Özgürlük Rüzgarı

The Wind That Shakes the Barley

0 kişi izlemiş. | 4 kişi izlemek istiyor.

Fragmanlar


Özgürlük Rüzgarı
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 7.9 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (457 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

1920'li yıllarda, İrlanda hala koloni olarak İngiltere'nin bir parçasıdır. İngiliz askerlerinin adadaki zulmü de, artan bir şekilde devam etmektedir.

Bu şiddete tanık olduğunda eğitimini tamamlama hedefini bir kenara bırakan Damien, zulme karşı direnen İrlandalı cumhuriyetçilerin safına katılır. Damien'in ağabeyi Teddy, bu direniş grubunun liderliğini yürütmektedir. İki kardeş, sırt sırta çok sıkı ve şiddet dolu bir direniş sürdürürler. Ta ki barış anlaşması imzalanana kadar... Anlaşma koşulları, aynı idealin peşindeki bu iki kardeşi de birdenbire farklı saflara ayırır.

2006 Cannes Film Festivali galibi olan Özgürlük Rüzgarı, günümüzün politik atmosferi üzerine de sözleri olan bir film. Bunun yanında, politik ideallerin iki kardeşi bile ne kadar farklı uçlara savurarak ayırabileceğini göstermesi açısından da kayda değer bir Ken Loach çalışması. Özgürlük Rüzgarı - The Wind That Shakes the Barley

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • Özgürlük Rüzgarı;İrlanda asıllı İngiliz yönetmen Ken Loachın en iyi filmi.Bizi İranın ilk yıllarına götüren filmimiz,İrlanda sorununa dair yapılmış en başarılı yapımlardan da biri aynı zamanda.Bugün Kuzey İrlanda,Birleşik krallığa bağlı bir özerk cumhuriyet.Özerk derken ne demek istiyorum;fiilen bağımsız,sadece şeklen İngiliz hükümetine bağlı,iç işlerinde tamamen serbest,başka bir deyişle yarı bağımsız bir yönetim veya idari bölge.Resmi adı Özgür İrlanda Cumhuriyeti olan Güney İrlanda ise tam anlamıyla bağımsız bir devlet.İrlanda sorunu neredeyse 100 yıldır devam eden kanlı bir mesele.Önceleri sadece özerk olarak idare edilmek isteyen İrlandalılar,sonraları İngiltereden ayrılarak tamamen bağımsız-ayrı bir ülke olmayı kendilerine amaç edindiler.Bu uğurda öldüler,öldürdüler.İrlandanın kuzey-güney olarak bölündüklerine inanıyorlardı çünkü.Tabii buna Londra hükümetinin tepkisi çok sert oldu.Böylece İra sorunu bugünlere kadar geldi.Mesele çok tanıdık geliyor değil mi?Benzer bir sorun bizim ülkemizde de yaşanıyor ve bizde de kanlı bir terör olayına dönüşmüş durumda.Filmi izleyince Türkiyedeki Kürt isyancılardan oluşan malum terör örgütüyle, İranın faaliyetlerinin birebir aynı olduğunu net bir şekilde görüyorsunuz zaten.İngilterede çözüm önerisi olarak Kuzey İrlandalılara İngiliz egemenliğinde özerklik-otonomi gibi geniş imtiyazlar tanındı;ama bu bile ayrılıkçı terörü önlemedi;hatta önlemek şöyle dursun,terör ve şiddet olaylarının daha da artmasına neden oldu.Filmde İngiliz ordusunun İrlandalı köylülere,yerel halka yaptıkları İrayı haklı çıkarmaya yetiyor.Aslında biz Türkler ile İrlandalıların ortak bir noktası var.Her iki halkta aynı yıllarda(1920lerde yani)İngiliz emperyalizmine,işgaline ve onların işbirlikçilerine karşı savaşarak onurlu bir mücadele verdi.Ama Türkler;Sevri yırtarak Lozanla kendi sınırlarını kendileri çizmiş ve bağımsız bir ülke olmuşlardı.Güney İrlandalılarda bağımsızlıklarını kazandılar;ama kuzeydekiler özerk de olsa İngiliz egemenliğinde yaşamaya devam etti.Özgürlük Rüzgarı;konusu kadar Ken Loachın başarılı yönetmenliği,Cillian Murphynin başarılı oyunculuğuyla ve güçlü anlatımıyla da dikkat çekiyor.Görüntü yönetimi de övgüye değer.İyi yazılmış bir senaryo ve hüzünlü-etkileyici bir final.Film yalnızca İngilizlerle İrlandalılar arasındaki etnik mesele üzerinde durmuyor,İrlandalıların kendi aralarındaki ideolojik çatışmaları da yansıtıyor.Sosyalizm ile Kapitalizm/Liberalizm arasında sıkışıp kalan İrlandalılar zamanla birbirine düşman olup savaşmaya başlıyorlar.Hatta kardeş kardeşle bile.Sonuç olarak Özgürlük Rüzgarı;başarılı bir film.Eğer hala izlemediyseniz kaçırmamanızı öneririm.Filmde ağırlıklı olarak İrlanda asıllı oyuncuların olduğunu da hatırlatmak isterim.

  • Filmi bir film olarak beğenmedim. Bu yüzden puanım 5Anlattığı. Parmak bastığı konular ve Bunları işaret ediş şekline ise 10 puan veriyorum.Bu tür yapımları sahtekarlıkla suçluyorum.Çünkü devamlı noktaları sizin birleştirmenizi istiyorlar.Sonuçta kafanızda kurguyu siz yapıyorsunuz.Ve kaçınılmaz olarak mükemmele ulaşıyorsunuz.Karşı tarafta zaten ulaşmanı istediğim noktada orasıydı diyor.Bu adına sanat kurnazlıı diyoruz

  • Açıkça görülüyorki bu filmde emperyalizm, sosyalizm, ve kapitalizm kavramları, o insanların bu kavramlara bakış açılarını çok açık ve net bir şekilde sergilenmiş. Filmin başında halkın kötü yaşamını iyileştirmek için yola çıkmışlardı. Önlerindeki engel İngiliz emperyalizmiydi. Filmin ortalarında bu emperyalizm belasını az da uzaklaştırdıklarını düşündüklerinde önlerine kapitalizm çıkıyor. İşte burada önceden yanyana olanlar iki gruba ayrılıyorlar. Kimisi kapitalizmle yanyana yürümek istiyor, o dönemin o şartlarında en iyi yöntem yani en faydalı yöntem olduğuna inanıyorlar... ama kimileride kapitalizmi bir engel olarak görüyor ve emperyalizmi besleyeninde kapitalizm olduğunu düşünüyor. Emperyalizme karşı olupta kapitalizme karşı olmayanların tutarsızlık içinde olduğunu ve asıl probleme çözüm üretmediklerini düşünüyorlar.. Asıl çözüm ise sosyalizm bu gruba göre.

  • film savaştan çok bir özgürlük hikayesini anlatıyor izleyenleri heycanlandıracak sahneleri yok ama güzel film 10/7

  • Özgürlük uğruna birlikte mücadele eden iki kardeşi; sadece barışı sağlayan fakat asıl amacı yok eden bir antlaşma birbirine düşman ediyor..ve birini idama kadar götürüyor.. son yıllarda seyrettiğim en güzel filmlerden biriydi..İrlanda yapımı en iyi film sanırım.Ken Loachı tebrik edilmeli ve harika performansıyla Cillian Murphyde.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Özgürlük Rüzgarı filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Özgürlük Rüzgarı filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir