu yarı belgesel yarı film olan yapıtı izlerken 1 Mayıs 1977 olayları geldi aklıma. Faşizmin maskeleri farklı olsa da yüzleri hep aynı. Umarım bir gün insanların üzerine namlular çevrilmez umarım bir daha böyle faşist saldırılar olmaz. 8/10

  • btn beklentilerimi suya düşüren film boyunca hiç susmadan çalan telefon sesi btn film keyfimi altüst eden 10 üzerinden en fazla 3 vereceğim bir film...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Kanlı Pazar filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Kanlı Pazar filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir