Kurtadam Londra'da

An American Werewolf in London

0 kişi izlemiş. | 3 kişi izlemek istiyor.

Fragmanlar


Kurtadam Londra'da
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 7.2 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (66 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Londra... Sisleriyle ve Big Ben'iyle ünlü şehir.. "Ada"nın kalbi, beyni... Avrupa'nın "köşesinde" yer aldığı için "Angle - Terre" adını almış bu ada-ülkede insanoğlunun uygarlığı öyle bir hızla gelişmiştir ki, son vahşi kurdun öldürülmesinin üzerinden yaklaşık bir asır geçmiştir. Kurtların kökünü kurutmaktan daha zor olan, lâneti yok etmektir oysa... Kurtadamların lânetini...

Amerika'dan gelen iki genç öğrenci, İngiltere kırsalında ne olduğunu anladıkları bir yaratığın saldırısına uğrar. Arkadaşını bu saldırı sonucu kaybeden David ise hayatta kaldığına pişman olacaktır. Çünkü, lânet artık onun da kanına girmiştir.

Kurtadam da ölmüş ve hayatı sona erdiğinde vücudu insan formunu geri kazanmıştır. Köylüler, böyle bir yaratığın varlığını inkar eder. Hastaneye yatırılan David, rüyasında kendini dört ayak üzerinde koşarak avlanırken görür; kan ter içinde uyanır. Başucunda bulduğu güzel hemşire Alex, kâbusun etkisini dindirebilecek yegane kişidir.

Turistik gezisi kanlı bir öyküye dönüşen David, Alex'le yakınlaşarak kendini toparlamaya çalışır. Fakat, aşkın bile üstesinde gelemeyeceği bir alınyazısı vardır artık: Dolunayla birlikte kasıla kasıla ellerinin birer pençeye dönüşmesini, bedeninin hayvanlaşmasını dehşet içinde seyreder. Kıllarla kaplanan vücudu vahşi dürtülerle Londra gecelri içinde kendine av arar. Metroda, kuytularda, köşebaşlarında...

Hafızası ile ilgili probleleri vardır David'in. Bu yüzden, önceleri emin olamaz. Acaba gerçeten kendisi midir şehre musallat olan hayvan?

Öte dünya ile bu dünya arasında sıkışmış ruhlarla karşılaşınca anlar herşeyi: Kurtadamlar tarafında öldürlenler, varlık ile yokluk arasında sıkışıp kalmaktadır. Yitirdiği arkadaşı da, kendisinin öldürdüğü zavallılar da, birer hortlak görünümünde karşısına çıkıp konuşurlar onunla.

Filmin finali, bir sinema salonunda tetiklenir: Scotlan Yard alarmdadır ve ne idüğü anlaşılmayan o tuhaf kurt öldürülecektir - gözleri yaşlı bir hemşirenin itirazlarına rağmen.

1981 yapımı filmin en önemli özelliklerinde biri, başarılı makyaj efektleriyle dolu sahneleri kendine has bir mizahla harmanlamış olması idi. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki, Tiziano Sclavi 1986 yılında Dylan Dog'un ilk serüvenini yazarken John Landis imzalı Kurtadam Londra'da ona hayli ilham vermişti. Hem genel atmosferiyle, hem de olayların geçtiği şehirle... Kurtadam Londra'da - American Werewolf in London, An

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • Bukadar özgün iyi bir film daha iyi bir puanı hakediyor bence bazı arkadaşların ikinci filmle karıştırdığından bukadar az puan aldığını düşünüyorum ikinci film çok abartılarla dolu abzürt bir komedi havası var.

  • David Naughton benzersiz bir performansergilemiş tüyleriniz dimdik izlicek üperreceksiniz kesin izleyin

  • kurt adamların en iyisi küçükken izlediğim bu başyapıtı bu arada ürktüm de şimdi tv gösterecek sabırsızlıkla 31 ini bekliyorum

  • izlediğim en matrak kurtadam filmi. Daha çok parodi. ama yeri geliyor bir o kadar da ciddi oluyor hani. dengeyi çok iyi tutturmuşlar. bu da onu aynı zaman da izlediğim en iyi kurtadam filmlerinden biri yapıyor.filmi izlemeyenler bile filmdeki kurtadam değişim sahnesini duymuş olabilirler. en başta basit, saçma gibi görünse de ilerledikçe ciddi bir iş oluğu hele hele kimi zaman ne kadar profosyonel insanların, filmi yaptığı anlaşılıyor. korku ve komediyi bu kadar güzel harmanlayan filmlere az rastlanıyor. kurtadamın ölülerle konuştuğu sahneler; hele ki filmin sonlarına doğru bu ölülerle buluştuğu sinema kahkahayı bastırtıyor insana. efekt ve makyajlar cidden takdir edilecek düzeyde. belki de bu zamana kadar ki en iyi kurtadam değişim sahnesi. ben bu kadar ayrıntılısını hiç izlemedim.ilginç olan bir diğer şey kurtadamın rüyaları...Ve yine filmin matrak yerlerinden biri malum beslenme sahnesinden hemen sonra Londra sokaklarında çırılçıplar kalışı.dağlık bir yerde koyunların içinde başlayan kurtadamın hikayesi Londra'nın göbeginde aksiyonvari bir şekilde son buluyor. değişim sahnesinden sonra beni en çok şaşırtan final sekansı.bu filmi bulanlara mutlaka izlemesini tavsiye ederim.

  • Hatırladığım kadarı ile 1985 yılında Topkapı Sur sinemasında ilk kez seyretmiştim oldukça beğendiğim orjinal VCD'sini sakladığım bir filmdir benzerleri nekadar yapılmış olsada yerini hiçbiri alamadı. Filmin başlarındaki sisli ve karanlık o kırsal alanda yürüyüşlerindeki kurtun saldırması ve Kurt oluş sahneleri ne kadar orjinal olduğu ünlü makyaj ustasının Rick Baker'ın oscar alması ile perçinlenmiş olduğu apaçık ortada.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Kurtadam Londra'da filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Kurtadam Londra'da filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir