To Be or Not to Be

0 kişi izlemiş. | 1 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

To Be or Not to Be
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 6.0 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (24 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

İkinci Dünya Savaşı döneminde Alman işgali altında bulunan Polonya'da yaşam, Nazi'lere karşı olan herkes için oldukça zordur. Polonya'nın Nazi'lere direnişine çok ciddi şekilde zarar verebilecek bir casusun Alman'lara bilgi ulaştırmadan bir an evvel engellenmesi gerekmektedir. Joseph Tura ve karısı Maria'nın başını çektiği bir grup tiyatro oyuncusu, Nazi'lerle amansız bir mücadeleye girişirler.

Baskıcı rejimlerin sanata karşı müdahaleci tavrını başarılı bir şekilde anlatan film, Ernst Lubitsch imzalı. Filmin savaşın tüm vahşetiyle devam ettiği yıllarda çekildiğinin altını çizmeyi de unutmayalım. To Be or Not to Be -To Be or Not to Be

Z.S.

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • Ernst Lubitsch aslen Alman ama Nazilerin yükselişiyle birlikte Amerikaya göç etmiş ve burada ün yapmıştır..O yüzden onun filmleri U S A malı filmler olarak değerlendirilir..Ernst Lubitsch Holivudda ciddi anlamda başarı kazanıp kalıcılaşmış ilk Avrupalı yönetmen sanırım..Bu yönden öteki Avrupalı sinemacılara öncülük etmiştir..kAMerayı çok iyi kullanan ve her filminde mutlaka mizaha yer veren, her türü denemiş önemli bir yönetmen..Bu filmde de ilk bakışta politik bi savaş dönemi izleyecez gibi gelir ama yer yer müthiş güldüren(ve iğneli) bir mizahi dili vardır..Yönetmen kendisi de Nazilerden çok çekmiş zamanında(bunun baya bir kısa filmine el koymuşlar Almanyada çalışırken) ve o da bu filminde Nazilerin işgali altındaki Polonyayı mekan seçmiş..Aynı Truffautun Son Metro filmi gibi savaş döneminde bu işgalci faşistlere karşı direnişi bir tiyatro kumpanyası yürütüyor..Tabi bi de işbirlikçiler var yani Polonya vatandaşı olup da ülkeyi Nazilere satan ve her şeyi ispiyonlayan hain kesim..Bu casuslardan birinin elinde Varşovayı mahfedebilivcek bir sır vardır..Faşist rejimlerin sanatla olan ilişksi aslında filmin ana konusu..Savaş karşıtı Çok iyi bir klas!k, sağda solda bir yerde karşınıza çıkarsa izleyin derim mutlaka..Gerçekten çok iyi bir film..

  • Avrupadan Amerikaya gelen ilk yönetmenlerindendir Lubitsch.Sessiz filmlerden renkli filmlere kadarki evre içindeki tüm degişmelerin içinde olan bir yönetmen.Bu yüzden filmin diyalogsuz yerlerinde bile kamerası okadar güçlüdürki yakaladıgı açılar herşeyi ifade eder.Filmin merkezine oturtugu anti-nazi görüşü filmin çıkış noktası.Bunu savaş döneminde yapması ayrı bir ustalık.Kara film havasındaki filmin oyunculukları görülmeye deger.Tam bir gövde gösterisi...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle To Be or Not to Be filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve To Be or Not to Be filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir