Üç Renk: Mavi

Three Colors: BlueTrois couleurs: Bleu

0 kişi izlemiş. | 0 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Üç Renk: Mavi
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 8.5 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (310 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Julliette Binoche'un hayat verdiği Julie, bir trafik kazasında Avrupa'nın en önemli müzisyenlerinden biri olan kocasını ve kızını kaybeder. Hayatını anlamlı kılan herşeyi bir anda kaybetmiş olan Julie, geçmişin hayaletleriyle yaşamak yerine kendisine yeni bir yaşam kurmak zorundadır.

Genç kadın, dünü bırakıp yarına bakmak isteyecek, yeniden kendi ayakları üzerinde durmaya çalışacak nihayetinde hem kendi kendisiyle; hem de geçmişten kalan, hiç söylenmemiş ve su yüzüne çıkmamış gerçeklerle yüzleşmek durumunda kalacaktır. Özgürlüğe giden yol çetindir.

Avrupa sinemasının en güçlü isimlerinden olan mütevefa Krzysztof Kieslowski'nin Fransız ihtilalinin değerlerini simgeleyen ve Fransız bayrağında vücut bulan ilkelere adanmış üçlemesinin birincisi, İngilizce konuşulan ülkeler dahil olmak üzere tüm dünyada ses getirdi. Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşlik temalı filmlerin birincisi olan Mavi'yi, Julliette Binoche'tan soluk kesici bir solo performans olarak da okumak mümkün. Filmin ritmi kadar, görüntü yönetimi de akıllardan uzun zaman çıkmayacak imgelerin kapısını açıyor. Üç Renk: Mavi - Trois Couleurs: Bleu

Ç.K.

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • Üç Renk: MaviFransiz bayrağının renkleri adına çekilen üçlemenin ilk halkası Mavi.aynı zamanda özgürlüğün simgesi…Julie (Juliette Binoche), ünlü besteci olan eşini we kızını bir trafik kazasında kaybeder. Hastaneden çıktığında ilk işi geçmişe dair ne varsa kurtulmak olur. Elinde ne varsa satar,yakar…( telefon defterini yakması geçmişi istemediğinin en belirgin ifadesi) acısıyla yüzleşmemek için geçmişini reddeder biyerde,hiç yaşanmamış gibi davranır. Eşinin Avrupa'nın birleşmesi şerefine hazırlamaya çalıştığı konçertoyu yok eder.. Evden yanına aldığı tek şey kızına ait mavi boncuklu aksesuardır. İstediği tek şey geçmişteki hiçbir gölgenin gelecekte hayaleti olmaması… kalabalık biyerden daire alır kendisine,insanlardan kendini soyutlamakla onlarla içiçe olmak arasında sıkışıp kalmıştır Julie. Kimseye derdini anlatmaz,hiçbirşey paylaşmaz.. Geçmişi geride bırakmak mı yoksa geçmişle hesaplaşmak mı özgür kılar insanı? Bunun cevabını bulmak için kendisiyle savaş halindedir…Kaçışıyla huzur bulmaya çalışır.. ki ne kadar kaçarsa kaçsın geçmişi yok etmek mümkün değildir,konçertonun bi kopyası çıkarılmıştır, ve eşinin arkadaşı tamamlamak vazifesini üstüne almıştır. Geçmiş bundan ibaret değil, birde eşinin sevgilisi wardır;bununla da yüzleşmek zorundadır Julie,yüzleşirde…eşinin arkadaşıyla birlikte konçertoyu tamamlar,kendi yasını da… Geçmişi,yaşanmışlıkları,ölümü kabullenmek özgür kılar insanı,ağlayışı özgür kaldığının en güzel resmi…Filmi birde Annette Insdorf'un yorumuyla izlemek apayrı bir keyifti benim için… Filmde görülen hiçbir şey boşuna değil,her imgeye bir anlam yüklemiş yönetmen. Julie ne zaman geçmişi hatırlasa mavi pırıltılar beliriyor yüzünde,geçmişe sarıldığı an özgür kalıyor benliği aslında. Yönetmenin bu seri hariç diğer filmlerini izleme fırsatım olmadı henüz, ama öğrendiğim kadarıyla yönetmen ana karakterlerin dışındaki insanların hayatları hakkında bilgi vermeyi sewermiş filmlerinde. Bu filmde eylem yapmaya hazırlanan gençleri gördük,ayrıca elindeki şişeyi geri dönüşüm kutusuna atmaya çalışan yaşlı bir kadını... Juliete Binoche'un performansı parmak ısırtacak cinste. Bu kadarmı sakin,ağırbaşlı oynanır; bir yalınlık bu kadar mı çok şey anlatır..Filmin müziği Zbigniev Preisner'e ait. Kendisi filmde küçük bir rol almış;Julie'nin sürekli gittiği cafenin karşısında flüt çalan kişi. Ayrıca müzik, filmin senaryosu hazırlanmadan hazırmış.Filmde çok hoşuma giden sekansların biri de küp şekerin kahweyi içine çektiği sahne.. yönetmene göre bu,Julie'nin içine kapanıklığının simgesi.Siyahtan maviye,geçmişten geleceğe, kabullenişten özgürlüğe geçişin hikayesi… az diyalog,sade anlatım,karamsarlığı iliklerinize kadar hissettirecek oyunculuk wüve müzik,durağan ilermesine rağmen inadına güzel bir film….

  • Çok basit konu,basit anlatım.Abartılmasına gerek olmadığını düşünüyorum.herkese hitap etmeyebilir.Mesela beni etkilemedi bu film,ama buna rağmen sıkılmadan izledim.

  • sinema birazda izleyiciye keyif vermekdir sadece sanat değildir. "e bundan keyif alanlarda var" diyeceksiniz ama almayan daha çok olunca hiç bi işe yaramıyor. zira herkesin keyif aldığı filmlerde var. izledim. evet iyi. evet az biraz keyif aldığım zamanlarda oldu ama bu filmden daha az puanı olan daha güzel bi sürü film vardır sitede.. el insaf

  • rougeu henüz izlemedim ama blance nazaran çok daha etkileyici bi film, görselliğe önem verilmiş ve bu sanatsal kareler filmi daha güzel kılmış.

  • Fransız sinemasının en iyi örneklerinden. Her sinemaseverin izlemesi gerektiğini düşünüyorum.Filmde dialoglar çok az.. Julienin yaşadıklarını sadece ifadesinden ve ara ara çalan müzikten anlayabiliriz... Film çok yavaş ilerliyor ve anlatımı çok sade...Juliette Binoche mükemmel, abartısız ve çok doğal bir oyunculuk sergilemiş...Üzücü yönü: Julie yeni taşındığı evde fare ve yavrularını görüyor ve kurtuluşu öldürmek yerine o evden taşınmakta buluyor. Daha sonraysa onları komşunun kedisiyle baş başa bırakıyor. geçmişe dair kızını hatırlatan bu sorundan da böylece kurtuluyor. Geçmişi asla unutamıyor, belki de unutmak istemiyor. kızına ait rüzgar çanının taşlarını saklaması bunu en iyi şekilde anlatıyor aslında.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Üç Renk: Mavi filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Üç Renk: Mavi filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir