Novecento

0 kişi izlemiş. | 0 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Novecento
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 8.3 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (37 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

"...1900'ün yalnızca siyasal bir film olarak anılmasını istemem. Bu, daha geniş olarak yaşam, yazgı, aşk ve siyaset üzerine bir filmdir. Çünkü siyaset de gündelik yaşamımızın bir parçasıdır..." - Bernardo Bertolucci

Mekan, 19. Yüzyılın sonunda siyasi birliğini sağlamayı ancak başarabilmiş, bu nedenle de sömürgecilik yarışında geri kalmış İtalya. İtalya'nın en ünlü toprak sahiplerinden Berlinghieri ailesinin oğlu Alfredo ve babası çiftçi olan Olmo, 1900 yılında aynı gün doğarlar.

Adaletsizliklerle ve ekonomik sıkıntılarla dolu olan 20. Yüzyıl İtalyası'nda iki yakın arkadaş olan Alfredo ve Olmo'nun arasındaki ilişki, yaşları büyüdükçe keskinleşen sınıf farklılıkları ve ülke içi-dışında yaşanan siyasi sorunlar nedeniyle arkadaşlıktan düşmanlığa dönüşür. Savaşa gidip gelen Alfredo, artık Marksist Olmo'nun gözünde, yok edilmesi gereken faşist bir liderden başka bir şey değildir.

Usta Bernardo Bertolucci, toplumun, burjuvazi ve köylü sınıfı olmak üzere iki farklı kanadını temsil eden Alfredo ve Olmo üzerinden zamanında komünizm ve faşizmden çok çekmiş gerçekçi bir İtalya panaroması sunuyor.

Orjinali 5.5 saat süren bu Bertolucci başyapıtı, içerdiği sahneler yüzünden pek çok kez sansüre uğrayıp kesildi. Bazı festivaller dışında gösterilmemiş olan kesilmemiş versiyonu yalnızca filmin orjinal Dvd'sinde mevcut. 1900 - Novecento

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • 315 dakikalık versiyonu varmış ama bendeki 302 dakikaydı. Yani 5 saatlik ve izlemesi büyük sabır isteyen, başrollerinde iki yıldız oyuncunun olduğu izlenmesi gereken bir film...

  • "Bu sosyalizm mi? Zenginler terliyor; fakirler ise hiçbir şey yapmadan ağacın altında öylece oturuyor. Hep böyle devam etse ne güzel!" (Leo)Novecento {1900}, İtalyanın 19001945 arası siyasi/sosyal ve ekonomik evrimine dair yansıtılan karelerden hareketle, küçük ölçekli de olsa tarihi bir portre özelliği taşır.Son iki yüzyıl boyunca faşizm, anarşizm ve komünizm çatışmalarından çok çekmiş Kuzey İtalyanın tarım ekonomisi ile geçinen taşrasını (Emilia Romagna kasabası) dekor olarak seçen Bernardo Bertolucci; portresiniAlfredo ve Olmo üzerinden "kurgu"lar. Filmdeki ana/baskın karakterler olan Alfredo (Robert De Niro) ve Olmonun (Gerard Depardieu) çocukluktan ilk gençliğe, erişkinlikten ortayaş sonrasına dek ilerleyen yaşam çizgileri/eğrileri; İtalyan tarihinin de soluk alıp veren canlı bir panoraması gibidir adeta...1976 yapımı bir film olan Novecento {1900}, sinema tarihinin "tartışmasız" en iyilerinden biridir. Her sinemaseverin en az bir kez tanık olması gereken; dönemsel geçişleriyle, muazzam görüntü yönetimi ve kostümleriyle, oya gibi işlenmiş tutarlı senaryosu ve gerçekçi karakterleriyle, Ennio Morricone imzalı nefis müzikleriyle ve de 5.5 saatlik süresi ile akıllardan silinmeyecek bir başyapıttır!

  • fılm sıkıcı degil filmın verdıgı okadar cok sey varkı cok unlu bır yönetmen fılm hakkında söle demıs benım ıkıncı sevdıgım fılm.uzun evet ama sıkıcı degıl

  • Mükemmel değil. Yönetmen geneli güzel olan bir senaryodan güzel bir film çıkarmış ama sanki bir şeyler eksik geliyor. Oyunculuklar harika da film yinede biraz eleştirmenlerin dediği gibi "choppy" olmuş. Bu arada uzun olması sizi yanılmasın. Hiç sıkılmıyorsunuz izlerken.

  • biraz uzun olduğu için 2 günde izledim.film 2 ana karakter üzerinden dönemim siyasal ortamını çok iyi anlatmış.ayrıca filmin çarpıcı yanı 2.dünya savaşında faşistlerden yana tutum alan toprak sahiplerinin tavrı ve partizanların faşizme ve işbirlikçilere karşı direnişi.diyaloglarda insanı sıkmıyor.insana tiyatro izliyor havası veriyor.kesinlikle izlenmesi gereken bir başyapıt bence.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Novecento filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Novecento filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir