Stalker

0 kişi izlemiş. | 0 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Stalker
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 8.6 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (280 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Bir nevi kıyamet sonrası gelecekte, isimsiz bir ülkedeyiz. Düşen dev bir meteor açıklanması güç olaylara sebep olmuştur. Yarattığı etki Zone adı verilen bir alanda etkili olmaktadır. Bu alanın ortasında yer alan bir odada insanlığın en derin tutkularını gerçek yapacağı söylenen bir güç vardır.

Dikenli teller ve askerlerle korunan Zone'a sadece zihinsel güçleri ve yeterli cesaretleri olan Stalker'lar girebilmekte ve eşlik ettikleri insanları odadaki güçle yüzleşmeye götürmektedirler. Kahramanımız da böyle bir Stalker'dır. Karısının itirazlarına rağmen bir bilimadamı bir de yazarı yanına alarak hayatının yolculuğuna çıkar.

Meşhur Rus bilim kurgu yazarı Arkadi ve Boris Strugatsky kardeşlerin Yol Kenarında Piknik isimli romanından uyarlanan Stalker ile Tarkovsky, Solaris'te bıraktığı yerden psikoljik bilim kurguya geri dönüyor. Film göründüğünden daha çok alegori ve sistem eleştirisi içerse de yönetmen bunu ustaca alt katmanlara yerleştirmeyi beceriyor.

Ç.K.

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • yalnız başına izlenmesi gereken, anlaşılması emek isteyen sanat eseri. bir metafor cenneti içinde gezinirken aklımdan bölge sözcüğünün karşılığı olarak bin farklı çağrışım edindiğim film. muğlak olandan alıyor gücünü. sisten, belirsizin gizli yüzünden, estetiğin aleniliğinden... kamera objeler üzerinde gezinirken aslında beyin kıvrımlarımın arasında olmadık düşünceler yontuyor. böyle bir film çektiği vakit, bir başka film daha çeker mi insan? yetmez mi?diye sorasım geliyor.

  • Stalker yazara bağırıyor, artık yüz sene yaşayabilirsin, yazarın ekrana dönüp bezmiş bir yüz ifadesiyle şu sözü, neden sonsuza kadar değil?Stalkerın monoloğu-Herşeyin bir anlamı ve sebebi var- Albert Camusun Yabancısına tezat bir ruh hali.Peki siz odaya ulaştığınızda dileğiniz ne olacak?Sizce herşeyin bir anlamı ve sebebi var mı?

  • Fazla bir film.Sinema şöleni.Mutlaka izlenmesi gereken bir film.

  • özellikle filmin 2.yarısından itibaren filmi çok sevdim..yazarın konuşmaları çok hoşuma giti..diyaloglar etkileyiciydi..8/10

  • (Anlam çıkarmayı imkansız hale getirmek sanat değildir!) Stalker öyle bir filmdir ki düşüncelerinizi sonuna kadar zorlayıp sizin kendinizi yargılamanıza ön ayak olup sizde tokat gibi etki yapmayı başarır.Bu sözleri yazarken de kesinlikle bir abartmaya ve yapmacıklığa gitmediğimi belirtmek isterim."Anlam çıkarmayı imkansız hala getirmek sanat değildir" cümlesini yazanlar kolaycılığa kaçanların sözleri olup hatta bu sözlerinin değerli bir anlama sahip olduğunu zannedecek kadar acizlik içerisinde olanların basit cevaplarıdır.Sinemayı anlamlı kılan şeylerden birtanesi de yönetmenin görüşlerini en gizli şekliyle ifade etmesidir.Bu durum biz seyircilerin kendimizi sonuna kadar izlediğimiz filmin en ince ayrıntılarına saygı duymamızı sağlar ve yorum gücümüzü zenginleştirir. Biz seyirciler artık kolaya alıştık,herşeyin gözümüze gözümüze sokulduğu ve bizi hazır lokmalara alıştıran filmleri benimsediğimiz için Tarkovsky nin staker ı,antonioninin batan güneşini,bressonun mouchetine burun kıvırır hale geldik.İşte bu esentetik yapıdaki filmleri ticari saçmalıklara tercih eden insanları sonuna kadar kınıyorum ve bir sinema filminin ne kadar da özen gösterilerek seyredilmesi gerektiğini hatırlatmak istiorum.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Stalker filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Stalker filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir