Suç Unsuru

Forbrydelsens element

0 kişi izlemiş. | 0 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Suç Unsuru
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 8.4 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (64 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Eski bir polis olan Fisher yıllar sonra Avrupa'ya geri dönüş yapar. Adım attığı karanlık şehirde bir takım seri cinayetler işlenmektedir. Fisher, farklı insanlarla ilişkiye girerek bu cinayetleri çözmeye çalışır. "Suç Unsuru" adında bir kitaba sahip olan dostu onun cinayetleri çözmesine yardımcı olmaya başlar. Fakat cinayetleri çözmek için kullanacağı yöntem klasik yollardan son derece farklı olacaktır.

Suç Unsuru, Lars Von Trier'in ilk dönem başyapıtları arasında yer alıyor. Yönetmenin bu filmin ardından ünlü "Dogma" akımını yarattığını hatırlatalım. Film son derece stilize bir görsellik ile bilim kurgu ve kara film temaları arasında gezinen bir içeriğe sahip.

Bu sıradışı distopik deneme hakkında söylenecek bir diğer nokta ise 1984 yapımı olmasına rağmen 80'ler sinemasına son derece uzak bir çalışma olması. Filmde özellikle Franz Kafka okuyucularının çok şey bulacağını söyleyebiliriz.

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • trierin izlediğim ilk filmi....anladığım kadarıyla filmden kimse pek bişey anlamamış...bişey anlamamışsanız, anlaşılana kadar film başarasız demektir...sonuçta sanatın temel işlevi bazı mesajlar vermek ve tabi ki anlaşılmak...trierin yarattığı atmosfer tam anlamıyla içkarartıcı...avrupa sinemasını hollywoodun üstünde tutan biri olarak, anlamadığım bi filme iyi demem...david lynchin tarzına yakın ama bence şarküterinin alman/danimarka versiyonu gibi...keşke yönetmen anlaşılmak için biraz daha çaba sarfetse ve yarattığı atmosferi biraz daha aydınlatsa...ben sevmedim...şarküteriye başyapıt diyenler bu filmi kaçırmasın...ayrıca imdbde aldığı puan:6.7...

  • yönetmen ınanılmaz fılmın güzelllıgını ben tartısmaya amıyorum

  • lars von trier avrupa üçlemesenin baş kahramanlarını şöyle özetler: "doğruluk adına yaptıkları her şey bir şekilde yanlışa dönüşen" (anti)kahramanlardır' işte buda avrupa'nın siyah aynasıyla evrim geçirip avrupa'ya dönüşen karakterlerin büyük trajedisini oluşturur. bu eksende suç unsuru, belki de karakter dönüşmesini en fazla hissettiren film olarak bu üçleme serisinin neden ilk yapılan filmi olduğunu da bize açıklar.

  • Tipik bir Lars von Trier filmi.Anlamak için çok uğraşılmaması gerektiği tavsiye edilen bir film ki katılmamak mümkün değil.Net bir konusu olmasına karşın anlatımı ve yönetmenin imgelere yüklediği nev'i şahsına münhasır mana sebebi ile anlamak da pek olası değil zaten :)) Özellikle de filmin sonu tam bir karmaşa.İlginç tarafı Lars von Trier'in bunu bilinçli olarak yapması...Alışılmış filmlerden hoşlananlara tavsiye edilmez :)))

  • "anlaşılmaması için yapılan" bir film,o yüzden filmi tamamen anlamaya çalışmak yersiz. ilk sineme yönetmenliği için "olamayacak kadar başarılı" yönetmenlik performansı; eşsiz görsel oyunlar, kamera çekimleri, ayrıntılara verilen önem, bilinçaltı-hayal ve gerçek arasında bir gel-git, renklerin ihtişamı... "lynch"vari bir tarz ile neyin gerçek olduğu bir yerden sonra anlaşılmıyor, zaten filmin sonu hem yoruma açık hem de komplike. katil kim, polis kim, kim kimi öldürdü'yü bir kenera atıp filmin psikanalitik & sanatsal tarzına kendini bırakmakta büyük fayda var. "kayıp otoban"ı izlediğimde sinema salonundan ne düşünerek ayrılıyorsam yine aynı şeyi hissediyorum; bazen anlamamak da insanın başını döndürebiliyormuş:)

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Suç Unsuru filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Suç Unsuru filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir