On Emir

The Ten Commandments

0 kişi izlemiş. | 7 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

On Emir
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 8.4 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (193 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Musa henüz bir bebekken terkedilmiştir. Onu paçavralar içinde bulup Mısır sarayına getiren kişi Firavun'un kızkardeşinden başkası değildir. Sarayda bir prens olarak yetişen Musa, iyi yürekliliği ve adaleti ile kısa zamanda çok sevilir ve tahtın mirasçısı olarak görülmeye başlanır. Erkek kardeşi Ramses'e gelince, o hem gelecekteki hükümranlık payesini hem de aralarındaki bir başka çekişme konusu olan Prenses Nefertiti'nin kalbini Musa'ya bırakmaya niyetli değildir.

Musa gerçek kökenlerinin İsrailoğularına dayandığını öğrendiğinde, ülkede haksızlığa ve kötü muameleye maruz kalan, köle hayatı yaşayan bu kavmi koruyup kollamaya karar verir. En sonunda onlarla birlik olup Mısır'ı terkeder. Bunlar olurken Tanrı tarafından gelen 10 Emir ile birlikte peygamberlik makamına layık görülür. Kavmiyle birlikte tüm engelleri aşar ve bir çok kutsal metinde anlatıldığı gibi Kızıl Denizi yararak halkını karşıya geçirir. Firavun'un ordularını ise yıkım beklemektedir.

Sessiz filmler döneminden gelen efsanevi Cecil B. DeMille'in yönettiği bu son film paradoksal olarak, dönemin tüm imkanlarını kullanarak renkli ve sesli olarak çekilmişti. Görkemli sahneler kadar Charlton Heston, Yul Brynner gibi isimlerin görkemli oyunculuklarıyla da taçlanan, klasik olmuş bir eser. İlginç bir ayrıntı da, DeMille'in bir başka On Emir'i de 33 yıl önce, 1923'te çekmiş olmasıdır.

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • En iyi klasikler listesindeki en önemli ve manalı filmlerden biridir.3,5 saat kadar süren bu mükemmel filmden büyük bir haz aldım ve her anını merakla izledim...Özellikle son 1,5 saati oldukça etkileyici ve o döneme göre muazzam bir yapı vardı...

  • Hz. Musayı anlatan en güzel filmlerdendir.

  • ruhani dünyasında insanı düşündüren bir film.çağrı,on emir ve özellikle tutku ...bu filmler gerçekten düşündürücü ve kesinlikle öğrenilmesi hatta bilinmesi gereken şeyleri anlatıyorlar.keşke türk sineması olarak bizlerde bu kadar başarılı fimler ortaya koyabilsek bu konuda..

  • Yapıldığı tarihe ve imkanlara göre günümüz yetkiniğinde bence. Film bir klasik. yani klasik gibi bir klasik. Halen bu kalitede bu tür film yok diyorum.10/10

  • Çok güzel bir film. Ama çok uzun. 3 saate yakın sürüyo.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle On Emir filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve On Emir filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir