Taraf Tutmak

Taking Sides

0 kişi izlemiş. | 0 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Taraf Tutmak
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 7.1 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (65 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Gerçek bir olaydan yola çıkılarak senaryolaştırılan film, usta Macar yönetmen Istvan Szabo'nun imzasını taşıyor.

Film, yönetmenin başyapıtı Mephisto ile de benzerlikler taşıyor. Totaliter bir rejimde, sanatını yapmaya çalışan Wilhelm Furtwangler'in hikayesini anlatan film, bir sanatçının politik ve toplumsal sorumluluklarının nerde başlayıp nerde bittiğini sorguluyor. Nazi zulmünün hüküm sürdüğü Almanya'da, sadece sanatına odaklanmaya çalışan ünlü şef Wilhelm Furtwangler, politik gerçekleri ve toplumsal sindirilmişliği görmezden gelerek yanlış mı yapmıştır?

Film, vizyona girmeden önce Avrupa Filmleri Festivali'nde de gösterilmiş ve oldukça beğeni toplamıştı. Taraf Tutmak - Taking Sides

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • Filmin en çok beğendiğim yönü, sorgulanan değer ve tutumları - hem filmin kendi gerçekliğinde hem de izleyiciler açısından - en doğru cümleler seçerek irdelemesi idi. Beni buraya yazı yazmaya iten şey yorum yapmak değil, filmin son sahnesini anlamadığım için, bir bilene danışmak. Düşüncem odur ki, bu filmi izleyenlerin çoğu bahsettiğim sahneyi fark etmemiş olabilir. Hemen sahneyi belirteyim; gerçek görüntülerin kullanıldığı filmin en sonu, Furtwängler'ın Hitlerin elini sıktıktan sonra, diğer elinden mendile benzeyen beyaz bir cismi, Hitler'in elini sıkmakta kullandığı eline geçirmesi. Hiçbir önemi yokmuş gibi görünen bir sahne. Ama film bu görüntünün 2 kere tekrarı ile bitiyor, ve bu bence yönetmenin izleyicilere söylemek istediği birşeyi simgeliyor. Ama ne olduğu hakkında fikrim yok, sizlerin fikirlerinizi merak ediyorum.

  • herhalde filmin oyuncuarı da santcılar olarak filmi çekerken derinden hissetmişlerdir sanat içinde baskının ne oldugunu ve baskı oldugu sürece yapılan sanatın ne kadar boş oldugunu.

  • bu filmi izlerken önce biraz sıkılmıştım ama sonra anladım ki gerçekten çok iyi bir filmmiş. herkese tavsite ediyorum şimdi. özellikle filmin bitişindeki gerçek görüntüler çok hoş olmuş bence :)

  • Kaliteli bir film Hoş bir konusu var izlenmeye deger oldugu kesin oyunculılarda küçümsenmeyecek kadar güzel.

  • Macar sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Szabo yine(mephısto, Hanussen) cıkış noktasına gerçek yaşam öyküsünden beslenen hikayesinde Wilhelm Furtwängler'a açılan soruşturmadan ve araştırmacı subay Steve Arnoldun durumlarından yön alıyor.Film başlangıcındaki sıkıntılı anlatımdan kendini soyutlayarak baskı altındaki toplumun ahlaki ve etik unsurlarını göz ardı etmeyen bir sanatçının kişişel tavırlarının zamanla patlamaya dönüştürdügü sekanslarıyla dikkati ceken bir film.Fakat Szabo; Mephistodaki sanat ve toplum arasındaki keskin ilişkiyi bizlere aktarırken verdigi yanıtların filmde degişmezligini bu filmde koruyamamış.Çünkü film içinde çıkan soruların yanıtları Arnold gibi saglam bir şekilde veremeyip zamanla degişiyor.(Arnold ve Furtwängler arasında kalarak taraf tutmak hayli zorlasiyor).Yinede ahlaki degerler ve şeytanla iş birligi arasındaki bagı bize ustalıkla anlatan Harvey Keitel ve Moritz Bleibtreu usta işi oyunculuklarını izlemek ayrı bir keyif.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Taraf Tutmak filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Taraf Tutmak filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir