Orca / Katil Balina

Orca

0 kişi izlemiş. | 59 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Orca / Katil Balina
  • IMDB Puanı : 5.6 / 10
  • Filmin Puanı : 6.7 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (82 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Jaws'ın gazıyla çekilmiş olsa da, Orca, bazı açılardan Jaws'tan daha etkili bir film olarak bile tanımlanabilir. Ülkemizde Katil Balina ismiyle (ki orijinal afişlerin alt başlığıdır) gösterime girmiş olan yapım, afişindeki abartılı ilüstrasyonla da (gemi abadında bir balinanın balıkçı teknelerini yıkıp geçişi) Spielberg'in filmiyle rekabete girmiş gibidir.

Konu, dönemin diğer korku filmlerinde olduğu gibi, alabildiğine yalındır: Kaptan Nolan adlı denizci (Richard Harris) "orca" olarak bilinen balinalardan birini yavrusuyla birlikte avlar. "Orca"lar, tek eşli memelilerdir ve ailesini kaybetmiş olan diğer balina, Nolan'dan intikam almak adına bilinçli biçimde onun yaşadığı balıkçı köyünün sahillerinde terör estirir. Köy sakinleri, açık tehlikeye son vermek için "orca"nın öldürülmesi gerektiğinde hemfikir olmuştur. Nolan, baskılara dayanmaz ve Rachel adlı deniz biyologu ve bir kızlıderili balina avcısı ile birlikte intikamcı balinanın peşisıra sefere çıkar.Richard Harris'in "duyarlı fakat sert erkek" imajını yansıtmasıyla olduğu kadar, kadrosundaki diğer isimlerle de dikkat çeker Orca:

John Carradine'ın oğullarından; David ve Keith'in ise kardeşlerinden olan Robert Carradine...

Olgunlaştıkça sinema dünyasındaki konumu sağlamlaşan, dönemin genç yıldızlarından Charlotte Rampling... Ve, "orca" dehşetini tam bir "göz banyosu" ile farklı boyutlara taşırken sinema kamerasıyla ilk kez flört eden Bo Derek...

Tüm benzerleri gibi sırtını Heman Melville'in ölümsüz romanı Moby Dick'e dayamış olan Orca, bu klasikte Kaptan Ahab'a atfedilen "intikam ruhunu" ilginç bir değiş-tokuşla bu kez balinaya emanet ediyor. Diyebiliriz ki, nsan ve doğa arasındaki çatışma donesi, Richard Harris'in oyun gücünü (dar alanda da olsa) başarıyla sergilemesi sonucu, filmi vasatın üzerine çıkarmıştır. İlginçtir, filmin ülkemizdeki vizyon ismi, aynı yıllarda Türkçe olarak çıkan ve benzer temayı işleyen ilk Ken Parker (o zamanki adıyla Alaska) edisyonuna da sızmış gibidir: Denizde Av, ilk Türkçe edisyonunda "Beyaz Balina" adını taşıyordu...

Denizden gelen kanlı ısırıkların yarattığı gerilim belki Jaws'daki kadar başarılı değil, fakat yine de korku/gerilim türü tutkunlarının, ve özellikle de Deep Blue Sea'deki esprinin "non-digital" versiyonunu merak edenlerin Orca'yı bir biçimde seyretmesinde fayda var - yazık ki bu hayli zor. Çünkü filmin ne VHS ne de DVD edisyonu yok; sinemada tekrardan vizyona girecek türden bir yapım olmadığı için de, tek şans onu televizyonda izlemek...

Orca / Katil Balina - Orca

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • filmi nerden izleyebilirim ki?

  • bir jaws bir de orca zaten.denizden soğutma seviyesine getiren filmler.iki karakter de çok benzeşiyor,gerilimli filmler,jaws seven orcayı da sevecektir.

  • Çok küçükken tvde izlediğimden hayal meyal hatırlıyorum filmin karelerini;ama filmi çok sevmiştim.

  • Yıllar önce televizyonda izlemiştim. Jaws tarzı ama bence daha izlenir bir film. Bunca yıl sonra aklımda yer ettiğine göre iyi bir filmmiş.

  • İdare namına izlenir. Jaws olamaz tabi de yani ne diyeyim eh işte. Hele final sahnesinde sanırsınız ki iki tane kareteci son sahne dövüşü yapıyor.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Orca / Katil Balina filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Orca / Katil Balina filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir